Akademik Araştırmaların Ticarileştirilmesi Semineri Edirne’de Yapıldı

Akademik Araştırmaların Ticarileştirilmesi Semineri Edirne’de Yapıldı
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2015 | Toplam Okunma: 1699
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “Yeni İşim Girişim Programı” kapsamında Edirne’de Araştırma Çıktılarının Ticarileştirilmesi Semineri yapıldı.

Deveci Han’da gerçekleştirilen toplantıya TÜBİTAK ARDEB Eğitim Tanıtım ve Program Değerlendirme Müdürü Hüseyin AKOVA, TEB Girişim Bankacılığı Müdürü İbrahim Coşkuner, TRAKYAKA Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli Yatırım Destek Ofisi uzmanları, Trakya Teknopark A.Ş. Müdürü Dr. İlknur Taştan Boz, NKÜ Teknopark Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker, Kırklareli Üniversitesi Teknopark Kuruluş Çalışmaları Koordinatörü Doç. Dr. Tahir Çetin Akıncı, akademisyenler, kamu çalışanları ve davetliler katıldı. Toplantının açılış sunumunu TÜBİTAK ARDEB Eğitim Tanıtım ve Program Değerlendirme Müdürü Hüseyin Akova yaptı. TÜBİTAK ARDEB Destekleri konusunda bir bilgilendirme yapan Akova, katılımcılara süreçler konusunda açıklamalarda bulundu ve bu konuda katılımcılardan gelen sorulara cevap verdi. TÜBİTAK, ticarileşme potansiyeline sahip akademik çıktıların ekonomiye kazandırılması için TÜBİTAK ARDEB (Araştırma Destek Programları Başkanlığı) aracılığıyla çalışmalarını devam ettiriyor. ARDEB, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programı ile evrensel gelişmeler ve ülke öncelikleri doğrultusunda, bilgi ve teknolojinin üretilerek, sonuçların hizmet ve/veya ürüne dönüştürülmesi yoluyla topluma kazandırılması için Ar-Ge faaliyetlerini yürüten bilim insanlarını destekliyor. Ayrıca Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projeleri Destekleme Programı dahilinde kamu kurumlarımızın Ar-Ge ile giderilebilecek ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarına çözüm üretmek amacıyla bilim ve teknoloji alanlarında Ar-Ge projelerini destekliyor.

Seminerin sabah bölümündeki ikinci konuşmacısı Dünya Bankası Melek Yatırımcı Danışmanı Oltaç Ünsal oldu. Dünya’da fikirlerin patent hakları ve bunların yatırıma dönüşmesi konusunu ele alan Ünsal, konuyu melek yatırımcılar açısından irdeledi.  

Toplantının öğleden sonraki oturumunda girişimcilik çalışmaları ve Trakya Bölgesi Girişimcilik Programı Sunumu ve Değerlendirmesi yapıldı. Toplantının genelinde çeşitli hibe ve destekler ile yapılan projelerin, üretilen bilgilerin ticarileştirilmesi konusundaki sorunlar tartışıldı. 

Yeni İşim Girişim ve KOBİ Dönüşüm Programı Nedir?

Yeni İşim Girişim Programı, Trakya Kalkınma Ajansı’nın yaptığı girişimcilik organizasyonlarını tek bir çatı ve slogan altında toplamak amacı ile oluşturulmuş bir programdır. 2015 yılı itibari ile ajansın yaptığı girişimcilik faaliyetlerinin tamamı “Yeni İşim Girişim” konsepti içerisinde gerçekleştirilecek; böylece organizasyonların birbirini tamamlar etkinlikler halinde gerçekleşmesi sağlanacak. Bu program kapsamında TEB ile Ortak Girişim Evi, Let’s up, Start up ve Trakya Melek Yatırımcı Ağı’nın kurulması, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Konferanslarının verilmesi, girişimcilik eğitimleri, motivasyon toplantıları, akademik çalışmaların ticarileştirilmesine yönelik konferanslar gerçekleştirilecek.

“Kobi Dönüşüm Programı” ise KOBİ’lere yönelik olarak gerçekleştirilecek faaliyetlerin tümünü kapsayan bir üst program olarak hazırlandı. “KOBİ Dönüşüm Programı” çerçevesinde KOBİ’lerin günceli yakalamaları, ihracat potansiyellerini artırmaları, yeni pazarlar bulmaları, işlerini ve kalitelerini artırmaları için çeşitli eğitim, panel, konferanslar gerçekleştirilecek. Program kapsamında Halkbank ile “Üreten Türkiye Buluşmaları”, Eximbank ile “İhracat günleri” , Kurumsal Sosyal Sorumluluk Seminerleri, Enerji Verimliliği Seminerleri, Sektör Önderleri İle KOBİ Buluşma Günleri, Aile Şirketlerinin Büyümesi, Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejileri gibi konularda üç ile yayılmış eğitimler, konferanslar ve paneller gerçekleştiriliyor.

FOTOĞRAFLAR

Akademik Araştırmaların Ticarileştirilmesi Semineri Edirne’de Yapıldı

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...