Doğal gazda en çok yerli üretim Trakya´da yapılıyor

Doğal gazda en çok yerli üretim Trakya´da yapılıyor
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Trakya´nın doğal gaz üretiminde Türkiye için çok önemli olduğu ve doğal gazda en çok yerli üretimin yapıldığı yer konumunda bulunduğu bildirildi.

Bölgede doğal gaz çıkaran ve kuyu sayısını artıran ABD´li Transatlantik Petroleum Firması yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Türkiye´de Doğu, Güney Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde doğal gaz çıkartılıyor. Firma yetkilileri Trakya´da halen 8 kuyudan doğal gaz çıkardıklarını belirterek, şunları kaydetti:

´´Günlük 200 bin metre küp doğal gaz çıkartıyoruz. Bu gazı Rusya´dan gelen Botaş´ın hattına yaptığımız bağlantı hattı ile naklediyoruz. İhtiyaca göre, gaz basıncı ayarlanarak İstanbul veya Trakya kullanıma sunuluyor. Firmamız 15 yeni kuyu için hazırlıklarını tamamladı. Bu sayıyı 20´ye çıkartmayı amaçlıyoruz. Böylece bölgede 28 kuyumuz olacak. Hedefimiz günlük 600 bin metre küp doğal gazı çıkartarak, hatta vermek. Bu arada Zorlu gurubunun bölgede bulunan doğal gaz arama bölgesi içinde doğal gaz çıkartılan 2 kuyu ile birlikte almak için çalışmalarımız sürüyor.´´

Firma tarafından Edirne´de Çamurbaba, Bademlik, Ortakçı, Büyükdöllük 1, Kavak 1, Batı Arpacı, Karabaş, Musulca, İkihöyük, Karahüseyin, Kum, Küçükburun, Kaynakdere, Dolhan ve Karatoprak bölgelerinde kuyuların açılması için gerekli ön çalışmaların yapıldığı ve kısa bir süre sonra kuyu başına 1 milyon doları bulan maliyetle kuyular açılacağı kaydedildi. Edirne Bölgesinde bu kuyuların dışında 5 kuyunun daha açılması için ön çalışmalara başlanıldığı da öğrenildi.

Transatlantik Petroleum Firması yetkilileri, Türkiye´nin mevcut duruma göre günlük 37 milyar metre küp doğal gaz kullandığını ve bunun yüzde 4-5 kadarının yerli üretimden sağlandığına çekerek, ´´Doğal gaz için yurt dışına önemli miktarda döviz veriyoruz. Trakya doğal gaz konusu Türkiye için çok önemli. Buradan çıkarılacak daha fazla doğal gazla ihtiyacımızın bir kısmını daha karşılayabiliriz. Trakya doğal gaz konusunda önemli bir bölge ve Türkiye´de en çok doğal fazın çıkarıldığı yer. Bölgede 2´si yerli 4 firma doğal gaz çıkartıyor.´´ dedi.

Kaynak: www.zaman.com.tr

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...