DPT, KOSGEB, Kalkınma Ajansları İşbirliği Protokolü İmzalandı

DPT, KOSGEB, Kalkınma Ajansları İşbirliği Protokolü İmzalandı
Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2010 | Toplam Okunma:
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Kalkınma Ajansları ve KOSGEB arasında KOBİ´lerin geliştirilmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Kalkınma Ajansları ve KOSGEB arasında KOBİ´lerin geliştirilmesine yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

 Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat ERGÜN’ün katılımlarıyla Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Kalkınma Ajansları ve KOSGEB arasında KOBİ’lerin geliştirilmesine yönelik işbirliği protokolü imza töreni Yeni Başbakanlık Binası’nda yapıldı. Protokole, DPT adına DPT Müsteşarı Kemal MADENOĞLU, KOSGEB adına da KOSGEB Başkanı Mustafa KAPLAN imza attı.

Yeni Başbakanlık Binasında yapılan törene katılan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, söz konusu proje ile işletmeler ve girişimcilere birbirini tamamlayan destekler verileceğini, böylece kaynakların daha yerinde ve etkin kullanımının sağlanacağını söyledi. Kamuda çok ciddi bir ortaklık kültürüne ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Yılmaz, söz konusu protokolün kamuda ortaklık kültürünün geliştirilmesi açısından da çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

 

KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve DPT arasında işbirliğinin çerçevesini belirlemek için düzenlenen protokol töreni öncesi bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bu protokolü KOSGEB ve kalkınma ajanslarının birlikte hareket etmeleri ve reel sektörün buradan ortaya çıkacak sinerjiden faydalanması için hazırladıklarını söyledi. Tüm ülkeye yayılan yapılarıyla KOBİ´lerin, Türkiye için hayati önem taşıyan bölgesel kalkınmanın da temel dinamiklerinden biri olduğunu belirten Bakan Ergün, "Bu nedenle KOBİ´lerin desteklenmesi ve bu desteklerle KOBİ´lerin üretim kalitelerini, kapasitelerini, pazar paylarını, ihracattaki ve katma değerdeki katkılarını arttırmaları, öncelikli hedeflerimiz arasındadır" diye konuştu.

Bakan Ergün, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerine işaret ederek, "Bu vizyonu hayata geçirmek, küresel rekabet gücü olan KOBİ´lerin ve güçlü bir reel sektörün varlığı ile mümkün olacaktır" şeklinde konuştu. Bir diğer önemli hususun da başarılı KOBİ´lerin belli birkaç şehirden toplanmasından ziyade, başarının ülke geneline yayılması olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, şunları kaydetti:

"Bu hedeflere ulaşmak için, kamu birimlerinin uyum içinde ve birbirini destekleyici bir nitelikte çalışmaları gerekmektedir. KOSGEB, ülkemizde KOBİ´lerin rekabet gücünü artırıcı mekanizmaların gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. 7.5 yıllık iktidarımızda, KOSGEB´in kullandığı kaynak, zihniyet ve etkinlik açısından yaşadığı dönüşüm, hükümetimizin KOBİ´lere verdiği önemin en somut kanıtıdır. Bundan sonra da, KOBİ Proje Destek Programı, Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı ve Genel Destek Programı olmak üzere 6 başlık altında, yepyeni destekler sağlayacağız. Yeni destek programını hazırlarken, katılımcı bir anlayışla, işletmelerimizin, meslek örgütlerinin ve akademik çevrelerin görüş, ihtiyaç, talep ve beklentilerini göz önüne alarak hareket ettik. Böylece KOBİ´lerin bölge, sektör ve ölçekleri göre farklılaşan değişik ihtiyaçlarını karşılayacak bir program kurguladık." dedi.

 

Bu destek programlarının uygulanması ve yeni destek programlarının hazırlanması için Kalkınma Ajansları ile KOSGEB´in işbirliği içerisinde çalışarak sinerji oluşturmalarının çok önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Ergün, "Zira sahaya inerek destek uygulamalarında bulunan bu iki değerli kurumun çalışmalarının birbirini tamamlaması gerekir" şeklinde konuştu.

