Genel Sekreter ŞAHİN Trakya Bölgesi Temmuz Ayı Ekonomi Verilerini Açıkladı

Genel Sekreter ŞAHİN Trakya Bölgesi Temmuz Ayı Ekonomi Verilerini Açıkladı
Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2015 | Toplam Okunma: 2246
Trakya Bölgesi Temmuz ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Temmuz ayı ekonomi rakamlarına baktığımızda Türkiye geneli yıllık enflasyon %6,81 olarak gerçekleşirken Trakya Bölgesinde %0.14 lük gerilemeyle %6,08 olarak gerçekleşmiştir´´ dedi.

 

Tekirdağ Bölge İlleri Arasında En Yüksek İhracatı Yapan İl

Sözlerine devam eden Şahin ‘’Tekirdağ ili 2015 yılı Temmuz ayında 57.2 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Temmuz dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 377 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 71 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 4 milyon dolarlık artış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Temmuz ayında 2,5 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Temmuz döneminde 21.9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını 1.9 milyon dolar artırmıştır’’ dedi.

Edirne En Çok İhracatı İspanya İle Yapıyor

Bölge ihracat kapasiteleri hakkında da detaylar veren Şahin ‘’ 2015 Temmuz ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke İspanya olmuştur. İspanya’yı Filipinler, Tayland, Bulgaristan ve Arnavutluk takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Temmuz itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise İspanya olmuştur. İspanya’yı Kırgızistan, Ukrayna, Nijerya ve Litvanya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir’’ dedi.

İhracatın En Büyük Dilimi Sanayi

İhracat göstergeleri hakkında da önemli bilgiler paylaşan Şahin ‘’ Edirne ili 2015 yılı Temmuz ayı ihracatının %74’ünü Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık ürünleri, %26’sını Sanayi ürünleri oluşturmaktadır.  2015 yılı Temmuz ayında Sanayi ürünleri ihracatı Kırklareli ilinde toplam ihracatın %78’ini oluşturmaktadır. İhracatın kalan %22’lik kısmı ise Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründen gerçekleşmiştir. Tekirdağ’ın 2015 yılı Temmuz ayı ihracatının %98’ini Sanayi ürünleri oluşturmaktadır. İhracatın %1’i Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründe, diğer %1’lik kısmı ise Madencilik sektöründe gerçekleşmiştir’’ dedi.

2015 yılı Temmuz ayında Trakya Bölgesinde en fazla ihracat yapılan 5 ülke arasında Almanya, İspanya ve İngiltere önde gelmektedir.

 

DİĞER HABERLER

2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi. Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı.
  Yükleniyor...