Türkiye´nin İlk Çocuk Üniversitesi

Türkiye´nin İlk Çocuk Üniversitesi
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Edirne´de Trakya Üniversitesi öncülüğünde

Edirne´de Trakya Üniversitesi öncülüğünde Türkiye´nin ilk ´´Çocuk Üniversitesi´´ kuruldu. Bu yıl başlatılan proje kapsamında 565 çocuk, yaz dönemi boyunca ücretsiz olarak eğitim görecek. Proje Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Demirali Yaşar Ergin, "Trakya Üniversitesi´nin düzenlediği bu projede temel amacımız, küçük yaştaki çocukları bilimle buluşturmak, bilimin soğuk ve sevimsiz değil, sevecen, eğlenceli bir halde de bilimle uğraşılabileceğini göstermek´´ dedi.

Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Edirne Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trakya Çocuk Dergisi işbirliği ile hazırlanan proje, 9-14 yaş arasındaki başarılı çocukları kapsıyor. Çocukların, yoğun geçen eğitim-öğretim sürecinden sonra yaz tatillerini güvenilir uzman ellerde, keyifli ve verimli geçirebilmelerini sağlamak üzere ilgi alanlarına uygun olarak tercih edebilecekleri sosyal ve zihinsel gelişimlerini destekleyici aktivitelerle dolu bilimsel programlardan yararlanmaları amaçlanıyor.

Kaynak: www.zaman.com.tr

Proje Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Demirali Yaşar Ergin, projenin temel amacının küçük yaştaki çocukları bilimle buluşturmak olduğunu söyledi. Ergin, "Trakya Üniversitesi´nin düzenlediği bu projede temel amacımız, küçük yaştaki çocukları bilimle buluşturmak, bilimin soğuk ve sevimsiz değil, sevecen, eğlenceli bir halde de bilimle uğraşılabileceğini göstermek. Geleneksel yaz okullarından farklı olarak sadece sportif etkinliklerle doldurulmuş bir program değil, tamamen bilimsel çalışmaları o öğrencilerin bilmesine yönelik bir program hazırladık. Bu yönüyle diğer üniversiteler de benzer bir uygulamaya geçtiler" şeklinde konuştu. 

565 Öğrenci Ücretsiz Eğitim Alıyor

Proje Koordinatörü Mustafa Kara ise ilk kez olmasına rağmen projenin oldukça ilgi gördüğünü belirterek, "Trakya Çocuk Üniversitesi Projesi, bu konseptte Türkiye´de ilk defa uygulanan bir proje. Şu anda 565 öğrencimiz var. Ücretsiz verdiğimiz için öğrencilerimizin katılımı çok yüksek ve şu ana kadar gelen tepkiler de çok güzel. Proje devam edecek. Trakya Çocuk Üniversitesi sürekli hale gelecek. Türkiye´de böyle bir ilki gerçekleştirdiğimiz için hem Trakya Üniversitesi hem de Edirne Çocuk Dergisi olarak çok mutluyuz" diye konuştu. 

20 Ayrı Bilim Alanı

21 Haziran tarihinde başlayan proje, 20 Ağustos tarihinde sona erecek. 9 hafta olarak planlanan Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Trakya Çocuk Yaz Okulu Treni olarak adlandırılan program, toplamda 20 ayrı bilim ve ilgi alanını temsil eden vagonlardan oluşuyor. Eğitimler, İngilizce, dijital sanat, müzik, bilişim, tarih, yazılı anlatım, seramik vagonu gibi alanlardan oluşuyor.

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...