Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Ekim Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Ekim Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2015 | Toplam Okunma: 1442
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

İhracat Rakamlarında Düşüş Var

Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Ekim ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2015 yılı Ekim ayında 63.5 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Ekim dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde 550 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 92 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 37 milyon dolarlık azalış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Ekim ayında 3.1 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde 30.8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 1.3 milyon dolar azalmıştır.

Kırklareli Ekim Ayında En Çok İhracatı İspanya’ya Gerçekleştirdi

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2015 Ekim ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke Bulgaristan olmuştur. Bulgaristan’ı Filipinler, Arnavutluk, İspanya ve Tayland takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Ekim ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise İspanya olmuştur. İspanya’yı Azerbaycan-Nahcivan, Nijerya, Filipinler ve Çin izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir.

Tekirdağ’da Ekim Ayında 35 Şirket Kuruldu

Bölgemizde Ekim ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 35, Kırklareli’de 10, Edirne’de ise 10 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 3, Kırklareli’de 1, Edirne’de ise 4 şirketin kapandığını görüyoruz.”

 

  Yükleniyor...