TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin Eylül Ayı Ekonomik Verilerini Değerlendirdi

TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin Eylül Ayı Ekonomik Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2015 | Toplam Okunma: 1226
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin geçmiş ayın ekonomik verilerini değerlendirdi. Trakya’da yıllık bazda TÜFE % 7,11 oldu.

Trakya Bölgesi Eylül ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Eylül ayı ekonomi rakamlarına baktığımızda Türkiye geneli yıllık enflasyon %7,95 olarak gerçekleşirken Trakya Bölgesinde %0.83’lük artışla % 7,11 olarak gerçekleşmiştir. Trakya Bölgesinde ana harcama gruplarında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış eğlence ve kültür ile sağlık gruplarında gerçekleşmiştir.”

İhracat Rakamlarındaki Düşüş Sürüyor

Açıklamalarına ihracat ve ithalat verileri ile devam eden Şahin şunları söyledi : ‘’İhracat verileri azalmaya devam etti. Tekirdağ ili 2015 yılı Eylül ayında 55.6 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olmuştur. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Eylül dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Eylül döneminde 486 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 91 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 25 milyon dolarlık azalma meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Eylül ayında 3,1 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Eylül döneminde 27.7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 841 bin dolar düşmüştür.’’ dedi.

Edirne En Çok İhracatı Filipinler İle Yapıyor

Bölge ihracat kapasiteleri hakkında da detaylar veren Şahin ‘’ 2015 Eylül ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke Filipinler olmuştur. Filipinler’i Bulgaristan, Tayland, Makedonya ve Kosova takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Eylül itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Romanya olmuştur. Romanya’yı Nijerya, Çin Halk Cumhuriyeti, Hollanda ve İspanya izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke Almanya olmuştur. Almanya’yı Fransa, İngiltere, İtalya ve Romanya izlemiştir.’’ dedi.

İhracatın En Büyük Dilimi Sanayi

İhracat göstergeleri hakkında da önemli bilgiler paylaşan Şahin ‘’ Edirne ili 2015 yılı Eylül ayı ihracatının %79’unu Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık ürünleri, % 21’ini Sanayi ürünleri oluşturmaktadır.  2015 yılı Eylül ayında Sanayi ürünleri ihracatı Kırklareli ilinde toplam ihracatın %59’unu oluşturmaktadır. İhracatın kalan %41’lik kısmı ise Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründen gerçekleşmiştir. Tekirdağ’ın 2015 yılı Eylül ayı ihracatının %98’ini Sanayi ürünleri oluşturmaktadır. İhracatın %1’i Tarım, Hayvancılık ve Ormancılık sektöründe, diğer %1’lik kısmı ise Madencilik sektöründe gerçekleşmiştir’’ dedi.

2015 yılı Eylül ayında Trakya Bölgesinde en fazla ihracat yapılan 5 ülke arasında Almanya, İngiltere ve İspanya önde gelmektedir

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...