Trakya´nın Bodrumu Şarköy Sizi Bekliyor

Trakya´nın Bodrumu Şarköy Sizi Bekliyor
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2010 | Toplam Okunma:
Mavi bayraklı Şarköy sahilleri, yenilenen imajı, deniz sörfü ve benzeri etkinlikleri ile keşfedilmeyi bekliyor.

Mavi bayraklı Şarköy sahilleri, yenilenen imajı, deniz sörfü ve benzeri etkinlikleri ile keşfedilmeyi bekliyor.

Tekirdağ´a yaklaşık 90 kilometre uzaklıktaki Şarköy ilçesine İstanbul´dan karayolu ile özelotomobil dışında otobüs ile de ulaşmak mümkün.

Turistlere temiz deniz ve kumsalıyla güzel bir tatil fırsatı sunan Şarköy Belediye Plajı, bu yıl da 5. Mavi bayrağı alarak kalitesini belgeledi. Balık, üzüm ve karidesin merkezi olarak anılan Şarköy, deniz sezonunun açılmasıyla binlerce turisti ağırlamaya başladı.

Yaz mevsimiyle birlikte nüfusu önemli oranda artan Şarköy, misafirlerinin ilçede güzel günler geçirmesi için değişik alternatifler sunuyor. Kaliteli şarap üretimiyle vatandaşlara ayrı bir damak zevki yaşatan Şarköy, zeytin yağıyla da rakip tanımıyor.

Ayrıca rüzgarın uyumuyla yamaç paraşütü ve deniz sörfünün rahatlıkla yapılabildiği ilçede, vatandaşlar sakin bir yaz tatilinin yanında adrenalin sporlarını da yapabiliyor.

-MAVİ BAYRAK KRİTERLERİ-

Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 5. kez aldıkları mavi bayrak ile turist sayısında artış beklediklerini ifade etti. Altınok, mavi bayrak alabilmek için plajlarda bazı özellikler arandığını söyledi.

Özellikle yüzme suyu analiz sonuçlarının AB yüzme suları direktifi ile uyumlu olması gerektiğini ifade eden Altınok, şöyle konuştu: ´´Sanayi ve kanalizasyon atıkları plaj alanını etkilememelidir. İlçede toplanan atık sular Ulusal Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği´ne uygun olarak bertaraf edilmelidir. Biz Şarköy´de bütün bu özelliklere dikkat ediyoruz.

Plajlarda çevresel denetimleri ve kontrolleri yapmak ve bir çevre yönetim sistemini oturtmak amacıyla ilçe bazında Mavi Bayrak Plaj Yönetim Birimi oluşturuldu. Bu kapsamda plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm ulusal yasalara uyumu  denetlenmektedir.

Ayrıca mavi bayrak kriterleri kapsamında, plaj temiz tutulmalıdır. Plajda yeterli sayıda çöp kutusu ve atık konteyner bulunmalı, düzenli olarak boşaltılmalı ve temiz tutulmalıdır. İhtiyaca cevap verebilecek sayıda cankurtaran ve gerekli tüm malzemeleri de eksiksiz olarak plajda bulundurulmalıdır.´´

-´´ŞARKÖY TRAKYA´NIN BODRUMU OLACAK´´-

Altınok, yağışlı bir mevsim geçirilmesi nedeniyle geçen yıl Mayıs ayı sonunda açılan deniz sezonunun bu yıl Haziran ayı ortalarında başladığını belirtti.

Okulların tatile girmesiyle turist sayısının artmaya başladığını anlatan Altınok, ´´Şarköy sahilleri denize girenlerle doldu. Yerli halk henüz denize girmiyor, ancak dışarıdan gelenler deniz mevsimini açtı´´ dedi.

Turizmin gelişmesini sağlamak amacıyla çalışmaları sürdürdüklerini belirten Altınok, şu bilgileri verdi: ´´Bu yıl 5. kez aldığımız mavi bayrak ödülü nedeniyle turist sayısında artış bekliyoruz. Belediye olarak Şarköy´ümüzü mavi bayrak ödülüne layık bir ilçe olması için değişik çalışmalar yaptık. Sahilimizi yeniden düzenledik. Kumsallarımızda gerekli bakımı yaptık, sahilde bulunan caddelerimizi yeni taşlarla döşedik. Sarıcapaşa Caddesi´ni ışıklı yol haline getirdik. Döşediğimiz ışıklı taşlar sayesinde sahil caddemiz gece pırıl, pırıl parlıyor. Yaptığımız çalışmalarla genişlettiğimiz sahilimiz yeni bir imaja kavuştu. Ayrıca alternatif turizm yatırımları için çalışmalarımız sürüyor. Amacımız Şarköy´ü Trakya´nın Bodrum´u yapmak.´´

Okulların tatile girmesiyle Şarköy´deki yazlık evlerine gelen Gülizar Taşdelen (47), daha önce deniz mevsimini Bodrum´da açtıklarını, bu yıl ilk kez Şarköy´de geldiklerini söyledi.

Mavi bayraklı plajı, temiz kumsalı ve denizin Bodrum´u aratmadığını anlatan Taşdelen, ´´Şarköy insanları çok cana yakın. Rahat, rahat denize girebiliyor, kumsalda gazetemizi okuyarak meşrubatlarımızı yudumluyoruz. Ben bu yıl deniz sezonunu Şarköy´de açmaktan çok mutluyum. Şarköy´ü herkese tavsiye ediyorum. Bir kere gelsinler bir daha vazgeçemeyecekler´´ dedi.


DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...