Trakyalı İşadamları Afrika´da Yeni Pazarlar Arıyor

 Trakyalı İşadamları Afrika´da Yeni Pazarlar Arıyor
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2015 | Toplam Okunma: 4413
Trakya Kalkınma Ajansı 24-29 Ocak 2016 tarihleri arasında bölgemiz Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsaları ile birlikte Trakya Bölgesinden birçok farklı sektörlerde yatırımları bulunan iş adamlarımızı Sudan’ın başkenti Hartum’a götürüyor

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenecek 5 günlük ziyaret boyunca ilk olarak 2016 yılında 33. kez yapılacak olan Uluslararası Hartum Fuarına katılım sağlanacak. Hartum’da bulunan Türkiye Başkonsolosluğu ve Ataşelikleri ile toplantılardan sonra Federal Hükümet Yatırım ve Ekonomi Bakanları ile Tekirdağ ve Hartum bazında iş geliştirme toplantıları düzenlenecek. Sonrasında Hartum Valiliği, Ticaret Odası ve Hartum’a 35 km uzaklıkta bulunan Organize Sanayi Bölgesi ziyaret edilecek. Gezi sırasında heyetler arası iş görüşmesi de düzenlenecek. Gezinin son günü ise Hartum ve çevresini tanımaya dönük bir kültür turu düzenlenecek.

Türkiye, Sudan’da 780.000 Hektar Tarım Arazisi Kiraladı

Sudan’da TIGEM tarafından 780.000 hektar tarım arazisi Türk yatırımcılara tahsis edildi ve TİKA tarafından da Sudan’ın çeşitli şehirlerinde muhtelif yatırımlar yapıldı. Sudan 37 milyon nüfusu ve toprak büyüklüğü bakımından Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olup, gerek TİGEM gerek diğer devlet kurumları Sudan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin artmasında aktif olarak çalışıyorlar. Sudan, ekonomik açıdan petrol üreticisi bir ülke olmasının dışında 120 milyon canlı büyük ve küçükbaş hayvana sahip. Dünya genelinde Arap Zamkı ve Susam gibi ürünlerin %70-%80 civarında üretildiği bir ülke olmasının yanında siyasi açıdan da Afrika’da bulunan ülkeler arasında 2012 yılından itibaren herhangi bir sorunun yaşanmadığı bir ülke konumunda. Sudan, zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip olmasına rağmen bunları kullanacak bilgi, altyapı ve teknolojiye sahip olmaması nedeniyle Çin ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından hedef ülke olarak seçildi ve ülkenin gelecek 10 yıl içinde şimdiki durumundan çok farklı bir performans göstermesi bekleniyor.

Türkiye-Sudan Ticaret hacmi Türkiye’nin lehine 2014 yılı itibari ile 320 milyon dolar, 2015 yılında ise 402 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sudan’ın başlıca ihracat ürünleri arasında altın, petrol, Arap Zamkı, canlı hayvan ve susam olup önemli ithalat ürünleri ise işlenmiş deri ürünleri, her türlü makine teçhizat, tarım ürünleri ve aletleri yer alıyor.

 Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...