Trakya´nın İlk Güdümlü Projesi TRAKYAKA Desteğiyle Hayata Geçiyor

Trakya´nın İlk Güdümlü Projesi TRAKYAKA Desteğiyle Hayata Geçiyor
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 2829
Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığında hayata geçirilecek, Trakya’nın ilk güdümlü projesinde imzalar atıldı.

Edirne Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen imza törenine Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, kurum personeli ve çok sayıda basın mensubu katıldı. İmza töreni öncesi ‘Kırkpınar Alanı Rekreasyon Projesi’nin tanıtımına ilişkin olarak hazırlanan slayt gösterisi izlendi. Törende konuşma yapan Edirne Valisi Şahin ve Edirne Belediye Başkanı Gürkan projenin hazırlık süreçleri hakkında detaylı bilgiler verdiler;  projenin Edirne ve Trakya için hayırlı olması temennisinde bulundular. Gürkan konuşmasında proje dâhilinde beton yapıların kullanılmayacağını özellikle vurguladı.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “ Mali destek programlarımız dışında bölgemizdeki paydaşlarımızla ortak hareket ederek illerimizin önemli ihtiyaçlarını giderecek güdümlü projeler de geliştiriyoruz. Yerel paydaşlarımız ile hayata geçireceğimiz güdümlü projede ilk adımı Edirne için attık.  Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığında gerçekleştirilecek olan güdümlü proje kapsamında Tunca Nehri’nin ve çevresinin turizm faaliyetleri açısından etkin kullanımı, yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor. Projenin adı Kırkpınar Alanı Rekreasyon projesidir. Proje adından da anlaşılacağı üzere Edirne’de geleneksel Kırkpınar güreşleri ve festivaline yakın bir bölgede gerçekleştirilecek. Edirne bilindiği üzere tarihi bir kent olup tarih boyunca da önem ve değerini korumuştur. Şehir bugün özellikle Osmanlı İmparatorluğu’na ve diğer medeniyetlere ait birçok tarihi yapıyı barındırıyor. Proje mekânı olarak seçilen alan tarihi yapıların yoğunlaştığı şehir merkezine oldukça yakın bir alan. Proje içerisinde söz konusu bölgede yapılacak rekreasyon ve peyzaj çalışmaları ile yürüyüş ve bisiklet yolları, oyun parkları, spor sahaları, piknik alanları, restoran, büfe ve kafeteryalar, kumsal, Tunca nehri üzerinde yapay havuz, konser alanları gibi yapıların oluşturulması planlanıyor. Trakya Kalkınma Ajansı bu projeye 4 milyon 750 bin TL hibe desteği sağlayacak.”  ‘Kırkpınar Alanı Rekreasyon Projesi’nin Trakya’da hayata geçirilecek ilk güdümlü proje olduğuna vurgu yapan Şahin, projeyle Edirne ve Trakya’nın değerine değer katacağız dedi.

Basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasının ardından tören sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya´nın İlk Güdümlü Projesi TRAKYAKA Desteğiyle Hayata Geçiyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...