Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Mayıs Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Mayıs Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2015 | Toplam Okunma: 1813
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Mayıs ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Trakya Bölgesi Mayıs ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Mayıs ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2015 yılı Mayıs ayında 49,2 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Mayıs dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Mayıs döneminde 259 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 63 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 497 bin dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Mayıs ayında 3,2 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Mayıs döneminde 16,9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 2,6 milyon dolar artırmıştır.

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2015 Mayıs ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Filipinler olduğunu görüyoruz. Filipinler’i Bulgaristan, Hong Kong, Tayland, ve Makedonya takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Mayıs ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Romanya olmuştur. Romanya’yı Litvanya, Ukrayna, Estonya ve İtalya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke bir önceki yılın aynı dönemine göre azalmakla beraber yine Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir.

Bölgemizde Mayıs ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 40, Kırklareli’de 10, Edirne’de ise 8 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 2, Kırklareli ve Edirne’de 1 şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %8,09, Bölgemizde ise %6,54 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,11 oranında artış göstermiştir. 

  Yükleniyor...