TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin Eylül Ayı Ekonomik Verilerini Değerlendirdi

TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin Eylül Ayı Ekonomik Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2015 | Toplam Okunma: 1273
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin geçmiş ayın ekonomik verilerini değerlendirdi. Trakya’da yıllık bazda TÜFE % 7,11 oldu.

Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Eylül ayı ekonomi rakamlarına baktığımızda Türkiye geneli yıllık enflasyon %7,95 olarak gerçekleşirken Trakya Bölgesinde %0.83’lük artışla % 7,11 olarak gerçekleşmiştir. Trakya Bölgesinde ana harcama gruplarında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış eğlence ve kültür ile sağlık gruplarında gerçekleşmiştir.”

İhracat Rakamlarındaki Düşüş Sürüyor

Açıklamalarına ihracat ve ithalat verileri ile devam eden Şahin şunları söyledi : ‘’İhracat verileri azalmaya devam etti. Tekirdağ ili 2015 yılı Eylül ayında 55.6 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Eylül dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Eylül döneminde 486 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 91 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 25 milyon dolarlık azalma meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Eylül ayında 3,1 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Eylül döneminde 27.7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 841 bin dolar düşmüştür.’’ dedi.

Edirne En Çok İhracatı Filipinler İle Yapıyor

Bölge ihracat kapasiteleri hakkında da detaylar veren Şahin ‘’ 2015 Eylül ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke Filipinler olmuştur. Filipinler’i Bulgaristan, Tayland, Makedonya ve Kosova takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Eylül itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Romanya olmuştur. Romanya’yı Nijerya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hollanda ve İspanya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Almanya’yı Fransa, İngiltere, İtalya ve Romanya izlemiştir.’’ dedi.

İhracatın En Büyük Dilimi Sanayi

İhracat göstergeleri hakkında da önemli bilgiler paylaşan Şahin ‘’ Edirne ili 2015 yılı Eylül ayı ihracatının %79’unu Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık ürünleri, % 21’ini Sanayi ürünleri oluşturmaktadır.  2015 yılı Eylül ayında Sanayi ürünleri ihracatı Kırklareli ilinde toplam ihracatın %59’unu oluşturmaktadır. İhracatın kalan %41’lik kısmı ise Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründen gerçekleşmiştir. Tekirdağ’ın 2015 yılı Eylül ayı ihracatının %98’ini Sanayi ürünleri oluşturmaktadır. İhracatın %1’i Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründe, diğer %1’lik kısmı ise Madencilik sektöründe gerçekleşmiştir’’ dedi.

2015 yılı Eylül ayında Trakya Bölgesinde en fazla ihracat yapılan 5 ülke arasında Almanya, İngiltere ve İspanya önde gelmektedir

DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...