Çorlu´da 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak!

Çorlu´da 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak!
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2010 | Toplam Okunma:
HP´ye masa üstü bilgisayar üretecek olan Foxconn firması Şahinler Holding ile Tekirdağ´ın Çorlu ilçesine yatırım yapacak. Yatırım 5 bin kişiye iş sağlayacak.

 HP´ye masa üstü bilgisayar üretecek olan Foxconn firması Şahinler Holding ile Tekirdağ´ın Çorlu ilçesine yatırım yapacak. Yatırım 5 bin kişiye iş sağlayacak.

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Tekirdağ´ın Çorlu ilçesinde faaliyet gösteren Avrupa Serbest Bölgesinin (ASB), yeni yatırım, ticaret hacmi, üretim kapasitesi ve istihdam yaratma gücü ileTürkiye;nin ve özellikle de Trakya Bölgesi;nin can simidi olmaya devam ettiğini belirtti.

Şahin, yaptığı açıklamada, HP´ye masa üstübilgisayar üretecek olan Foxconn firmasının bölgede büyük üretim hacmi ve istihdam yaratacağını söyledi. Çorlu ASB´nin, genelde yabancı yatırımcıların tercih ettiği ve üretim ağırlıklı bir bölge olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti: ´´Avrupa Serbest Bölgesi’nde büyük bir teknoloji firmasıyla anlaşma yaptık. HP´ye yılda 2,4 milyon adet masa üstü bilgisayar üretecek olan Foxconn firması serbest bölgemize geliyor. Bu firma ile serbest bölgemiz Türkiye’nin en çok teknoloji üreten ve teknoloji lojistiği yapan serbest bölgesi haline gelecek. Foxconn, dünya genelinde 550 bin çalışanı olan, hem kalkınmış ülkeler hem de uzak doğuda büyük ve çok gelişmiş bir teknoloji üretim şirketi. Foxconn aynı zamanda, dünya genelinde en önemli ve büyük bilgisayar şirketlerine üretim yapan bir şirket.´´

´´5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM YARATILACAK´´

Foxcon firmasının, Aralık 2010 tarihinden itibaren üretime başlayacağını ve ilk etapta ayda 200 bin masa üstü bilgisayar üretimi gerçekleştirmeyi planladığını söyleyen Şahin, şu bilgileri verdi: ´´Foxconn, ilk yılda 2,4 milyon adet bilgisayar üretimi yapmış olacak. Daha sonra aldıkları araziler ve yapacakları yatırımlar ile bu kapasiteyi iki katına çıkartacaklar. Bu şirkete, ilk etapta üretime hızlı başlamaları için 15 bin metrekare yer temin ettik ve kendimize ait olan bir fabrikamızı verdik. Daha sonrasında da 100 bin metrekare bir arazi üzerine büyük bir fabrika kuracaklar. Burada ilk yıl içinde 400, gelecek yıl ise 2 bin kişiyi istihdam edecekler. Bunun yanı sıra Foxconn´ın lojistik partneri olan başka bir firma da, 100 bin metrekare alanda Türkiye’nin en büyük lojistik alt yapısını oluşturuyor. Yine serbest bölgemizde, Foxconn firmasına destek olarak bilgisayarın altkalemlerini üreten değişik 30 civarında firma daha üretim yapmak içinkonuşlanıyor. Bunların hepsini üst üste koyduğumuzda istihdam 5 bine ulaşacak. Bu 5 bin kişinin çoğu mühendis ve kalifiye elemanlardan oluşacak.´´

‘’TRAKYA BÖLGESİNE TERS YÖNLÜ İÇ GÖÇ BAŞLAYACAK’’

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, ASB´ye yapılacak olan yatırımlar ile kurulan firmalarda büyük istihdam yaratılacağını ve buralarda çalışacak olan kalifiye personelin İstanbul’dan Trakya Bölgesine iç göç başlatacağını kaydetti. Şahin, yatırımlar sayesinde, Trakya Bölgesi ve Çorlu için tekstilde yaşanan kan kaybının da önleneceğini belirterek, ´´Böylece Trakya Bölgesi;ne İstanbul’dan ters yönlü bir göç başlayacaktır. Bununla beraber çevre daha iyi korunacak. Bu firmalar bacasız dumansız ve çevreyi koruyan firmalar. Bu firmaların, serbest bölgemize gelmesi ile insanların geliri artacak, teknoloji gelişecek, eğitim gelişecek ve Trakya Bölgesi bu yatırımlar sayesinde daha refah, daha sosyal anlamda gelişmiş ve daha yaşanılır bir yer haline gelecek. İstihdamın ve yatırımın yok denecek kadar az olduğu Türkiye’de, bu yatırımın ve bu üst düzeydeki istihdamın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.´´ şeklinde konuştu.

Şahin, ASB´ye, yapılan yatırımların hem istihdamı hem de ciroları arttıracağını belirterek, şunları kaydetti: ´´Bu yatırımlar sayesinde serbest bölgenin işlem hacmi de çok artıyor. İlk yıl içinde yapılan yatırımlar 100 milyon dolar civarında olacak. Dolayısıyla hem istihdam rakamları hem de ciro rakamları önemli ölçüde artmış olacak. Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki mevcut firmalarımız da büyümeye devam ediyor. Özellikle Trakya Bölgesi’nde tekstil alanında yaşanan daralma ve küçülme istihdam ve yatırım olarak serbest bölgemizdeki bu firmalar ile can bulacak. Çorlu ASB, yeni yatırım ticaret hacmi, üretim kapasitesi ve istihdam yaratma gücü ile Türkiye´nin can simidi olmaya devam edecek.´´

ASB MODERN BİR ALTYAPIYA SAHİP

Öte yandan, Çorlu ASB Genel Müdürü Zafer Atbakan da, Foxconn ve HP firmalarının Türkiye´de yaklaşık 2 yıl araştırma yaptıktan sonra Çorlu ASB´de yatırım kararı aldıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: ´´Bu firmaların yetkilileri, Türkiye ve Türkiye’nin çevresindeki bütün ülkeleri araştırarak, sonunda Türkiye’de ve Avrupa Serbest Bölgesi’nde yatırım kararı aldılar. Bu yatırımın, ASB´de olmasının en büyük nedenlerden biri lokasyon yani stratejik konumu. Bölgemiz, hem Avrupa pazarına, hem Türkiye, Orta Doğu ve Kafkas ülkelerine çok yakın bir konumda. Diğer bir neden ise ASB´nin modern bir alt yapıya sahip olması.


DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...