Istrancalar´ın Üstünde Bir Orman Şehri Demirköy

Demirköy, 400 metre yükseklikte Istranca ya da Yıldız olarak anılan dağ sırasının üzerinde ve Karadeniz kenarındaki doğal güzelliklerden Longoz ormanlarına ve İğneada'ya gitmek isteyenlerin uğramak zorunda oldukları küçük nüfuslu yeşil bir yerleşim merkezidir.


Büyük bir orman bölgesi içinde yer alan Demirköy için orman ürünleri ve tarımsal üretim en önemli gelir kaynaklarıdır. Ormanlık alanlar korunarak yabani orman ürünlerinin toplanması ve pazarlanması konusunda kat edilmesi gereken önemli bir mesafe bulunmaktadır.


Demirköy'e gelen bir ziyaretçi, ilçedeki sakinliği ve temiz doğanın rahatlatıcılığını hemen hissedebilir; ancak İğneada'ya gitmek için zorunlu bir geçiş olan ilçe merkezinde neredeyse hiç tesis yoktur, ilçe merkezindeki esnaf daha çok köylülerin, ilçe pazarına geldiği günlerde oluşturdukları talebe göre hizmet sunmaktadırlar.


Demirköy'ün önemli doğal varlıklarından bir diğeri de İğneada Beldesi'dir. iğneada, Karadeniz kenarında deniz turizm yapılabilen; Ege Denizi ve Akdeniz için kullanılan "Yeşilin Mavi ile Buluşması" ibaresinin gerçeğe dönüştüğü bir yerleşim yeridir, iğneada'da bir adet beş yıldızlı otel bulunmasına rağmen, ilçe kasaplarının ve birkaç restoranın dışında sosyal tesis, yemek yenilecek yer bulmak mümkün değildir. Buna rağmen bölgedeki hayvancılığın üretim kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu, Demirköy'ün köylerinde ve İğneada'da seçtiğiniz et ürünlerinin, hemen pişirilip size servis edildiği bir kasapta tadarak anlayabilirsiniz

  Yükleniyor...