Doğal gazda en çok yerli üretim Trakya´da yapılıyor

Doğal gazda en çok yerli üretim Trakya´da yapılıyor
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Trakya´nın doğal gaz üretiminde Türkiye için çok önemli olduğu ve doğal gazda en çok yerli üretimin yapıldığı yer konumunda bulunduğu bildirildi.

Bölgede doğal gaz çıkaran ve kuyu sayısını artıran ABD´li Transatlantik Petroleum Firması yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Türkiye´de Doğu, Güney Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde doğal gaz çıkartılıyor. Firma yetkilileri Trakya´da halen 8 kuyudan doğal gaz çıkardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

´´Günlük 200 bin metre küp doğal gaz çıkartıyoruz. Bu gazı Rusya´dan gelen Botaş´ın hattına yaptığımız bağlantı hattı ile naklediyoruz. İhtiyaca göre, gaz basıncı ayarlanarak İstanbul veya Trakya kullanıma sunuluyor. Firmamız 15 yeni kuyu için hazırlıklarını tamamladı. Bu sayıyı 20´ye çıkartmayı amaçlıyoruz. Böylece bölgede 28 kuyumuz olacak. Hedefimiz günlük 600 bin metre küp doğal gazı çıkartarak, hatta vermek. Bu arada Zorlu gurubunun bölgede bulunan doğal gaz arama bölgesi içinde doğal gaz çıkartılan 2 kuyu ile birlikte almak için çalışmalarımız sürüyor.´´

Firma tarafından Edirne´de Çamurbaba, Bademlik, Ortakçı, Büyükdöllük 1, Kavak 1, Batı Arpacı, Karabaş, Musulca, İkihöyük, Karahüseyin, Kum, Küçükburun, Kaynakdere, Dolhan ve Karatoprak bölgelerinde kuyuların açılması için gerekli ön çalışmaların yapıldığı ve kısa bir süre sonra kuyu başına 1 milyon doları bulan maliyetle kuyular açılacağı kaydedildi. Edirne Bölgesinde bu kuyuların dışında 5 kuyunun daha açılması için ön çalışmalara başlanıldığı da öğrenildi.

Transatlantik Petroleum Firması yetkilileri, Türkiye´nin mevcut duruma göre günlük 37 milyar metre küp doğal gaz kullandığını ve bunun yüzde 4-5 kadarının yerli üretimden sağlandığına çekerek, ´´Doğal gaz için yurt dışına önemli miktarda döviz veriyoruz. Trakya doğal gaz konusu Türkiye için çok önemli. Buradan çıkarılacak daha fazla doğal gazla ihtiyacımızın bir kısmını daha karşılayabiliriz. Trakya doğal gaz konusunda önemli bir bölge ve Türkiye´de en çok doğal fazın çıkarıldığı yer. Bölgede 2´si yerli 4 firma doğal gaz çıkartıyor.´´ dedi.

Kaynak: www.zaman.com.tr

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...