Trakya Kalkınma Ajansı Hızlı Başladı

Trakya Kalkınma Ajansı Hızlı Başladı
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Personel alımını takiben yaklaşık iki ay önce faaliyetlerine başlayan Trakya Kalkınma Ajansı, bölgenin kalkınmasında kilit rol oynayacak çalışmaların temelini atıyor.

Personel alımını takiben yaklaşık iki ay önce faaliyetlerine başlayan Trakya Kalkınma Ajansı, bölgenin kalkınmasında kilit rol oynayacak çalışmaların temelini atıyor. Bir yandan potansiyel yatırımcılarla fikir alışverişinde bulunan Ajans uzman personeli, diğer yandan mevcut durum analizini yaparak kalkınmada yol haritası niteliği taşıyacak olan Bölge Planını hazırlamak için yoğun biçimde çalışıyor.

Göreve 10-14 Mayıs tarihleri arasında Devlet Planlama Teşkilatı’nın Malatya’daki oryantasyon eğitimine katılarak başlayan Trakya Kalkınma Ajansı uzman personeli, iki aylık çalışma dilimi içerisinde yoğun bir faaliyet gündemini hayata geçirdi. Ajans uzmanları Malatya’da aldıkları eğitimin akabinde Ajansın 27 Mayıs tarihindeki Kalkınma Kurulu Toplantısı sayesinde bölgedeki paydaşlarla birlikte Trakya’nın nabzını tutma fırsatını buldular. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden seçilen Kalkınma Kurulu üyelerinin oluşturduğu komisyonlarda, bölgenin kalkınması için izlenecek yollarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Ajans adına satın alımı yapılan Tekirdağ Ticaret Borsası eski binasındaki restorasyon çalışması sona erene dek Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait binada hizmet verecek olan Trakya Kalkınma Ajansı, ilk eğitimini de Tekirdağ’daki bazı kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine verdi. AB proje formatı, hibe başvurusu hazırlama temel prensipleri ve fon kaynakları ile ilgili bilgilendirme konularında verilen eğitim sonunda katılımcılara birer sertifika da takdim edildi. Söz konusu eğitimin hemen akabinde ise Trakya Kalkınma Ajansı uzmanlarının teknik desteği ile Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi Hibe Programı kapsamında üç adet proje çalışması başlatıldı. Çorlu Huzurevi, Çorlu Çocuk Yuvası ve Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı tarafından ‘Kimsesiz Engelliler İçin Engelsiz Yaşam Çalıştayı’, ‘Mutlu Çocuk Güçlü Toplum’ ve ‘Sonbahar Yaprakları’ isimli bu projeler dışında Tekirdağ Valiliği Proje Yazım Ekibi tarafından Kültür - Sanat Hibe Programı çerçevesinde proje üretimi çalışmaları da sürüyor.

Durum Tespit Çalışmaları Sürüyor

Trakya Bölgesinin altyapı olanaklarının tespiti ve sahip olduğu potansiyelin ortaya konması amacıyla yapılan Mevcut Durum Analizi (MDA) çalışmalarına yoğunlaşan Trakya Kalkınma Ajansı uzman kadrosu, bölge hakkında toplanan verileri titizlikle analiz ediyor. Trakya Kalkınma Ajansı, nitelikli projelere en kısa sürede mali ve teknik destek sağlama adına MDA çalışmasını tamamlamayı ve bölge planını hazırlamayı öncelikli hedef olarak belirlemiş durumda. Ajans, bu çalışmaları sürdürürken bir yandan da kendi imkanları dışındaki destek ve hibe programları ile ilgili bilgilendirmeler yapıyor. 

Potansiyel yatırımcılarla bölge aktörleri arasında koordinasyonu sağlamak, yatırımcılara danışmanlık hizmeti sunmak ve teknik destek sağlamak için çalışan Trakya Kalkınma Ajansı, Genel Sekreter Mehmet Gökay Üstün ve uzman personeli nezdinde yatırımcılarla ve bölgedeki diğer paydaşlarla yoğun temaslarda bulunuyor. Bilgi almak amacıyla Ajansı ziyarete gelen yatırımcılarla yapılan görüşmelerde yatırımcılara küçük çaplı brifingler verilirken Ajans personeli de bölge ve yatırımcı potansiyeli ile ihtiyaçlar hakkında önemli bilgiler ediniyor. Ajans personelinin bölgedeki çeşitli tesislere yaptığı teknik ziyaretler ve kurumun tüm paydaşlara tanıtılması için yürütülen çalışmalar da son hızıyla devam ediyor.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...