Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı´na Turhan Altıntel Yeniden Seçildi

Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı´na Turhan Altıntel Yeniden Seçildi
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 1760
Trakya Kalkınma Ajansı 2015 Yılı 2’nci Kalkınma Kurulu Toplantısı 16 Aralık Çarşamba günü Tekirdağ Ramada Otel’de gerçekleştirildi. Kalkınma Kurulu Başkanlığına iki yıllığına Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel seçildi.

Saat 10:00 itibariyle saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hemen ardından başlayan Kalkınma Kurulu Toplantısına, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyesi Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kalkınma Bakanı uzmanı Nuri Barış Tartıcı, kurul üyeleri, Ajans personeli ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantı Kalkınma Kurulu Başkan Vekili Recep Erol’un açılış konuşmasıyla başladı. Kalkınma Kurulu başkanının yeniden seçileceği bu toplantının bölgemiz için hayırlı olmasını temenni eden Erol, tüm katılımcılara teşekkür etti. Erol’un ardından söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin konuşmasında şunları söyledi: “Bugün bölgesel kalkınmanın önemli bileşenleri olarak 2015 yılının ikinci kalkınma kurulu toplantısını gerçekleştirmek üzere burada bulunuyoruz. Bildiğiniz üzere kalkınma kurulları bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak; bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansları yönlendirmek üzere oluşturulmuş yönetişim organları işlevi görmektedirler.

Bugüne değin yürüttüğümüz faaliyetlerde, Ajans’ın kuruluş kanununda tanımlanmış bu göreve yönelik işbirliği çabaları sergiledik. Trakya Turizm Platformu, İl Yatırım Komiteleri gibi yapılar ve zaman zaman gerçekleştirilen toplantılar vasıtası ile bölgedeki paydaş kurumlar arasında eşgüdüm ve işbirliğinin sağlanması, kurulduğu günden bu yana Ajans öncelikleri arasında yer almıştır.  Yine bu kapsamda 23-25 Aralık tarihleri arasında Bulgaristan ve Yunanistan’dan işadamlarının katılımı ile “Trakya'da Sanayi ve Ticaretin Geliştirilmesi ve İşadamları Buluşması” etkinliğini düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca 16 Aralık Çarşamba günü saat 14:00’da yenilenebilir enerji konusunda Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odasında düzenleyeceğimiz konferansa sizlerin katılımından memnuniyet duyarız.”

 “Kalkınma Kurulu Ajansın Faaliyetlerine Yön Vermelidir”

Kurulun temsil gücünün oldukça kapsamlı olduğunu belirten Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalkınma Kurulu üyeleri olarak sizlerden beklentimiz Ajans faaliyetlerine yön veren birer aktör olarak bizlere destek olmanızdır. Bugün gerçekleştirilecek oylama, üyelerimizin temsiliyeti açısından önemli bir tercih beyanı olacaktır. Kalkınma Kurulu Başkanlığı, Kalkınma Kurulu üyelerinin taleplerini yönetim kurulu nezdinde dile getirmesi yönüyle önemli bir temsiliyet makamı olarak hizmet vermektedir. İnanıyorum ki bugün ortaya çıkacak irade beyanı, Ajans faaliyetlerine, tıpkı önceki dönemlerde olduğu gibi, güç katmaya devam edecektir. Hepimiz adına verimli bir toplantı olmasını temenni ediyor; saygılarımı sunuyorum.”

 Genel Sekreter Şahin’in 2015 Yılı Ajans faaliyetlerine ilişkin sunumunun ardından Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçimine geçildi.

 Kalkınma Kurulu Başkanlığına Turhan Altıntel Seçildi

Kalkınma Kurulu Başkanlığı seçimi için geçici bir divan kurulu oluşturuldu ve divan kurulu üyelerinin seçimine geçildi. İki turda yapılan oylama sonucunda 46 katılımcının oylarını alan Taner Karaoğlu, 45 katılımcının oylarını alan Mustafa Helvacıoğlu asıl kâtip üyeliklere seçilirken, yedek üyeliklere 44 oy alan Recep Erol ve 23 oy alan Tolga Erkan seçildi. Günün en önemli seçimi olan Kalkınma Kurulu Başkanlığına Turhan Altınel ve Osman Sarı aday oldu. Başkan adaylarının kendini kurula tanıtmasından sonra seçime geçildi. Kullanılan oyların sonucunda Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı’na toplam 88 katılımcının 46’sının oyunu alan Turhan Altıntel yeniden seçildi. Altıntel toplantı sonunda yaptığı teşekkür konuşmasında kurul üyelerinin ve Trakya’nın sesi olmaya devam edeceğini ve kurulun yapısının değişmesi ve etkinliğinin arttırılması için daha çok çaba göstereceğini söyledi. 

Toplantının son bölümünde kurul üyeleri görüş ve önerilerini ilettiler. Bu önerilerin arasında Kalkınma Kurulu’nun toplantılarının ilçelerde yapılması, nitelikli iş gücünün sağlanması ve eğitilmesi, Balkanlarla ilişkilerin daha çok geliştirilmesi ve coğrafi işaretlerle ilgili destek talebi öne çıktı.  

FOTOĞRAFLAR

Trakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı´na Turhan Altıntel Yeniden SeçildiTrakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı´na Turhan Altıntel Yeniden SeçildiTrakya Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı´na Turhan Altıntel Yeniden Seçildi

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...