Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Ekim Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Trakya Bölgesi Ekim Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2015 | Toplam Okunma: 1227
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

İhracat Rakamlarında Düşüş Var

Trakya Bölgesi Ekim ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Ekim ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2015 yılı Ekim ayında 63.5 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2015 yılı ile 2014 yılı Ocak-Ekim dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde 550 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 92 milyon dolar azalmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 37 milyon dolarlık azalış meydana gelmiştir. Edirne 2015 yılı Ekim ayında 3.1 milyon dolar, 2015 yılı Ocak-Ekim döneminde 30.8 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 1.3 milyon dolar azalmıştır.

Kırklareli Ekim Ayında En Çok İhracatı İspanya’ya Gerçekleştirdi

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2015 Ekim ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke Bulgaristan olmuştur. Bulgaristan’ı Filipinler, Arnavutluk, İspanya ve Tayland takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2015 yılı Ekim ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise İspanya olmuştur. İspanya’yı Azerbaycan-Nahcivan, Nijerya, Filipinler ve Çin izlemiştir. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir.

Tekirdağ’da Ekim Ayında 35 Şirket Kuruldu

Bölgemizde Ekim ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 35, Kırklareli’de 10, Edirne’de ise 10 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 3, Kırklareli’de 1, Edirne’de ise 4 şirketin kapandığını görüyoruz.”

 

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...