Çin’de Trakya’nın Yatırım Ortamı Tanıtıldı

Çin’de Trakya’nın Yatırım Ortamı Tanıtıldı
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2015 | Toplam Okunma: 1594
Trakya Kalkınma Ajansı Çin’de yapılan CIFIT (China International Fair for Investment and Trade) Fuarı’na katıldı. Çin ve çevresinin ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi ve ticaret hacminin arttırılmasını amaçlayan fuar her yıl Eylül ayında düzenleniyor.

Çin’in en itibarlı yatırım fuarı olan CIFIT’a 100 ülke katıldı. Xiamen şehrinde yapılan fuarda Trakya bölgesinin ve ülkemizin yatırım imkânlarını anlatmak üzere Trakya Kalkınma Ajansı da hazır bulundu. Genel Sekreter Mahmut şahin ile birlikte üç kişilik bir ekiple fuarda yer alan TRAKYAKA başta Çin olmak üzere farklı ülkelerden ziyaretçi ve katılımcılarla ikili görüşmeler yaptı. Fuar ve gerçekleştirilen görüşmelerin içeriğine yönelik açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “ Biliyorsunuz Çin son yılların yükselen ekonomik ve sosyal değeri. Buraya duyarsız kalmak ticaretini ve üretimini arttırmak isteyen ve 2023 hedeflerine ulaşmak isteyen Türkiye için mümkün değil. Biz de Trakya’nın yatırım olanaklarını anlatmak için katıldığımız bu organizasyonda önemli görüşmeler yaptık. En büyük kazancımız oluşturduğumuz bilgi ağı ve yeni bağlantı noktaları oldu. Hong Kong’ta Ticareti Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı William Chui yaptığımız görüşmede yeni iş imkânlarını konuştuk. Deniz ürünleri, hayvansal ürünleri(sakatat) Türkiye Hong Kong’a halen satıyor. Bunun dışında üzüm ürünleri konusunda ciddi bir talep var. Bu talebi bölgemizde üretim yapan firmalar ile paylaşacağız.  Ayrıca Shangai ve fuarın yapıldığı Xiamen’de de ikili görüşme ve ziyaretlerimiz oldu. Shangai Dış Yatırım Kalkınma Kurulu’nu, Xiamen Serbest Bölgesi’ni, Shangai Başkonsolosluğu ve Ticaret Ataşeliğimizi ziyaret ettik.

CIFIT Çin’in en önemli yatırım ve ticaret fuarı. Bu fuarda yer almak hem itibar hem de yeni ticaret olanaklarını takip etmek için çok önemli. Bu yıl Türkiye olarak 4 Kalkınma Ajansı bir arada katıldık. Önümüzdeki yıllarda bu fuara ülke olarak daha aktif katılım göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. ”

100 Ülkeden 3500’ün üzerinde katılımcının ilgi gösterdiği fuarın katılımcıları arasında E-Ticaret alanında Çin’in ve dünyanın en büyükleri arasında yer alan Alibaba Group, Huawei gibi firmalar da yer aldı.   

FOTOĞRAFLAR

Çin’de Trakya’nın Yatırım Ortamı Tanıtıldı

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...