TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Tekirdağ Basınına 2015 Yılını Değerlendirdi

TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Tekirdağ Basınına 2015 Yılını Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2016 | Toplam Okunma: 1486
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Tekirdağ’da görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcileri ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Ajans merkez binasında yapılan basın toplantısına yerel ve ulusal basın temsilcilerinin yanı sıra “Kariyer Hizmetlerinin Sunulmasında Sektörlerarası Ortaklık Modeli” adlı AB operasyon ekibi ve kurum çalışanları katıldı. Basın toplantısında 2015 yılını değerlendiren Şahin şunları söyledi; “2015 yılı kurumumuz için oldukça yoğun bir yıl oldu. Tanıtım, paydaşlarımızla işbirliği ve girişimcilik ağırlık verdiğimiz faaliyetler oldu. Bu faaliyetlere ayrıca değineceğim ancak öncesinde AB ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Kariyer Hizmetlerinin Sunulmasında Sektörlerarası Ortaklık Modeli” projesinden bahsetmek istiyorum. Gençlerin iş hayatına geçişini kolaylaştırmayı amaçlayan operasyon teklifi ile Kırklareli Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi’nin bölgede faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgeleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde öğrencilere ve yeni mezunlara kariyer geliştirme hizmetlerini sunmayı planlanıyoruz.  Operasyon teklifi, işbirliğini geliştirilmesi üzerine çeşitli çalışma ziyaretleri ve atölye çalışmaları, kariyer merkezlerinin faaliyete geçebilmesi için gerekli fiziksel ortamın sağlanması, yazılım programlarının, eğitim ve tanıtım materyallerinin hazırlanması, iş arama danışmanlığı, staja yerleştirme, rehberlik hizmetleri, girişimcilik, iletişim teknikleri ve benzeri konularda eğitim ve seminerlerin gerçekleştirilmesi gibi çok çeşitli faaliyetleri içeriyor. Bu projeyle, Ajans 12 Milyon TL’lik AB Fonunu Trakya’ya kazandırmış olacak.

“Trakya İnsanının Kariyer Planlamasında Girişimciliğin Bir Numarada Olmasını İstiyoruz“

Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgemizin kalkınması adına gerekli olan her alanda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yıl bölgenin girişimcilik potansiyelinin artırılması amacıyla üzerinde yoğunlaşarak yürütmüş olduğumuz “Yeni İşim Girişim”  Programı bunlardan biri. Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile imzalamış olduğumuz protokol ile bölgemizin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Paydaşlarımızla ortak hareket ederek hayata geçireceğimiz bu program bölgesel güç birliğinin çok önemli bir ürünü olacak.

Ajansımızın bölgedeki paydaşları olan ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler, teknoparkların da güç birliğine eşlik ettiği “Yeni İşim Girişim Programı” ile Trakya Bölgesi’nde katma değeri yüksek girişimciliği geliştirerek bölgede girişimciliğin kariyer planlaması olarak kabul edilmesini amaçlıyoruz.

Trakya Kalkınma Ajansı olarak TEB ile birlikte, geleceğin girişimcileri potansiyeli taşıyan Namık Kemal, Kırklareli ve Trakya Üniversitesi’nde eğitim gören, mülakatla belirlediğimiz otuz öğrencinin özel olarak eğitileceği Let’s Up Programı’nı hayata geçiriyoruz. Program kapsamında girişimciler iş fikirleri ve projelerin ticarileşmesi için ihtiyaç duyduğu danışmanlığı alacak, yatırımcı ve müşteriye ulaşmak için ihtiyaç duydukları kilit bilgileri edinecek. Program içerisinden seçilecek üç girişimci Silikon Vadisi’ndeki TEB Girişim Evi Noktası’nda işlerini yurtdışında da geliştirme imkânı bulacak. TEB ayrıca gelecek vadeden yenilikçi projelere sahip girişimcilere 500.000 TL’ye kadar finansman desteği sağlayacak.

“Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın Trakya Ayağını Edirne’de Gerçekleştirdik”

Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizasyonu, EticaretSEM ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) katkılarıyla “Türkiye Teknoloji Buluşmaları’’nın Trakya ayağını Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde gerçekleştrdik.

