Trakya Kalkınma Ajansı Hızlı Başladı

Trakya Kalkınma Ajansı Hızlı Başladı
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Personel alımını takiben yaklaşık iki ay önce faaliyetlerine başlayan Trakya Kalkınma Ajansı, bölgenin kalkınmasında kilit rol oynayacak çalışmaların temelini atıyor.

Personel alımını takiben yaklaşık iki ay önce faaliyetlerine başlayan Trakya Kalkınma Ajansı, bölgenin kalkınmasında kilit rol oynayacak çalışmaların temelini atıyor. Bir yandan potansiyel yatırımcılarla fikir alışverişinde bulunan Ajans uzman personeli, diğer yandan mevcut durum analizini yaparak kalkınmada yol haritası niteliği taşıyacak olan Bölge Planını hazırlamak için yoğun biçimde çalışıyor.

Göreve 10-14 Mayıs tarihleri arasında Devlet Planlama Teşkilatı’nın Malatya’daki oryantasyon eğitimine katılarak başlayan Trakya Kalkınma Ajansı uzman personeli, iki aylık çalışma dilimi içerisinde yoğun bir faaliyet gündemini hayata geçirdi. Ajans uzmanları Malatya’da aldıkları eğitimin akabinde Ajansın 27 Mayıs tarihindeki Kalkınma Kurulu Toplantısı sayesinde bölgedeki paydaşlarla birlikte Trakya’nın nabzını tutma fırsatını buldular. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden seçilen Kalkınma Kurulu üyelerinin oluşturduğu komisyonlarda, bölgenin kalkınması için izlenecek yollarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Ajans adına satın alımı yapılan Tekirdağ Ticaret Borsası eski binasındaki restorasyon çalışması sona erene dek Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait binada hizmet verecek olan Trakya Kalkınma Ajansı, ilk eğitimini de Tekirdağ’daki bazı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine verdi. AB proje formatı, hibe başvurusu hazırlama temel prensipleri ve fon kaynakları ile ilgili bilgilendirme konularında verilen eğitim sonunda katılımcılara birer sertifika da takdim edildi. Söz konusu eğitimin hemen akabinde ise Trakya Kalkınma Ajansı uzmanlarının teknik desteği ile Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında üç adet proje çalışması başlatıldı. Çorlu Huzurevi, Çorlu Çocuk Yuvası ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı tarafından ‘Kimsesiz Engelliler İçin Engelsiz Yaşam Çalıştayı’, ‘Mutlu Çocuk Güçlü Toplum’ ve ‘Sonbahar Yaprakları’ isimli bu projeler dışında Tekirdağ Valiliği Proje Yazım Ekibi tarafından Kültür - Sanat Hibe Programı çerçevesinde proje üretimi çalışmaları da sürüyor.

Durum Tespit Çalışmaları Sürüyor

Trakya Bölgesinin altyapı olanaklarının tespiti ve sahip olduğu potansiyelin ortaya konması amacıyla yapılan Mevcut Durum Analizi (MDA) çalışmalarına yoğunlaşan Trakya Kalkınma Ajansı uzman kadrosu, bölge hakkında toplanan verileri titizlikle analiz ediyor. Trakya Kalkınma Ajansı, nitelikli projelere en kısa sürede mali ve teknik destek sağlama adına MDA çalışmasını tamamlamayı ve bölge planını hazırlamayı öncelikli hedef olarak belirlemiş durumda. Ajans, bu çalışmaları sürdürürken bir yandan da kendi imkanları dışındaki destek ve hibe programları ile ilgili bilgilendirmeler yapıyor. 

Potansiyel yatırımcılarla bölge aktörleri arasında koordinasyonu sağlamak, yatırımcılara danışmanlık hizmeti sunmak ve teknik destek sağlamak için çalışan Trakya Kalkınma Ajansı, Genel Sekreter Mehmet Gökay Üstün ve uzman personeli nezdinde yatırımcılarla ve bölgedeki diğer paydaşlarla yoğun temaslarda bulunuyor. Bilgi almak amacıyla Ajansı ziyarete gelen yatırımcılarla yapılan görüşmelerde yatırımcılara küçük çaplı brifingler verilirken Ajans personeli de bölge ve yatırımcı potansiyeli ile ihtiyaçlar hakkında önemli bilgiler ediniyor. Ajans personelinin bölgedeki çeşitli tesislere yaptığı teknik ziyaretler ve kurumun tüm paydaşlara tanıtılması için yürütülen çalışmalar da son hızıyla devam ediyor.

DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...