Trakya´nın İlk Güdümlü Projesi TRAKYAKA Desteğiyle Hayata Geçiyor

Trakya´nın İlk Güdümlü Projesi TRAKYAKA Desteğiyle Hayata Geçiyor
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 3595
Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığında hayata geçirilecek, Trakya’nın ilk güdümlü projesinde imzalar atıldı.

Edirne Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen imza törenine Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, kurum personeli ve çok sayıda basın mensubu katıldı. İmza töreni öncesi ‘Kırkpınar Alanı Rekreasyon Projesi’nin tanıtımına ilişkin olarak hazırlanan slayt gösterisi izlendi. Törende konuşma yapan Edirne Valisi Şahin ve Edirne Belediye Başkanı Gürkan projenin hazırlık süreçleri hakkında detaylı bilgiler verdiler;  projenin Edirne ve Trakya için hayırlı olması temennisinde bulundular. Gürkan konuşmasında proje dâhilinde beton yapıların kullanılmayacağını özellikle vurguladı.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “ Mali destek programlarımız dışında bölgemizdeki paydaşlarımızla ortak hareket ederek illerimizin önemli ihtiyaçlarını giderecek güdümlü projeler de geliştiriyoruz. Yerel paydaşlarımız ile hayata geçireceğimiz güdümlü projede ilk adımı Edirne için attık.  Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığında gerçekleştirilecek olan güdümlü proje kapsamında Tunca Nehri’nin ve çevresinin turizm faaliyetleri açısından etkin kullanımı, yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor. Projenin adı Kırkpınar Alanı Rekreasyon projesidir. Proje adından da anlaşılacağı üzere Edirne’de geleneksel Kırkpınar güreşleri ve festivaline yakın bir bölgede gerçekleştirilecek. Edirne bilindiği üzere tarihi bir kent olup tarih boyunca da önem ve değerini korumuştur. Şehir bugün özellikle Osmanlı İmparatorluğu’na ve diğer medeniyetlere ait birçok tarihi yapıyı barındırıyor. Proje mekânı olarak seçilen alan tarihi yapıların yoğunlaştığı şehir merkezine oldukça yakın bir alan. Proje içerisinde söz konusu bölgede yapılacak rekreasyon ve peyzaj çalışmaları ile yürüyüş ve bisiklet yolları, oyun parkları, spor sahaları, piknik alanları, restoran, büfe ve kafeteryalar, kumsal, Tunca nehri üzerinde yapay havuz, konser alanları gibi yapıların oluşturulması planlanıyor. Trakya Kalkınma Ajansı bu projeye 4 milyon 750 bin TL hibe desteği sağlayacak.”  ‘Kırkpınar Alanı Rekreasyon Projesi’nin Trakya’da hayata geçirilecek ilk güdümlü proje olduğuna vurgu yapan Şahin, projeyle Edirne ve Trakya’nın değerine değer katacağız dedi.

Basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasının ardından tören sona erdi.

 

FOTOĞRAFLAR

Trakya´nın İlk Güdümlü Projesi TRAKYAKA Desteğiyle Hayata Geçiyor

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...