Ergene Nehrinin Doğduğu Tarım Şehri Saray

Trakya'nın en önemli yüzey su kaynaklarından biri olan Ergene Nehri, Saray ilçesi sınırları içindeki Yıldız Dağları'nın güneyinden doğmaktadır. Ergene'nin temiz olarak aktığı tek bölgedir. Karaçam ormanları, Karadeniz'e açılan bir kapı olması ve verimli tarım arazileri ile orman ve tarım şehridir. Aynı zamanda Çerkezköy ve Çorlu'ya olan yakınlığı, şehirde bir miktar sanayinin oluşmasına neden olmuştur.


Saray ilçesi eski taş devrinden kalıntılar, koruma altında bulunan Kastro Bölgesi, yeşilin mavi ile buluştuğu sahil şeridi, Yıldız Dağları, karaçam ormanları ve diğer tarihi ve doğal güzellikleri ile ne yazıkki çok az ziyaretçi alan, çevre düzenlemeleri yapılmamış, henüz keşfedilmemiş bir turizm cennetidir.


İlçenin istanbul'a yakınlığı, faydaya dönüştürülmesi gereken önemli avantajlardandır. İlçede yer alan Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin İstanbul'da ikamet ederek okula gidip gelebiliyor olmaları, şehrin gelişiminin sağlanmasında kullanılabilecek bu özelliğin en önemli ipuçlarından birisini vermektedir.


Saray'ın gelişimi kirlilik yaratmayan endüstrinin geliştirilmesinin yanı sıra, İlçedeki tarım ve turizmin geliştirilmesine bağlıdır

  Yükleniyor...