Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Nisan Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Nisan Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2015 | Toplam Okunma: 1397
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Nisan ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Trakya Bölgesi Nisan ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Nisan ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2015 yılı Nisan ayında 54,4 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Nisan dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Nisan döneminde 209 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 45 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 93 bin dolarlık azalma meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Nisan ayında 3 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Nisan döneminde 13,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 2,1 milyon dolar artırmıştır.

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2015 Nisan ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke Bulgaristan olduğunu görüyoruz.  Bulgaristan’ı Filipinler, Tayland, Bosna Hersek ve Makedonya takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Nisan ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Litvanya olmuştur. Litvanya’yı Ukrayna, Kırgızistan, Romanya ve Estonya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke bir önceki yılın aynı dönemine göre azalmakla beraber yine Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir.

Bölgemizde Nisan ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 48, Kırklareli’de 17, Edirne’de ise 19 şirket kurulduğunu; Kırklareli’de 3, Edirne’de 1 şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %7,91, Bölgemizde ise %6,27 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,43 oranında artış göstermiştir. 

  Yükleniyor...