YÖREX(Yöresel Ürünler Fuarı) Fuarı 6. Kez Kapılarını Açtı

YÖREX(Yöresel Ürünler Fuarı) Fuarı 6. Kez Kapılarını Açtı
Eklenme Tarihi: 7 Ekim 2015 | Toplam Okunma: 2016
Bu yıl altıncısı Yapılan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya’da açıldı. Fuara 68 il ve KKTC´den 388 katılımcı, 278 stantta katılıyor. Trakya’yı oluşturan Edirne Kırklareli ve Tekirdağ illeri de Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda fuarda temsil ediliyor.

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile düzenlediği 6'ıncı Yöresel Ürünler Fuarı'nın (YÖREX) açılışına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Valisi Muammer Türker, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret ve sanayi odası başkanları, ticaret borsası başkanları, katılımcılar ve Antalyalılar katıldı. Fuarın açılış konuşmasını ev sahibi olarak  Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır yaptı. Çandır, yaklaşık 7 yıldır Türkiye'de 12 bin yıllık medeniyetlerin el emeği göz nuru ürünlerinin gün ışığına çıkması için çaba sarf etiklerini söyledi. 2009'da başladıkları çalışmanın derinlemesine devam ettiğini ve YÖREX-Yöresel Ürünler Fuarı'nın da bunun bir devamı olduğunu dile getiren Çandır, Fuarlarını 5 yılda 350 bin kişinin ziyaret ettiği bilgisini paylaştı. Çandır şunları söyledi: "Yöresel ürünlerimize insanlarımızın dokunmasını, görmesini, hissetmesini, koklamasını, tatmasını sağladık. Bu çalışmaların neticesinde birçok girişimciye iş fırsatı olarak yöresel ürünler çıktı." dedi.

YÖREX Fuarı İle Büyük Bir İş Başarıldı

Daha sonra söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Dünya çapında bir iş başarıldığı ve YÖREX'in aslında bir vizyon işi, Türkiye projesi olduğunu belirtti ve şunları söyledi: "Anadolu'nun kimliğini, uyumunu, tüm renklerini burada görebilirsiniz. Türkiye'nin dört bir tarafı birlik beraberlik kardeşlik içinde burada yan yana. Hem ekonomik hem sosyal bir başarı hikayesi de sunuyor. 6 sene önce 40 il vardı, şimdi 68 ile ulaştı, inşallah hedefimiz 81 ile ulaşmak" dedi.

YÖREX'e zenginleşmenin yolu, şehirlerin tanıtımı ve markalaşması adına önem verdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Ama maalesef müteşebbis insanlarımızı destekleyecek mekanizmalar eksik. Adamın bir tane peyniri var, o isimle dünyanın her yerine satıyor, ama bizim her il ilçede bir zenginlik var. Lalenin anavatanı Türkiye iken dünyada laleyi marka yapan ülke Hollanda oldu ve 1 milyar euro'luk ihracatı var. En az 100 tane lale elimizde var. Ve 100 milyar euro'nun üzerinde oturuyoruz. Bunun için de önce markalaşmamız lazım. Bunun için Türk Patent Enstitüsü'ne teşekkür ediyorum, ancak sistemin biraz hızlı çalışması lazım" dedi.

Törende konuşan Vali Muammer Türker, coğrafi işaretli ürünlerin öneminin gittikçe arttığına işaret ederek, "Faaliyet alanı itibariyle kadınlar, gençler, hatta engelliler, iş bulmakta zorlanan istihdama katılarak ekonominin bir parçası oluyor. Hem de kendi geçimlerini sağlıyorlar" dedi. Vali Türker, Antalya gibi turizm kentlerinde yöresel ürünlerin kullanımının önemine de değindi.

6 sene önce bu önemli yolculuğa çıkan ATB ve ATSO'ya teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise bu yolculuğun bugün fevkalade güzel bir noktaya geldiğini kaydetti. Antalya'nın artık dünya süper liginde oynamaya başladığını belirten Türel, G20 zirvesi, Expo 2016 organizasyonlarının da bunun en önemli örnekleri olduğundan bahsetti.

Antalya'nın bir kez daha Edirne'nin, Kars'ın, Van'ın peyniri, Antep'in baklavası, Kayseri'nin pastırması, Türkiye'nin tüm üretimini 12 milyon turiste tanıtan ve aynı zamanda ihracatını sağlayan bir il olduğunu söyleyen Antalya TSO Başkanı Davut Çetin, "Bugün sadece yöresel ürünler değil, Edirne'den Hakkari'ye atalarımızın ortak kültür mirası sergileniyor. YÖREX Türkiye'nin ayrılmaz bir bütün olduğunu gösteriyor. Eğer biz kardeşliğimizi YÖREX'teki gibi inşa etseydik bugün yaşanan terör sorunu da olmazdı" dedi.

Trakya Tüm Tatlarıyla Fuarda Yer Alıyor

Protokol konuşmalarının ardından fuarın açılışını TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birlikte gerçekleştirdi. Daha sonra stantları gezen Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler Trakya standına da uğradılar. Burada Trakya’ya özgü tatları deneyen Hisarcıklıoğlu’na Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından bir el dokuması hediye edildi. Trakya Standını ayrıca Hürriyet yazarı Yalçın Bayer ve Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Donat da ziyaret etti ve Trakya’ya özgü tatları tatma fırsatı buldu.       

7-11 Ekim 2015 tarihleri arasında yapılan fuara Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda katılan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odaları da Trakya’yı en iyi şekilde temsil ediyorlar. Toplam 20 firmanın il ticaret ve sanayi odaları çatısında katıldığı fuarda Tekirdağ köftesi, Edirne peyniri,  Hayrabolu Tatlısı, Peynir Helvası, Poyralı dokumaları, Kırklareli Hardaliyesi, Edirne Mis Meyve Sabunu, Edirne Badem Ezmesi, Edirne Kurabiyesi gibi Trakya’ya özgü değer ve tatlar görücüye çıktı. Katılımcılardan büyük ilgi gören Trakya standında zaman zaman ziyaretçilere tadım yaptırılıyor ve ürünler hakkında bilgi veriliyor. 

 

FOTOĞRAFLAR

YÖREX(Yöresel Ürünler Fuarı) Fuarı 6. Kez Kapılarını Açtı
  Yükleniyor...