II. Abdülhamit Dönemi Edirne Fotoğrafları Sergisi Açıldı

II. Abdülhamit Dönemi Edirne Fotoğrafları Sergisi Açıldı
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2015 | Toplam Okunma: 2342
Edirne Valiliği, Trakya Kalkınma Ajansı ve İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi(IRCICA) işbirliğiyle düzenlenen ´´Sultan II.Abdülhamid Koleksiyonundan ve İslam Tarih,Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Arşivlerinden Derlenen Tarihi Fotoğraflarla Edirne Sergisi´´nin açılışı yapıldı.

Edirne Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirilen fotoğraf sergisinin açılışına Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi Genel Direktörü Dr. Halit Eren, Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin açılış öncesi yaptığı konuşmada, sergi için 6 aydır hazırlık yaptıklarını söyledi. Geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirildiğini belirten Şahin, "Sultan II. Abdülhamid Han ruhu şad olsun, çok büyük insan. Buraya özel fotoğrafçısını göndererek kentteki tarihi eserleri ve manzaraları tespit ettirmiştir. Bizde 100, 110 yıl sonra onun tespit ettirdiği fotoğrafları büyüterek sunuyoruz. Bunu sunmanın da onurunu duyuyoruz. Sergiyle ilgili bir katalog da hazırladık. Bunu da sunacağız" diye konuştu.

IRCICA Genel Direktörü Halit Eren ise kültür mirasının korunması ve tanıtılmasıyla ilgili benzer çalışmalar yaptıklarını söyledi. Edirne sergisindeki fotoğraflarda 100 yıl öncesinin görüleceğini belirten Eren, "O günkü mahalleleri, 100 yıl önceki köprüleri, çeşmeleri, devlet binalarını, okulları sergimizde göreceğiz. Sergimizde 250 fotoğrafın içerisinden seçilmiş 68 fotoğraf sunuluyor. Bu sergimiz bundan sonra Edirne'de kalacak ve zaman zaman çeşitli etkinliklerde valilik bunu sergileyecek. Sergide, 19. asrın ikinci yarısından sonra 20. asrın Balkan Harbi'ne kadar çekilmiş fotoğraflar yer alıyor" şeklinde konuştu.

Projenin gerçekleşmesinde önemli katkısı bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin de açılışta bir konuşma yaptı. Konuşmasında ecdadın ince düşüncesine vurgu yapan Şahin, 100 yıl önce çekilen fotoğrafların günümüze ışık tuttuğunu vurguladı. Şahin şunları söyledi: “ Günümüzden 100 yıl önce Osmanlı Hakanı 2.Abdülhamid Han ileriyi görerek bu fotoğrafları çektirmiş.  Bu proje ile ilgili sayın valimizden ilk öneri geldiğinde biz de katkıda bulunmak istedik. Projenin yaklaşık %80’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. Bu fotoğraflar Edirne’de bundan sonra yapılacak yenileme çalışmalarına da önemli katkı sağlayacaktır. Birçok yapının geçmiş yıllardaki hallerini bu fotoğraflardan görme şansına sahip olacağız. Ecdadın duyarlılığına bir parça da biz katkı verebildiysek ne mutlu bize. Projede emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”    

Konuşmaların ardından protokolün katılımı ile sergi ziyarete açıldı.

 Sergide Edirne’nin 136 Yıl Önceki Hali Görülebilecek  

Sergilenen tarihi fotoğraflar, 19. asır sonu–20. asır başı Osmanlı dönemindeki Edirne’yi farklı cepheleriyle gözler önüne sererken tarihin değişik yönlerini de yansıtıyor. Sergide 1. bölüm 1871 tarihli bir fotoğraftan yapılmış taşbaskısı Edirne panoramasına, 2. bölüm genel görünüşlere, 3.bölüm Edirne Sarayı’ndan görüntülere ayrılmış. 4. bölüm Camiler başlığı altında Sultan II. Bayezid Camii, Eski Cami, İsmihan Sultan Camii, Kadirihane, Kasım Paşa Camii, Muradiye Camii, Selimiye Camii ve Üç Şerefeli Camii’ye, 5. bölüm Saat ve Yangın Kulesi’ne, 6. bölüm Resmi Yapılar başlığı altında valilik ve müşirlik daireleri ile hastaneler ve askeri yapılara, 7. bölüm Okullar başlığı altında Edirne’de mevcut rüşdiye, idadi ve sanayi okullarına, 8. bölüm Köprüler başlığı altında Edirne’yi çevreleyen ata yadigârı Meriç, Tunca, Saraçhane, Gazi Mihal, Sarayiçi ve Saray köprülerine, 9. bölüm Edirne’de ilk defa gerçekleştirilen ve bugünkü fuarların atası diyebileceğimiz ilk sergilerden 1905’teki Edirne Mahsulat ve Mamulat Sergisi’ne, 10. bölüm ise Savaş Yıllarında Edirne başlığı altında Balkan ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili bazı Edirne fotoğraflarına ayrılmış.13 Nisan’a kadar açık kalacak sergiye Edirnelilerin ilgi göstermesi bekleniyor.

FOTOĞRAFLAR

II. Abdülhamit Dönemi Edirne Fotoğrafları Sergisi Açıldı II. Abdülhamit Dönemi Edirne Fotoğrafları Sergisi Açıldı II. Abdülhamit Dönemi Edirne Fotoğrafları Sergisi Açıldı

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...