"Kalkınma Ajanslarımız ile KOSGEB´in birlikte çalışmaları, ortak fon oluşturmaları ve desteklerinde mükerrerliği önleyecek tedbirler almaları, hükümetimiz açısından son derece önemlidir" diyen Ergün, "Zira biz kullandığımız her kaynağın, bu milletin kaynağı olduğunu unutmuyor, her bir kuruşu doğru alanlara ayırmanın hesabını yapıyoruz. Bu protokolle birlikte, bölgesel kalkınmaya ve KOBİ´lerimizin rekabet güçlerini artırmaya yönelik çalışmaları daha hızlı, etkin ve verimli bir şekilde yapacağız" ifadesini kullandı.

Kalkınma Ajansları ile KOSGEB’in işbirliği içerisinde çalışarak sinerji oluşturmalarının çok önemli olduğunu belirten Bakan Ergün “Yaklaşık 20 yıldır KOBİ’ler için bu çalışmaları yapan KOSGEB’in, KOBİ destekleri anlamında çok önemli tecrübeleri bulunmaktadır. Kalkınma ajanslarımız da Türkiye’nin her yerinde yapılanma çalışmalarını sürdüren yeni kurumlarımızdır. Bu nedenle, Kalkınma Ajanslarımız ile KOSGEB’in birlikte çalışmaları, ortak fon oluşturmaları ve desteklerinde mükerrerliği önleyecek tedbirler almaları, hükümetimiz açısından son derece önemlidir.” dedi.

Protokolle birlikte, bölgesel kalkınmaya ve KOBİ’lerimizin rekabet güçlerini artırmaya yönelik çalışmaların daha hızlı, etkin ve verimli bir şekilde yapılacağını belirten Ergün; ‘’KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarının yeni destek programları çalışmalarında, etkin bilgi paylaşımında bulunmalarını sağlayacağız. Verilecek desteklerin değerlendirme sürecinde, KOBİ’lerin durum tespitlerinin sağlıklı yapılması amacıyla veri tabanlarımızı paylaşacağız. Proje ve programlar hakkında, ortak tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Destek programları hakkında ortak etki analizi çalışmaları yapacak, revizyon yapılması gereken noktaları daha iyi analiz edeceğiz. Örneğin kredi garanti ve risk sermayesi uygulamalarını da içerebilecek muhtelif KOBİ finansman modelleri geliştirebileceğiz. Kalkınma ajansları ve KOSGEB arasında ortak fon oluşturabilecek ve karşılıklı kaynak transferi yapabileceğiz. Fonların ortak kullanımı kapsamında; geçmişte olduğu gibi KOBİ’lerimizin zor günlerde finansmana kolay erişimini sağlayacak Kredi Faiz Destek programlarını uygulamaya koyacağız. Bu programlarda kurumların ortak fon kullanma imkânlarını değerlendirecek, KOSGEB’in bu alandaki tecrübelerinden yararlanacağız.  KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak amacıyla; özellikle eğitim ve danışmanlık, ar-ge, işbirliği ve girişimcilik alanlarında ortak projeler yürüteceğiz. Daha önce KOSGEB tarafından başarılı bir şekilde uygulanan ve yeni kurulan işletmelerin kuluçka mantığıyla desteklenerek başarı şansını artırmayı hedefleyen İŞGEM’lerin, yeni dönemde KOSGEB, DPT ve Kalkınma Ajansları işbirliği ile kurulmalarını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Yılmaz ve Ergün´ün konuşmalarının ardından DPT Müsteşarı Kemal Madenoğlu ile KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, “İşbirliği Protokolü”nü imzaladılar. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Kalkınma Ajansları ve KOSGEB arasında KOBİ´lerin geliştirilmesine yönelik işbirliği protokolü törenine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Müsteşar Yardımcısı Niyazi İlter, KOSGEB Başkan Yardımcıları Bayram Mecit, Tuna Şahin ve Hüseyin Tüysüz’ün yanı sıra DPT yöneticileri ile çok sayıda basın mensubu da katıldı.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...