Tekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi Gördü

Tekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi Gördü
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 1376
Trakya Kalkınma Ajansı girişimi, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ve Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (Lİ-DER) organizasyonuyla düzenlenen ‘’Şehir Etkinlikleri’’ nin ilk toplantısı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleşti.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği ‘’Şehir Etkinlikleri’, bölgedeki yatırımcıların sektörü daha iyi tanımalarına, enerji sektörünün ve bölgenin gelişimine katkı sunacak bir dizi ‘’Bilgilendirme Toplantısını’’ kapsıyor. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Proje Başvuru Sürecinin konu alındığı Bilgilendirme Toplantısına ilgi büyük oldu. Farklı sektörlerden kişi ve firmaların katıldığı toplantının soru-cevap bölümü gelen soruların çokluğu nedeniyle oldukça uzadı.  

Enerji sektöründe faal olarak çalışan tüzel ve gerçek kişilerin bir araya gelmesi ile kurulan “Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (Lİ-DER) derneği, ülkemizde lisans almadan elektrik üretimine yönelik pazarın düzenlenmesini ve gelişmesini sağlamayı, bu alanda çalışan kamu ve sivil toplum kuruluşlarına destek olmayı amaçlıyor. Lİ-DER, kurulduğu tarihten itibaren farklı şehirlerde etkinlikler düzenleyerek enerji konusunu gündeme taşıyor.

“Gelecek Yıllarda Enerji Verimliliği Konusunda Trakya Adından bahsettirecektir”

Lİ-DER’in enerji alanındaki IV. Etkinliğine ev sahipliği yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN toplantıya kurumun desteklerini şu sözlerle ifade etti ‘’ Enerji Verimliliği Türkiye’nin ana gündemlerinden biri olduğu gibi Trakya Bölgemiz için de hayati önem taşımaktadır. Bölgede bu çalışmaların artması ve örnek çalışmaların çoğalması için elimizden geleni Trakya adına yapacağız. Bir süre sonra Trakya Bölgemiz enerji verimliliği ve uygulamalarının ülke ekonomisine yansımaları konusunda isminden bahsettirir bir hale gelecek ve ülke ekonomisine enerji alanında katkısı olacaktır’’ dedi.

Enerji konusunun tüm ülkenin olduğu gibi Trakya’nın da gündeminde olduğunu belirten ŞAHİN ‘’ Yerinde üretim AB ülkelerinde yıllardır uygulanıyor. Türkiye’de de bu uygulamalar hız kazanmıştır. Bölgede bu çalışmaları başlatarak Trakya Bölgemizin Enerji Yarışında yerini alması için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda yerel yönetimlerle birlikte hareket etmeyi planlıyoruz.’’ dedi.

Bilgilendirme toplantısında,  Güneş enerjisi alanında Ekore Yenilenebilir Enerji’den Engin GÜLŞEN, Rüzgar enerjisi konusunda önemli bir isim olan Burak MALKOÇ ve Biyogaz Enerjisi alanında adından bahsettiren Ahmet Salih PEKER konuşmacı olarak yer aldı ve son dönem uygulanan başarılı projelerden örnekler verdiler.

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi GördüTekirdağ’da Yapılan Lisanssız Elektrik Üretimi Ve Enerji Verimliliği Toplantısı Yoğun İlgi Gördü

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...