Meriç Nehri´nin Suladığı Şehir Meriç

Edirne il merkezine yakın bir ilçemiz olan Meriç'in, ekonomik yaşamı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Lalapaşa ilçesi ile benzer karakteristik özellikleri taşıyan ilçe, farklı olarak Meriç Nehri'nin kıyısında bulunmaktadır. 1930 öncesinde birkaç defa Yunanistan işgali altında kalan İlçe, bu yıldan itibaren Uzunköprü'den ayrılarak belediyenin kurulduğu bir yerleşim haline gelmiştir.


İlçeyle ilgili olarak, en fazla dikkat çeken veri sürekli dışa göç vermesidir. Günümüzde bile, ilçe merkezinde bulunan Meriç Yüksek Okulu öğrencilerinin ilçede kalmak yerine, Uzunköprü'den gidip gelmeyi tercih ettikleri görülmektedir. Bir yabancının ilçeyi ziyaretinde gözüne ilk çarpan unsur; merkezde restoran, kafe ve işletmelerin azlığı ve hatta birçok kırsal bölgede önemli bir talebe sahip olan kahvehanelerin bile az olmasıdır.


Meriç'in diğer bir sorunu ise, Meriç Nehri kenarında bulunan yerleşim yerlerinin ve tarımsal alanların nehir taşkınlarından büyük zarar görüyor olmasıdır. Yılın bazı dönemlerinde, selin vurduğu bölgelere uzunca bir süre ulaşım güçlüğü çekilmektedir.

 

  Yükleniyor...