Tekirdağ-Toulon Hattında 3. Gemi Sefere Çıktı

Tekirdağ-Toulon Hattında 3. Gemi Sefere Çıktı
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2010 | Toplam Okunma:
ND Deniz Taşımacılığı A.Ş. tarafından başlatılan Tekirdağ-Toulon Ro-Ro hattında üçüncü gemi de sefere çıktı. Taşımacılar tarafından yoğun ilgi gösterilen hatta, TIR’ların ve ihraç mallarının beklemesini önlemek için, iki ay dolmadan üçüncü gemi M/V Mercia da filoya katıldı.

UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. tarafından başlatılan Tekirdağ-Toulon Ro-Ro hattında üçüncü gemi de sefere çıktı. Taşımacılar tarafından yoğun ilgi gösterilen hatta, TIR’ların ve ihraç mallarının beklemesini önlemek için, iki ay dolmadan üçüncü gemi M/V Mercia da filoya katıldı.

Hattın Batı Avrupa’ya yönelik taşımalarda sağladığı avantajın yanı sıra, Kuzey Afrika’ya ulaşımı da kolaylaştırması, hem taşımacıların, hem de ihracatçıların, Tekirdağ-Toulon hattını tercih etmesine neden oldu. 3 Nisan tarihinden itibaren, iki gemi ile Tekirdağ-Toulon limanları arasında haftada iki kez yapılan seferlerde doluluk oranı hızla artarak yüzde 70’lere ulaştı. Yaz aylarında ihracat daha da artış göstereceği için, araçların bekleyerek ihracatın gecikmesini önlemek için 2010 yapımı, son teknolojiyle donatılan M/V Mercia adlı üçüncü gemiyle takviye yapıldı.

Batı Avrupa’ya çalışan Türk taşımacılarının geçiş belgesi gibi sorunlar nedeniyle yıllardır çok sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan UND Deniz Taşımacılığı  A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, “Sektörümüz, büyük bir avantaj sağlayan ve sorunsuz ulaşım yapılan Tekirdağ-Toulon hattına sahip çıkmıştır. Gemilerimiz daha ilk seferlerinde, beklenenin üzerinde doluluk oranına ulaşmışlardır. Bunun nedeni elbette bu hattın, sağladığı çok önemli tasarrufun yanı sıra, geçilen ülkelerde yaşanan sorunlardır. Bu hat, sadece taşımacılar için değil, aynı zamanda ihracatçımıza da katkı sağlamaktadır. Biz de taşımacılarımıza kaliteli ve zamanında hizmet sunabilmek, beklemelerini önlemek için, üçüncü gemimizi        de        sefere  aldık”  dedi.  
UND Denizcilik A.Ş.’nin sektörün malı olduğuna dikkat çeken Tamer Dinçşahin, yasal prosedürün tamamlanmasından sonra, şirket hisselerinin, üyelere satışının gerçekleştirileceğini ve Tekirdağ-Toulon hattını kullanan taşımacıların, bu hattın sahibi de olacaklarını kaydetti.   

Neden Tekirdağ-Toulon?

Tekirdağ-Toulon hattı, 1 trilyon dolarlık bir ticaretin merkezinde bulunuyor. Aynı zamanda Tarihi İpekyolu’nun da tamamlayıcısı konumunda. Söz konusu hat seçilirken Türk taşımacısının talepleri ve hedef ülkelere olan ihracat göz önünde bulunduruldu. Taşıma hattının hedef ülkeleri olan Fransa, İspanya, Portekiz, İsviçre, İngiltere, İrlanda ve Benelüks ülkelerinin 2009 yılında Türkiye ihracatındaki payı 23.5 milyar dolar ile yüzde 23, ithalat içindeki payı ise 22.5 milyar dolar ile yüzde 16 olarak gerçekleşti.  Ro-Ro hattı ile yılda 19 -21 bin arasında aracın taşınması hedefleniyor.

Bu ülkelere 2009 yılında yapılan ihracat yaklaşık 58 bin adet araçla taşındı.  Hat ile Türk taşımacısının Afrika ülkelerine de kolay ulaşımı sağlanabilecek. Fransa limanlarından bağlantılı seferlerle Afrika’ya ulaşacak olan Türk taşımacılar, küresel krize rağmen 2009 yılında 15 milyar dolara çıkan bu bölgedeki ticaret hacmini 30 milyar dolar hedefine ulaştırmakta köprü görevi görecek.

Sıra yeni projelerde

Türkiye ekonomisi için önemli bir role sahip olan Türk taşımacılık sektörünün önündeki engellerin kaldırılması, rekabet koşullarının iyileştirilmesi adına birçok çalışma da devam ediyor. UND’nin uzun yıllardır        kazandığı deniz taşımacılığı konusundaki deneyimlerini 
Adriyatik, Karadeniz  ve benzeri yerlerde de kullanarak, ihracatçılara ve taşımacılara alternatifler sunmaya devam edecek. UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. üyelerinden ve kısa süre sonra taşımacıların ortak olacağı yapılanmadan alacağı güç ve destekle, yeni projelerin tasarlanması hayata geçirilmesi konusunda çalışmalarını sürdürmeye devam edecek.

DİĞER HABERLER

Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı15 Şubat 2018Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı. Turizm Profesyonelleri EMITT’te Bir Araya Geldi29 Ocak 2018Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan, turizm sektörü temsilcilerini bir araya getiren EMITT 2018 Uluslararası Turizm Fuarı 25-28 Ocak 2018 tarihlerinde TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. EMITT’e, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan Ülkeleri ve İtalya olmak üzere 108 ülkeden 4500 tur operatörü arasından seçilerek davet edilen 650’si katıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Edirne’de Toplandı18 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Ocak ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı.
  Yükleniyor...