TURKCELL’in ana sponsorluğunu üstlendiği konferanslar zinciri Trakya’da büyük destek buldu. 1200’ü aşkın üniversite öğrencisi, akademisyen, genç girişimci ve profesyonellerin katıldığı organizasyon büyük bir ilgiyle karşılandı. Sektör temsilcilerinin deneyimlerini paylaştığı etkinliğin Trakya Bölgesi’nin girişimcilik potansiyelini artırmada önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Ajansın paydaşlarla işbirliği içinde hayata geçirdiği ‘Yeni İşim Programı’ ve devamında gerçekleştirilen faaliyetlere vurgu yapan Genel Sekreter Şahin, konuşmasını bölge tanıtımı kapsamında yapılan çalışmalar ve 2016 Yılı Mali Destek Programları ile sürdürdü.

“Trakya Yatırım Olanaklarını Her Platformda Tanıtıyoruz”

Ajans olarak bölgenin ekonomik ve sosyal potansiyelinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması bizim için çok önemli. Bu kapsamda yereldeki paydaşlarımızla işbirliği halinde ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtım yapabilmek, bölgemize yatırım çekebilmek amacıyla fuarlara katılıyoruz, iş forumları düzenliyoruz.

2015 yılı başlarında bölgemizde Sudan’dan gelen misafirlerimizi ağırladık. Sudan Yatırım ve Sanayi Bakanı ve beraberindeki heyet Tekirdağ’da faaliyet gösteren firmalarla bir araya geldi. İki ülke arasında ilişkilerin geliştirilebilmesi ve bundan da Trakya’nın kazançlı çıkması için çaba sarf ediyoruz. 

Batı Trakyalı ve Bulgaristanlı işadamlarından oluşan 63 kişilik bir heyeti yine Trakya’da ağırladık. Heyetin içinde ağırlıklı olarak soydaşlarımız vardı ve hangi alanlarda işbirliği yapabileceğimizi konuştuk. Haziran ayında bu ziyaretin devamı olarak biz Bulgaristan’a gittik. Burada birbirine komşu olan ve üç ülkenin de sınırları içinde bulunan Trakya topraklarında sektörler bazında yapabileceklerimizi ele aldık.

Eylül ayında Çin’in en itibarlı yatırım fuarı olan CIFIT’a katıldık. En büyük kazancımız oluşturduğumuz bilgi ağı ve yeni bağlantı noktaları oldu. Hong Kong’ta Ticareti Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı William Chui yaptığımız görüşmede yeni iş imkânlarını konuştuk. Deniz ürünleri, hayvansal ürünleri(sakatat) Türkiye Hong Kong’a halen satıyor. Bunun dışında üzüm ürünleri konusunda ciddi bir talep var. Bu talepleri Trakya’daki firmalara da ilettik.

Yine Eylül ayı içerisinde İstanbul Sanayi Odası işbirliğiyle İstanbul’daki sanayicilere Trakya Bölgesi’nde yatırım olanaklarını anlattık, kendilerini Bölgemize yatırım yapmaya davet ettik.

Kasım ayında ise Trakya Kalkınma Ajansı ve Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Trakya’nın önde gelen 11 firmasının KOSGEB’in “Yurt Dışı İş Gezisi” programına başvuru yaparak AGRITECHNICA 2015 fuarında tarım makineleri sektöründeki yenilikler yerinde görme fırsatı bulduk. Yine aynı ay içinde bizim organizasyonumuzla Edirne, Kırklareli, Keşan, Uzunköprü ve Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odaları ile birlikte 20-22 Kasım 2015 tarihlerinde Gümülcine’de ‘Doğu Makedonya Trakya 2015 Ticaret ve Sanayi Fuarı’na katıldık.

Aralık ayı sonunda Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, TİKA ve Ajansımız işbirliğiyle düzenlediğimiz “Trakya’da Ticaretin Geliştirilmesi ve İşadamları Buluşması” Toplantısına Bulgaristan ve Yunanistan’dan soydaş işadamlarımız katıldı, bölgemiz işadamlarıyla ikili görüşmeler yaptılar ve iş bağlantıları kurdular.

“Yeni Bir Destinasyon: Trakya “

Trakya’mızın ekonomik potansiyelinin tanıtımının yanı sıra tarihi, turistik, doğal ve kültürel değerlerinin tanıtımı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyoruz.

2015 Yılı bizim için fuarlar yılı oldu. İçeride ve dışarıda tanıtım stratejimize uygun olarak ihtisas fuarlarına katıldık. İstanbul’da Eylül ayı başında WORLDFOOD, Ekim ayı sonunda Antalya’da YÖREX’te yer aldık. Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya firmalarının bu fuarlara katılmasını koordine ederek firmaların kendilerini ulusal pazarda tanıtma ve iş bağlantıları kurmalarını sağladı. Trakya Bölgesi’ni temsilen Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda fuarlara katılan firmalar Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’a özgü tatları ve değerleri sergileme fırsatı buldular. Özellikle gıda piyasasının büyük oyuncuları ile yeni iş bağlantıları kuran Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli firmaları fuardan en iyi şekilde yararlandı.

