Uzunköprü TRAKYAKA Desteğiyle Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor

Uzunköprü TRAKYAKA Desteğiyle Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor
Eklenme Tarihi: 3 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 1259
Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında hayata geçirilen “Uzunköprü Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor” isimli proje ile restore ettirilen “Eski Askerlik Binası”nın açılış töreni yapıldı.

Açılış törenine Uzunköprü Belediye Başkanı Av.Enis İşbilen, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar, kurum müdürleri, basın mensupları ve ilçe halkı katıldı. Açılış töreninde konuşma yapan Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen; Uzunköprü Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığı ile hayata geçen proje, ilçemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel alt yapının iyileştirilmesi için attığımız önemli bir adımdır. Mimari ve tarihi açıdan son derece kıymetli olan bu tarihi yapımız turizm açısından da önemli bir çekim noktası olacaktır. Bölgemizde özellikle mübadele öncesi döneme dayanan tarihi mirasın yaşatılması, son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu yapıların restorasyonunu gerçekleştirerek Uzunköprü’de uluslararası turizm açısından çeşitlilik yaratılmasını amaçladık. Restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz yapı içerisinde eğitim atölyesi, sunum ve pazarlama alanları ayrıca çeşitli unutulmaya yüz tutmuş zanaatların öğretimi için kısımlar bulunacaktır. Eski Askerlik Şubesi artık ‘ Uzunköprü Tarihi Değerleri Koruma ve Yaşatma Evi ’ olarak hizmet verecektir. Tarihi yapımızın işlevsel hale gelmesi ve turizme kazandırılmasını sağlayan öncelikle Sayın Kalkınma Bakanımıza, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’e ve personeline, binamızın restorasyonunda görev alan işçi kardeşlerime ve belediye personeline teşekkür ediyorum, dedi.

“Vatandaşların Projeleri Sahiplenmesi Gerekir”

 Uzunköprü Belediye Başkanı sonrası söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “ Kalkınma Ajansı olarak Uzunköprü’de restorasyonunun gerçekleştirilmesine destek verdiğimiz üçüncü yapı; ‘Eski Askerlik Binası’ yeni adıyla ‘ Uzunköprü Tarihi Değerleri Koruma ve Yaşatma Evi ‘. Atıl durumda olan yapının kullanılabilir hale gelmesi ve ilçe turizmine yeni bir alan olarak kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen bu projeye Ajans olarak yaklaşık 784 bin TL’lik bir destek sağladık. Restorasyonu gerçekleştirilen yapı içerisinde eğitim atölyesi, sunum ve pazarlama alanları ayrıca çeşitli unutulmaya yüz tutmuş zanaatların öğretimi için kısımlar bulunacak. Hayata geçirilen bu projelerin yaşayabilmesi için vatandaşlarımızın bu projeleri sahiplenmesi gerekir. Böyle önemli bir projenin gerçekleşmesinde emeği geçenleri kutlarım.”

 Açılış konuşmaları sonrası davetlilerin restore ettirilen binanın incelemesiyle tören sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR

Uzunköprü TRAKYAKA Desteğiyle Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...