Tarım Makineleri Endüstrisi Merkezi Hayrabolu

Hayrabolu, Trakya'nın genel özelliği olan yoğun tarımsal üretime sahip olmasının yanında tarım makineleri piyasasında da bir yer edinmeyi başarmıştır. İki büyük firma ve birçok KOBİ tarımsal makine üretiminde dünya piyasasında yarışmaktadır.


Tarım makineleri sektörü, tarım sektöründen doğrudan etkilenmektedir. Tarımda devletin uyguladığı teşvikler ve destekler tarımın yanı sıra bu sektörün yönünü de belirlemektedir. İhracat yapan üreticiler bu konuda dış ticaret danışmanlığına ihtiyaç duymaktadırlar.


Sektörün çıkmazlarından en önemlisi ise, sektörde çalışacak nitelikli elemanların Hayrabolu'na çekilememesidir. Büyükler dahil olmak üzere firmaların çoğunda, uzun dönem çalışan mühendis sayısı çok azdır. Bir diğer engel ise, firmaların yenilikçi makineler üretimi için Ar-Ge'ye ihtiyaç duymalarına rağmen bu birime sahip olmamalarıdır.


Hayrabolu sakinlerinin büyük çoğunluğu tarım makineleri sektörüne ek olarak, tarım ve hayvancılıktan gelir elde etmektedir. Ortalama gelirin göreceli daha yüksek olduğu ilçede, sosyal yaşamın yeterince gelişmemiş olduğu söylenebilir.


Hayrabolu'nun bir önemli değeri ise gastronomik özelliğe sahip olan, Hayrabolu peynir tatlısıdır. Trakya içinde tanınan bu tat Türkiye çapında yeterince tanıtılabilmiş değildir. Çoğu tarafından kemal paşa tatlısı ile karıştırılan peynir tatlısı, tahin ve cevizle süslendiğinde İştah açıcı bir görüntüye ve tada sahiptir.

  Yükleniyor...