Trakyalı İşadamları Afrika´da Yeni Pazarlar Arıyor

 Trakyalı İşadamları Afrika´da Yeni Pazarlar Arıyor
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 3633
Trakya Kalkınma Ajansı 24-29 Ocak 2016 tarihleri arasında bölgemiz Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsaları ile birlikte Trakya Bölgesinden birçok farklı sektörlerde yatırımları bulunan iş adamlarımızı Sudan’ın başkenti Hartum’a götürüyor

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenecek 5 günlük ziyaret boyunca ilk olarak 2016 yılında 33. kez yapılacak olan Uluslararası Hartum Fuarına katılım sağlanacak. Hartum’da bulunan Türkiye Başkonsolosluğu ve Ataşelikleri ile toplantılardan sonra Federal Hükümet Yatırım ve Ekonomi Bakanları ile Tekirdağ ve Hartum bazında iş geliştirme toplantıları düzenlenecek. Sonrasında Hartum Valiliği, Ticaret Odası ve Hartum’a 35 km uzaklıkta bulunan Organize Sanayi Bölgesi ziyaret edilecek. Gezi sırasında heyetler arası iş görüşmesi de düzenlenecek. Gezinin son günü ise Hartum ve çevresini tanımaya dönük bir kültür turu düzenlenecek.

Türkiye, Sudan’da 780.000 Hektar Tarım Arazisi Kiraladı

Sudan’da TIGEM tarafından 780.000 hektar tarım arazisi Türk yatırımcılara tahsis edildi ve TİKA tarafından da Sudan’ın çeşitli şehirlerinde muhtelif yatırımlar yapıldı. Sudan 37 milyon nüfusu ve toprak büyüklüğü bakımından Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olup, gerek TİGEM gerek diğer devlet kurumları Sudan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin artmasında aktif olarak çalışıyorlar. Sudan, ekonomik açıdan petrol üreticisi bir ülke olmasının dışında 120 milyon canlı büyük ve küçükbaş hayvana sahip. Dünya genelinde Arap Zamkı ve Susam gibi ürünlerin %70-%80 civarında üretildiği bir ülke olmasının yanında siyasi açıdan da Afrika’da bulunan ülkeler arasında 2012 yılından itibaren herhangi bir sorunun yaşanmadığı bir ülke konumunda. Sudan, zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip olmasına rağmen bunları kullanacak bilgi, altyapı ve teknolojiye sahip olmaması nedeniyle Çin ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından hedef ülke olarak seçildi ve ülkenin gelecek 10 yıl içinde şimdiki durumundan çok farklı bir performans göstermesi bekleniyor.

Türkiye-Sudan Ticaret hacmi Türkiye’nin lehine 2014 yılı itibari ile 320 milyon dolar, 2015 yılında ise 402 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sudan’ın başlıca ihracat ürünleri arasında altın, petrol, Arap Zamkı, canlı hayvan ve susam olup önemli ithalat ürünleri ise işlenmiş deri ürünleri, her türlü makine teçhizat, tarım ürünleri ve aletleri yer alıyor.

 Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...