Türkiye´nin İlk Çocuk Üniversitesi

Türkiye´nin İlk Çocuk Üniversitesi
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Edirne´de Trakya Üniversitesi öncülüğünde

Edirne´de Trakya Üniversitesi öncülüğünde Türkiye´nin ilk ´´Çocuk Üniversitesi´´ kuruldu. Bu yıl başlatılan proje kapsamında 565 çocuk, yaz dönemi boyunca ücretsiz olarak eğitim görecek. Proje Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Demirali Yaşar Ergin, "Trakya Üniversitesi´nin düzenlediği bu projede temel amacımız, küçük yaştaki çocukları bilimle buluşturmak, bilimin soğuk ve sevimsiz değil, sevecen, eğlenceli bir halde de bilimle uğraşılabileceğini göstermek´´ dedi.

Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Edirne Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trakya Çocuk Dergisi işbirliği ile hazırlanan proje, 9-14 yaş arasındaki başarılı çocukları kapsıyor. Çocukların, yoğun geçen eğitim-öğretim sürecinden sonra yaz tatillerini güvenilir uzman ellerde, keyifli ve verimli geçirebilmelerini sağlamak üzere ilgi alanlarına uygun olarak tercih edebilecekleri sosyal ve zihinsel gelişimlerini destekleyici aktivitelerle dolu bilimsel programlardan yararlanmaları amaçlanıyor.

Kaynak: www.zaman.com.tr

Proje Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Demirali Yaşar Ergin, projenin temel amacının küçük yaştaki çocukları bilimle buluşturmak olduğunu söyledi. Ergin, "Trakya Üniversitesi´nin düzenlediği bu projede temel amacımız, küçük yaştaki çocukları bilimle buluşturmak, bilimin soğuk ve sevimsiz değil, sevecen, eğlenceli bir halde de bilimle uğraşılabileceğini göstermek. Geleneksel yaz okullarından farklı olarak sadece sportif etkinliklerle doldurulmuş bir program değil, tamamen bilimsel çalışmaları o öğrencilerin bilmesine yönelik bir program hazırladık. Bu yönüyle diğer üniversiteler de benzer bir uygulamaya geçtiler" şeklinde konuştu. 

565 Öğrenci Ücretsiz Eğitim Alıyor

Proje Koordinatörü Mustafa Kara ise ilk kez olmasına rağmen projenin oldukça ilgi gördüğünü belirterek, "Trakya Çocuk Üniversitesi Projesi, bu konseptte Türkiye´de ilk defa uygulanan bir proje. Şu anda 565 öğrencimiz var. Ücretsiz verdiğimiz için öğrencilerimizin katılımı çok yüksek ve şu ana kadar gelen tepkiler de çok güzel. Proje devam edecek. Trakya Çocuk Üniversitesi sürekli hale gelecek. Türkiye´de böyle bir ilki gerçekleştirdiğimiz için hem Trakya Üniversitesi hem de Edirne Çocuk Dergisi olarak çok mutluyuz" diye konuştu. 

20 Ayrı Bilim Alanı

21 Haziran tarihinde başlayan proje, 20 Ağustos tarihinde sona erecek. 9 hafta olarak planlanan Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Trakya Çocuk Yaz Okulu Treni olarak adlandırılan program, toplamda 20 ayrı bilim ve ilgi alanını temsil eden vagonlardan oluşuyor. Eğitimler, İngilizce, dijital sanat, müzik, bilişim, tarih, yazılı anlatım, seramik vagonu gibi alanlardan oluşuyor.

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...