Trakya World Travel Market Turizm Fuarı’nda

Trakya World Travel Market Turizm Fuarı’nda
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2015 | Toplam Okunma: 1599
Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya turizminin potansiyelini uluslararası düzeyde tanıtma çalışmaları kapsamında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen World Travel Market (WTM) Londra Turizm Fuarı’na katıldı.

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından biri olan WTM’ye Türkiye standında katılan Trakya Kalkınma Ajansı Bölgenin önemli destinasyonlarını katılımcılara tanıtma fırsatı buldu. Fuar ile ilgili açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları kaydetti: “Ülkemizin her bölgesi ayrı bir turistik değere sahip. Her bir bölge kendi turizm öğelerini en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyor. Biz de Trakya Kalkınma Ajansı olarak Trakya’mızın turizmde öne çıkan değerleri konusunda farkındalık yaratmak ve var olan potansiyeli artırmak amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu fuar da yürütmüş olduğumuz çalışmalardan sadece bir tanesi. Bölgemiz İstanbul’a çok yakın bir konumda. İstanbul’a gelen turistleri farklı bir destinasyon olarak Trakya’ya çekebilirsek bu konuda ciddi bir kazanım olacak. Bu fuarda da tur operatörleri, seyahat acentaları, farklı turizm otoriteleriyle “Yeni Bir Destinasyon Olarak Trakya” mottosuyla yapmış olduğumuz görüşmeler oldukça olumlu geçti. Önümüzdeki dönemlerde bu çalışmaların meyvelerini toplamayı umuyoruz.”

Her yıl toplam 50 bini aşkın turizm sektörü, devlet ve uluslararası basın temsilcisinin birbirleriyle bağlantı sağlamak, anlaşma yapmak ve sektördeki gelişmeleri keşfetmek amacıyla katıldığı WTM Londra Turizm Fuarı, bu sene 36. kez düzenlendi.

Londra’da “Trakya Turizm ve Yatırım Ortamı Tanıtımı Resepsiyonu” Düzenlendi

World Travel Market Fuarı kapsamında Londra’da bulunan Trakya Kalkınma Ajansı, İngiltere Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği, İngiltere Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Londra’da Trakya’da Turizm ve Yatırım Ortamı Tanıtımı Resepsiyonu düzenlendi.

Resepsiyona Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik, TBCCI Yönetim Kurulu Üyesi ve Ziraat Bankası Londra Genel Müdürü Gülen Yeykan, Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nden Ataşe Ali Selçuk Can, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ajans personeli,  yatırımcılar ve basın mensupları katıldı.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri sözlerine etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı. Genel Sekreter Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Trakya Kalkınma Ajansı olarak 2009 yılından bu yana sorumlu olduğumuz Trakya Bölgesi Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde, bölgemizin sosyo-ekonomik kalkınması için kamu-özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bölgemiz, ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı olması ve ülkemizin en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul’a yakınlığıyla yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor. Güçlü ulaşım ve enerji altyapısı, gelişmiş organize sanayi bölgeleri, kıtalararası stratejik konumu, tarıma elverişli arazileri, sahip olduğu doğal, tarihi, turistik ve kültürel değerleriyle oldukça önemli bir bölge. Biz de özellikle sorumlu olduğumuz illerde bölgemizdeki yatırım ortamını ve olanaklarını tanıtmak amacıyla bu tür resepsiyonlar, toplantılar düzenliyoruz. İzin ve ruhsat işlemleri ile diğer idari iş ve işlemleri tek noktadan takip ve koordine ederek Bölgemizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılara destek oluyoruz.

Ülkemiz ve İngiltere arasındaki ticaret hacmi ile ilgili geçen yıl rakamlarına baktığımızda Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaret hacmi istenen seviyede olmadığını görüyoruz aslında bu durum her iki taraftaki firmalara büyük fırsatlar sunmaktadır. Geçen seneki rakamlara göre iki ülke arasındaki toplam dış ticaret hacmi: yaklaşık 16 milyar dolardır.

Bölgemizdeki yabancı yatırımlar ve yatırım yapılan sektörlerle ilgili birkaç veriyi sizlerle paylaşmak isterim.

Yabancı yatırımlarla ilgili verilere baktığımızda; 2014 yılında ülkemizde İngiliz yatırımlarının yabancı yatırımlar açısından Hollanda’dan sonra 1 milyar dolarlık yatırımla, 2. Sırada yer aldığını görüyoruz. Trakya bölgesi olarak da yine en fazla yabancı yatırımın bölgemize Avrupa ülkelerinden yapılıyor.

2014 yılı rakamlarını değerlendirdiğimizde bölgemizde İngiltere menşeli doğrudan yabancı yatırımlarıyla 7 firma görülmektedir. Yatırımlar özellikle elektronik eşya üretimi, plastik ve kauçuk ürünleri imalatı, metal sanayi ve madencilik sektörlerinde yapılmıştır.

Bu verilerden sonra Bölgemizde bulunan organize sanayi bölgeleriyle ilgili kısa bilgiler paylaşmak isterim.

Tekirdağ ilimizde toplam 12 OSB ve bir özel Avrupa Serbest Bölgesi bulunmaktadır. Edirne ve Kırklareli illerini de ele aldığımızda toplamda 18 organize sanayi bölgesi bulunuyor. Bu organize sanayi bölgelerimizin birçoğunda altyapı ve üst yapı eksiklikleri tamamlandı, yatırımcıları bekliyor. Bölgemiz Avrupa’ya ve yeni pazarlara yakınlığı, lojistik avantajları ve güvenli bir bölge olması nedeniyle yatırımcılar için oldukça önemli bir bölge.

Tüm yatırımcıları yatırım olanaklarını ve sağlanan kolaylıkları yerinde görmek üzere Bölgemize davet ediyorum. Bölgemizde yatırım olanaklarının tanıtıldığı bu resepsiyonun yeni işbirliklerinin geliştirilmesi, yatırımların artırılması konusunda oldukça faydalı olacağını ümit ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Trakya’nın yatırım ortamı ve imkânlarını anlatan bir sunum da yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin bölgemizde yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılara her türlü idari ve teknik desteğin verileceğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Resepsiyonda basın mensuplarına röportaj veren Genel Sekreter Şahin, etkinliğe gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürlerini iletti.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya World Travel Market Turizm Fuarı’ndaTrakya World Travel Market Turizm Fuarı’nda

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...