Genel Sekreter ŞAHİN Trakya Bölgesi Temmuz Ayı Ekonomi Verilerini Açıkladı

Genel Sekreter ŞAHİN Trakya Bölgesi Temmuz Ayı Ekonomi Verilerini Açıkladı
Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2015 | Toplam Okunma: 1994
Trakya Bölgesi Temmuz ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Temmuz ayı ekonomi rakamlarına baktığımızda Türkiye geneli yıllık enflasyon %6,81 olarak gerçekleşirken Trakya Bölgesinde %0.14 lük gerilemeyle %6,08 olarak gerçekleşmiştir´´ dedi.

 

Tekirdağ Bölge İlleri Arasında En Yüksek İhracatı Yapan İl

Sözlerine devam eden Şahin ‘’Tekirdağ ili 2015 yılı Temmuz ayında 57.2 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Temmuz dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 377 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 71 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 4 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Temmuz ayında 2,5 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 21.9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 1.9 milyon dolar artırmıştır’’ dedi.

Edirne En Çok İhracatı İspanya İle Yapıyor

Bölge ihracat kapasiteleri hakkında da detaylar veren Şahin ‘’ 2015 Temmuz ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke İspanya olmuştur. İspanya’yı Filipinler, Tayland, Bulgaristan ve Arnavutluk takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Temmuz itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise İspanya olmuştur. İspanya’yı Kırgızistan, Ukrayna, Nijerya ve Litvanya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir’’ dedi.

İhracatın En Büyük Dilimi Sanayi

İhracat göstergeleri hakkında da önemli bilgiler paylaşan Şahin ‘’ Edirne ili 2015 yılı Temmuz ayı ihracatının %74’ünü Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık ürünleri, %26’sını Sanayi ürünleri oluşturmaktadır.  2015 yılı Temmuz ayında Sanayi ürünleri ihracatı Kırklareli ilinde toplam ihracatın %78’ini oluşturmaktadır. İhracatın kalan %22’lik kısmı ise Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründen gerçekleşmiştir. Tekirdağ’ın 2015 yılı Temmuz ayı ihracatının %98’ini Sanayi ürünleri oluşturmaktadır. İhracatın %1’i Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründe, diğer %1’lik kısmı ise Madencilik sektöründe gerçekleşmiştir’’ dedi.

2015 yılı Temmuz ayında Trakya Bölgesinde en fazla ihracat yapılan 5 ülke arasında Almanya, İspanya ve İngiltere önde gelmektedir.

 

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...