Genel Sekreter ŞAHİN Trakya Bölgesi Temmuz Ayı Ekonomi Verilerini Açıkladı

Genel Sekreter ŞAHİN Trakya Bölgesi Temmuz Ayı Ekonomi Verilerini Açıkladı
Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2015 | Toplam Okunma: 2107
Trakya Bölgesi Temmuz ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Temmuz ayı ekonomi rakamlarına baktığımızda Türkiye geneli yıllık enflasyon %6,81 olarak gerçekleşirken Trakya Bölgesinde %0.14 lük gerilemeyle %6,08 olarak gerçekleşmiştir´´ dedi.

 

Tekirdağ Bölge İlleri Arasında En Yüksek İhracatı Yapan İl

Sözlerine devam eden Şahin ‘’Tekirdağ ili 2015 yılı Temmuz ayında 57.2 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Temmuz dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 377 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 71 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 4 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Temmuz ayında 2,5 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 21.9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 1.9 milyon dolar artırmıştır’’ dedi.

Edirne En Çok İhracatı İspanya İle Yapıyor

Bölge ihracat kapasiteleri hakkında da detaylar veren Şahin ‘’ 2015 Temmuz ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke İspanya olmuştur. İspanya’yı Filipinler, Tayland, Bulgaristan ve Arnavutluk takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Temmuz itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise İspanya olmuştur. İspanya’yı Kırgızistan, Ukrayna, Nijerya ve Litvanya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir’’ dedi.

İhracatın En Büyük Dilimi Sanayi

İhracat göstergeleri hakkında da önemli bilgiler paylaşan Şahin ‘’ Edirne ili 2015 yılı Temmuz ayı ihracatının %74’ünü Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık ürünleri, %26’sını Sanayi ürünleri oluşturmaktadır.  2015 yılı Temmuz ayında Sanayi ürünleri ihracatı Kırklareli ilinde toplam ihracatın %78’ini oluşturmaktadır. İhracatın kalan %22’lik kısmı ise Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründen gerçekleşmiştir. Tekirdağ’ın 2015 yılı Temmuz ayı ihracatının %98’ini Sanayi ürünleri oluşturmaktadır. İhracatın %1’i Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründe, diğer %1’lik kısmı ise Madencilik sektöründe gerçekleşmiştir’’ dedi.

2015 yılı Temmuz ayında Trakya Bölgesinde en fazla ihracat yapılan 5 ülke arasında Almanya, İspanya ve İngiltere önde gelmektedir.

 

DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...