Yörük Geleneğinin İzleri ile Hayvancılık ve Gıda Sanayinde Öncü Bir Şehir Malkara

Malkara, Osmanlı döneminde yörüklerin yerleştirildiği ve ahilik kültürünün kök saldığı, tarım ve hayvancılıkta verimli tarım alanları ile öncü olmuş bir yerleşim yeridir. Tarımsal üretimin yanında süt ve süt ürünleri, gıda sanayi ve tarım makineleri üretimi şehrin önemli gelir kaynaklarını oluşturmaktadır.


Topraklarının verimliliği Türkiye ortalamasının üstünde olması, söz konusu endüstrilerde önemli avantajlar sağlamaktadır. İlçe'de yer alan Organize Sanayi Bölgesi, gıda sanayinde uzmanlaşmış ve küme yapısına sahip bir yer olarak tasarlanmış; ancak beklenen ilginin oluşmaması nedeni ile buranın genel bir Organize Sanayi Bölgesi'ne dönüştürülmesi gerektiği kanısı kabul görmüştür.


Malkara, süt ve süt ürünleri üretiminde bölge içinde önemli söz sahibi yerlerden birisidir. Bu alanda birçok firma bulunmasına rağmen; Malkara'da markalaşmanın tam sağlanamadığı görülmektedir.


İstanbul-Çanakkale yolu üzerinde bulunan şehrin tanıtımının yapılması ile gelişimi daha da hızlandırılabilecektir. Ayrıca Malkara'da sulu tarımın başlatılması için sulama birlikleri tarafından yapılan çalışmalar, bölgenin tarımdan elde ettiği katma değere önemli katkı da bulunma potansiyeline sahiptir.

  Yükleniyor...