Trakya´nın Komşuları

Trakya Bölgesi; Türkiye'nin kuzey batısında yer alan ve doğusunda büyük metropolitan İstanbul, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Marmara Denizi ve batısında Ege Denizi bulunan; Yunanistan ve Bulgaristan'a sınırı olan bir bölgedir.


Trakya, üç denize de kıyısı olan tek bölgedir. Bu durum Bölge için birçok alanda avantaj yaratmaktadır. Bu avantajın Marmara Denizi'nin kirli olması ile bir miktar dezavantaja dönüşmüş olmasına rağmen; bakir Karadeniz kıyıları ve Saros Körfezi Bölge için büyük fırsatlar oluşturmaktadır.


Trakya'nın en önemli komşusu olan metropolitan şehir İstanbul, Trakya için önemli bir avantajdır; ancak bazende çok büyük bir tehdittir. Trakya'nın, istanbul'un genişleme etkilerinden ve yapısal dönüşümünden etkilenmemesi mümkün değildir.


Batı sınırımızdaki Bulgaristan ve Yunanistan, Bölge halkının birçok akrabasının yaşadığı topraklar olmaları sebebiyle, Trakyalıların gönlünde önemli bir yere sahip olan ülkelerdir. Gönül bağımızın yanı sıra bu iki ülkenin Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeleri arasında yer alması, Trakya'yıda Türkiye-AB sınırı haline getirmiştir. Bu ülkeler Türkiye (daha geniş bir tanımlama ile Asya) ile Avrupa arasındaki bağı, Trakya aracılığı ile kurmaktadır.

  Yükleniyor...