Hemen Ekim ayı başında Japonya’nın en büyük turizm fuarı olan JATA’ya katıldık. 150 ülkenin katıldığı fuarda Japon tur firmalarının yöneticileri ile bir araya geldik. Edirne’ye düzenledikleri turların tüm Trakya’ya yayılması için neler yapabiliriz bunları değerlendirdik. 

2015 yılı Kasım ayında katıldığımız bir başka turizm fuarı da İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen WTM Fuarı oldu. Trakya Kalkınma Ajansı olarak Trakya’mızın turizmde öne çıkan değerleri konusunda farkındalık yaratmak ve var olan potansiyeli artırmak amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bölgemiz İstanbul’a çok yakın bir konumda. İstanbul’a gelen turistleri farklı bir destinasyon olarak Trakya’ya çekebilirsek bu konuda ciddi bir kazanım olacak. Bu fuarda da tur operatörleri, seyahat acentaları, farklı turizm otoriteleriyle “Yeni Bir Destinasyon Olarak Trakya” mottosuyla yapmış olduğumuz görüşmeler oldukça olumlu geçti. World Travel Market Fuarı kapsamında Londra’da bulunan Trakya Kalkınma Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği, İngiltere Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Londra’da “Trakya’da Turizm ve Yatırım Ortamı Tanıtımı Resepsiyonu” düzenlendik. Bu resepsiyon sırasında da konuklarımıza Trakya’nın yatırım ortamını tanıtma imkanı bulduk.

2015 fuar ve tanıtım maratonunu 10-13 Aralık 2015 tarihleri arasında İzmir’de yapılacak olan Travel Turkey Turizm Fuarı ile tamamladık.

“2016 Yılı Mali Destek Programlarını Ocak Ayı İçerisinde İlan Etmeyi Planlıyoruz”

2016 yılında da “İktisadi kalkınma, Sosyo-Ekonomik Kalkınma, Küçük Ölçekli Altyapı” mali destek programları aracılığıyla bölgemizden gelen projeleri destekliyor olacağız. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak mali destek programları çerçevesinde “Yeni İşim Girişim” programını ilan ederek girişimcilere destek olmayı planlıyoruz.

Basın toplantısının son bölümünde Ajansın gelecek dönem hedeflerinden bahseden Genel Sekreter Şahin, “Bu yıl çalışma programımıza aldığımız faaliyetlerin temeli Ar-Ge, inovasyon, işbirliği, tanıtım ve girişimciliğe dayanıyor. Anahtar kelimelerimiz bunlar olacak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendireceğiz. Trakya Bölgesi’nde girişimcilik, Ar-Ge ve inovasyona yönelik çalışmaların artırılması yönünde faaliyetlerimizi yoğunlaştıracağız. Üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, özel sektör temsilcileriyle oluşturacağımız ortak platformla girişimciliğin, Ar-Ge ve inovasyona yönelik çalışmaların özendirilmesine ve geliştirilmesine önem vereceğiz. Bölgemizin tanıtımı çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz. 2016 yılında 2015’in devamı olarak Trakya Bölgesi’ne daha fazla yatırımcı çekmek adına yurt içi ve yurtdışı fuarlara katılmaya ve iş adamları arasında ikili görüşmelere imkân tanıyan toplantılar düzenlemeye devam edeceğiz. İstanbul Sanayi Odası’nda düzenlediğimiz “Trakya Yatırım Ortamı Tanıtım Günü” etkinliğinin benzeri Trakya’da da organize edeceğiz.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da illerin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına olumlu katkı sağlayacak güdümlü projelerle de yerel kalkınmaya destek olmaya devam edeceğiz.

2010 Yılından bu yana uyguladığımız Mali Destek Programları ile bölgede 3000’e yakın istihdam oluşturduk. Amacımız Trakya’mızı önümüzdeki yıllarda adından söz ettirecek bir konuma getirmek, bu konuda paydaşlarımızla ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz.”

Basın toplantısı soru-cevap kısmı ile sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Tekirdağ Basınına 2015 Yılını DeğerlendirdiTRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Tekirdağ Basınına 2015 Yılını Değerlendirdi

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...