Tekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi Gördü

Tekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi Gördü
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 1450
Trakya Kalkınma Ajansı girişimi, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ve Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (Lİ-DER) organizasyonuyla düzenlenen ‘’Şehir Etkinlikleri’’ nin ilk toplantısı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleşti.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği ‘’Şehir Etkinlikleri’, bölgedeki yatırımcıların sektörü daha iyi tanımalarına, enerji sektörünün ve bölgenin gelişimine katkı sunacak bir dizi ‘’Bilgilendirme Toplantısını’’ kapsıyor. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Proje Başvuru Sürecinin konu alındığı Bilgilendirme Toplantısına ilgi büyük oldu. Farklı sektörlerden kişi ve firmaların katıldığı toplantının soru-cevap bölümü gelen soruların çokluğu nedeniyle oldukça uzadı.  

Enerji sektöründe faal olarak çalışan tüzel ve gerçek kişilerin bir araya gelmesi ile kurulan “Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (Lİ-DER) derneği, ülkemizde lisans almadan elektrik üretimine yönelik pazarın düzenlenmesini ve gelişmesini sağlamayı, bu alanda çalışan kamu ve sivil toplum kuruluşlarına destek olmayı amaçlıyor. Lİ-DER, kurulduğu tarihten itibaren farklı şehirlerde etkinlikler düzenleyerek enerji konusunu gündeme taşıyor.

“Gelecek Yıllarda Enerji Verimliliği Konusunda Trakya Adından bahsettirecektir”

Lİ-DER’in enerji alanındaki IV. Etkinliğine ev sahipliği yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN toplantıya kurumun desteklerini şu sözlerle ifade etti ‘’ Enerji Verimliliği Türkiye’nin ana gündemlerinden biri olduğu gibi Trakya Bölgemiz için de hayati önem taşımaktadır. Bölgede bu çalışmaların artması ve örnek çalışmaların çoğalması için elimizden geleni Trakya adına yapacağız. Bir süre sonra Trakya Bölgemiz enerji verimliliği ve uygulamalarının ülke ekonomisine yansımaları konusunda isminden bahsettirir bir hale gelecek ve ülke ekonomisine enerji alanında katkısı olacaktır’’ dedi.

Enerji konusunun tüm ülkenin olduğu gibi Trakya’nın da gündeminde olduğunu belirten ŞAHİN ‘’ Yerinde üretim AB ülkelerinde yıllardır uygulanıyor. Türkiye’de de bu uygulamalar hız kazanmıştır. Bölgede bu çalışmaları başlatarak Trakya Bölgemizin Enerji Yarışında yerini alması için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda yerel yönetimlerle birlikte hareket etmeyi planlıyoruz.’’ dedi.

Bilgilendirme toplantısında,  Güneş enerjisi alanında Ekore Yenilenebilir Enerji’den Engin GÜLŞEN, Rüzgar enerjisi konusunda önemli bir isim olan Burak MALKOÇ ve Biyogaz Enerjisi alanında adından bahsettiren Ahmet Salih PEKER konuşmacı olarak yer aldı ve son dönem uygulanan başarılı projelerden örnekler verdiler.

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi GördüTekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi Gördü
  Yükleniyor...