SOSYAL KALKINMA VE KATILIMLI EKONOMİK ORTAKLIK KURUMU


Genel Bilgi

The Société de Promotion et de Participation pour la Coopération Economique (PROPARCO) Fransa Kalkınma Ajansı’nın en büyük ortağı olduğu bir finansal kalkınma kuruluşudur.  Afrika, Orta Doğu, Güney Doğu Asya, Karaipler’deki ülkelerde ve Fransa’ya ait deniz ötesi topraklarındaki ekonomik ve sosyal kalkınmanın geliştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır. 142,6 Euro’luk sermayesi ile imalat, altyapı, hizmet ve finansal sektörlerinde hizmet veren kuruluşlara hizmetlerini sunmaktadır.
 

2004 yılında PROPARCO’nın hizmet verdiği coğrafi alanını genişleterek Çin, Mısır, Tayland ve Türkiye’de temsilci ofisler açmıştır.

Uygun Başvuru Konuları
 

Uzun dönemli ilişkileri esas alan, karlı ve yenilikler yaratma özelliği olan projeler desteklenmektedir.  Kurum, kullanılan fonların şeffaf bir şekilde ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak kullanım alanlarına aktarılmasına büyük özen göstermektedir. 

Sağlanan Finansal Hizmetlerin Kapsamı

a) Öz Sermaye Yatırımı
 

PROPARCO tüm özel hisse senedi enstrümanlarını sunmaktadır ve projelere her zaman küçük katılımcı olarak katılmaktadır. Protföyünde bir çok farklı endüstri, piyasa ve firmalar bulunmaktadır. PROPARCO ortaklıklardan projenin işlemeye başlamasından sonra yaklaşık 5 ile 7 yıldan sonra ortaklıktan ayrılmaktadır.

b) Krediler
 

Banka kredileri, risk kredileri ve diğer kredileri sağlamaktadır. Krediler Euro ve USD olarak sağlanmakta, ancak bazı özel durumlarda diğer milli paralarla da kredi verilmektedir. Kredilerin vadeleri 3 ile 15 yıl arasında olmasına rağmen ortalama 8 ile 10 yıl arasındadır. Vade süreleri belirlenen sürenin dörtte biri kadar uzatılabilir.

c) Garantiler ve Risk Paylaşım Ürünleri
 

Garantiler ve kredi genişletici mekanizmalar gibi bilanço dışı araçlar PROPARCO’nun sunduğu önemli hizmetlerden bir tanesidir. Uzun vadeli kaynakların mobilizasyonunu sağlamak için birçok yabancı para biriminde kredilerini ve hizmetlerini sunmaktadır.

 

Erişim Adresi

proparco@afd.fr

www.afd.fr

 

 

 

  Yükleniyor...