Tekirdağ-Toulon Hattında 3. Gemi Sefere Çıktı

Tekirdağ-Toulon Hattında 3. Gemi Sefere Çıktı
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2010 | Toplam Okunma:
ND Deniz Taşımacılığı A.Ş. tarafından başlatılan Tekirdağ-Toulon Ro-Ro hattında üçüncü gemi de sefere çıktı. Taşımacılar tarafından yoğun ilgi gösterilen hatta, TIR’ların ve ihraç mallarının beklemesini önlemek için, iki ay dolmadan üçüncü gemi M/V Mercia da filoya katıldı.

UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. tarafından başlatılan Tekirdağ-Toulon Ro-Ro hattında üçüncü gemi de sefere çıktı. Taşımacılar tarafından yoğun ilgi gösterilen hatta, TIR’ların ve ihraç mallarının beklemesini önlemek için, iki ay dolmadan üçüncü gemi M/V Mercia da filoya katıldı.

Hattın Batı Avrupa’ya yönelik taşımalarda sağladığı avantajın yanı sıra, Kuzey Afrika’ya ulaşımı da kolaylaştırması, hem taşımacıların, hem de ihracatçıların, Tekirdağ-Toulon hattını tercih etmesine neden oldu. 3 Nisan tarihinden itibaren, iki gemi ile Tekirdağ-Toulon limanları arasında haftada iki kez yapılan seferlerde doluluk oranı hızla artarak yüzde 70’lere ulaştı. Yaz aylarında ihracat daha da artış göstereceği için, araçların bekleyerek ihracatın gecikmesini önlemek için 2010 yapımı, son teknolojiyle donatılan M/V Mercia adlı üçüncü gemiyle takviye yapıldı.

Batı Avrupa’ya çalışan Türk taşımacılarının geçiş belgesi gibi sorunlar nedeniyle yıllardır çok sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan UND Deniz Taşımacılığı  A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, “Sektörümüz, büyük bir avantaj sağlayan ve sorunsuz ulaşım yapılan Tekirdağ-Toulon hattına sahip çıkmıştır. Gemilerimiz daha ilk seferlerinde, beklenenin üzerinde doluluk oranına ulaşmışlardır. Bunun nedeni elbette bu hattın, sağladığı çok önemli tasarrufun yanı sıra, geçilen ülkelerde yaşanan sorunlardır. Bu hat, sadece taşımacılar için değil, aynı zamanda ihracatçımıza da katkı sağlamaktadır. Biz de taşımacılarımıza kaliteli ve zamanında hizmet sunabilmek, beklemelerini önlemek için, üçüncü gemimizi        de        sefere  aldık”  dedi.  
UND Denizcilik A.Ş.’nin sektörün malı olduğuna dikkat çeken Tamer Dinçşahin, yasal prosedürün tamamlanmasından sonra, şirket hisselerinin, üyelere satışının gerçekleştirileceğini ve Tekirdağ-Toulon hattını kullanan taşımacıların, bu hattın sahibi de olacaklarını kaydetti.   

Neden Tekirdağ-Toulon?

Tekirdağ-Toulon hattı, 1 trilyon dolarlık bir ticaretin merkezinde bulunuyor. Aynı zamanda Tarihi İpekyolu’nun da tamamlayıcısı konumunda. Söz konusu hat seçilirken Türk taşımacısının talepleri ve hedef ülkelere olan ihracat göz önünde bulunduruldu. Taşıma hattının hedef ülkeleri olan Fransa, İspanya, Portekiz, İsviçre, İngiltere, İrlanda ve Benelüks ülkelerinin 2009 yılında Türkiye ihracatındaki payı 23.5 milyar dolar ile yüzde 23, ithalat içindeki payı ise 22.5 milyar dolar ile yüzde 16 olarak gerçekleşti.  Ro-Ro hattı ile yılda 19 -21 bin arasında aracın taşınması hedefleniyor.

Bu ülkelere 2009 yılında yapılan ihracat yaklaşık 58 bin adet araçla taşındı.  Hat ile Türk taşımacısının Afrika ülkelerine de kolay ulaşımı sağlanabilecek. Fransa limanlarından bağlantılı seferlerle Afrika’ya ulaşacak olan Türk taşımacılar, küresel krize rağmen 2009 yılında 15 milyar dolara çıkan bu bölgedeki ticaret hacmini 30 milyar dolar hedefine ulaştırmakta köprü görevi görecek.

Sıra yeni projelerde

Türkiye ekonomisi için önemli bir role sahip olan Türk taşımacılık sektörünün önündeki engellerin kaldırılması, rekabet koşullarının iyileştirilmesi adına birçok çalışma da devam ediyor. UND’nin uzun yıllardır        kazandığı deniz taşımacılığı konusundaki deneyimlerini 
Adriyatik, Karadeniz  ve benzeri yerlerde de kullanarak, ihracatçılara ve taşımacılara alternatifler sunmaya devam edecek. UND Deniz Taşımacılığı A.Ş. üyelerinden ve kısa süre sonra taşımacıların ortak olacağı yapılanmadan alacağı güç ve destekle, yeni projelerin tasarlanması hayata geçirilmesi konusunda çalışmalarını sürdürmeye devam edecek.

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...