Uzunköprü TRAKYAKA Desteğiyle Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor

Uzunköprü TRAKYAKA Desteğiyle Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor
Eklenme Tarihi: 3 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 1545
Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında hayata geçirilen “Uzunköprü Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor” isimli proje ile restore ettirilen “Eski Askerlik Binası”nın açılış töreni yapıldı.

Açılış törenine Uzunköprü Belediye Başkanı Av.Enis İşbilen, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar, kurum müdürleri, basın mensupları ve ilçe halkı katıldı. Açılış töreninde konuşma yapan Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen; Uzunköprü Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığı ile hayata geçen proje, ilçemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel alt yapının iyileştirilmesi için attığımız önemli bir adımdır. Mimari ve tarihi açıdan son derece kıymetli olan bu tarihi yapımız turizm açısından da önemli bir çekim noktası olacaktır. Bölgemizde özellikle mübadele öncesi döneme dayanan tarihi mirasın yaşatılması, son zamanlarda yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu yapıların restorasyonunu gerçekleştirerek Uzunköprü’de uluslararası turizm açısından çeşitlilik yaratılmasını amaçladık. Restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz yapı içerisinde eğitim atölyesi, sunum ve pazarlama alanları ayrıca çeşitli unutulmaya yüz tutmuş zanaatların öğretimi için kısımlar bulunacaktır. Eski Askerlik Şubesi artık ‘ Uzunköprü Tarihi Değerleri Koruma ve Yaşatma Evi ’ olarak hizmet verecektir. Tarihi yapımızın işlevsel hale gelmesi ve turizme kazandırılmasını sağlayan öncelikle Sayın Kalkınma Bakanımıza, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’e ve personeline, binamızın restorasyonunda görev alan işçi kardeşlerime ve belediye personeline teşekkür ediyorum, dedi.

“Vatandaşların Projeleri Sahiplenmesi Gerekir”

 Uzunköprü Belediye Başkanı sonrası söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “ Kalkınma Ajansı olarak Uzunköprü’de restorasyonunun gerçekleştirilmesine destek verdiğimiz üçüncü yapı; ‘Eski Askerlik Binası’ yeni adıyla ‘ Uzunköprü Tarihi Değerleri Koruma ve Yaşatma Evi ‘. Atıl durumda olan yapının kullanılabilir hale gelmesi ve ilçe turizmine yeni bir alan olarak kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen bu projeye Ajans olarak yaklaşık 784 bin TL’lik bir destek sağladık. Restorasyonu gerçekleştirilen yapı içerisinde eğitim atölyesi, sunum ve pazarlama alanları ayrıca çeşitli unutulmaya yüz tutmuş zanaatların öğretimi için kısımlar bulunacak. Hayata geçirilen bu projelerin yaşayabilmesi için vatandaşlarımızın bu projeleri sahiplenmesi gerekir. Böyle önemli bir projenin gerçekleşmesinde emeği geçenleri kutlarım.”

 Açılış konuşmaları sonrası davetlilerin restore ettirilen binanın incelemesiyle tören sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR

Uzunköprü TRAKYAKA Desteğiyle Tarih ve Sanatı Turizme Sunuyor

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...