TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Edirne Basını ile Bir Araya Geldi

TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Edirne Basını ile Bir Araya Geldi
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2016 | Toplam Okunma: 1577
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Edirne’de görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcileri ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.

Karaağaç’ta özel bir restoranda yapılan basın toplantısına yerel ve ulusal basın temsilcilerinin yanı sıra “Kariyer Hizmetlerinin Sunulmasında Sektörlerarası Ortaklık Modeli” adlı AB operasyon ekibi ve kurum çalışanları katıldı. Toplantının başında 2015 yılını değerlendiren Şahin şunları söyledi; “2015 yılı kurumumuz için oldukça yoğun bir yıl oldu. Tanıtım, ikili ilişkiler, girişimcilik ağırlık verdiğimiz faaliyetler oldu. Toplantının hemen başında AB ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Kariyer Hizmetlerinin Sunulmasında Sektörlerarası Ortaklık Modeli” operasyonundan bahsetmek istiyorum. Bu projeyle, Trakya Kalkınma Ajansı 12 Milyon TL’lik AB Fonunu Trakya’ya kazandıracak. Ajans olarak operasyon programının “genç istihdamının arttırılması” tedbirinin “gençlerin işgücü piyasası ile entegrasyonunu sağlamak” özel amacına başvuruda bulunduk. Gençlerin iş hayatında geçişini kolaylaştırmayı amaçlayan operasyon teklifi ile Kırklareli Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi’nin bölgede faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgeleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde öğrencilere ve yeni mezunlara kariyer geliştirme hizmetlerini sunmayı planlanıyoruz. 

Operasyon teklifi, işbirliğini geliştirilmesi üzerine çeşitli çalışma ziyaretleri ve atölye çalışmaları, kariyer merkezlerinin faaliyete geçebilmesi için gerekli fiziksel ortamın sağlanması, yazılım programlarının, eğitim ve tanıtım materyallerinin hazırlanması, iş arama danışmanlığı, staja yerleştirme, rehberlik hizmetleri, girişimcilik, iletişim teknikleri ve benzeri konularda eğitim ve seminerlerin gerçekleştirilmesi gibi çok çeşitli faaliyetleri içeriyor. Projenin bölgemize ciddi katkısı olacaktır.

“Trakya İnsanının Kariyer Planlamasında Girişimciliğin Bir Numarada Olmasını İstiyoruz“

Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgemizin kalkınması adına gerekli olan her alanda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yıl bölgenin girişimcilik potansiyelinin artırılması amacıyla üzerinde yoğunlaşarak yürütmüş olduğumuz “Yeni İşim Girişim”  Programı, bunlardan biri. Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile imzalamış olduğumuz protokol ile bölgemizin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Program süresince, bölgemizde 30’dan fazla eğitim, seminer, konferans ve panel düzenleyecek, kamu-STK-özel sektör işbirliği ile bölgede inovasyon, Ar-Ge, teknoloji, dijitalleşme, sosyal ve kurum içi girişimcilik kavramlarının yaygınlaşması ve geliştirilmesini sağlayacağız. Oluşturulacak proje pazarlarıyla da girişimcilerin kurum ve kuruluşlara çözüm ortağı olmaları konusunda çalışmalar yapacağız. Paydaşlarımızla ortak hareket ederek hayata geçireceğimiz bu program bölgesel güç birliğinin çok önemli bir ürünü olacak.

Ajansımızın bölgedeki paydaşları olan ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler, teknoparkların da güç birliğine eşlik ettiği “Yeni İşim Girişim Programı” ile Trakya Bölgesi’nde katma değeri yüksek girişimciliği geliştirerek bölgede girişimciliğin kariyer planlaması olarak kabul edilmesini amaçlıyoruz.

Trakya Kalkınma Ajansı olarak TEB ile birlikte, geleceğin girişimcileri potansiyeli taşıyan Namık Kemal, Kırklareli ve Trakya Üniversitesi’nde eğitim gören, mülakatla belirlediğimiz otuz öğrencinin özel olarak eğitileceği Let’s Up Programı’nı hayata geçiriyoruz. Program kapsamında girişimciler iş fikirleri ve projelerin ticarileşmesi için ihtiyaç duyduğu danışmanlığı alacak, yatırımcı ve müşteriye ulaşmak için ihtiyaç duydukları kilit bilgileri edinecek. Program içerisinden seçilecek üç girişimci Silikon Vadisi’ndeki TEB Girişim Evi Noktası’nda işlerini yurtdışında da geliştirme imkânı bulacak. TEB ayrıca gelecek vadeden yenilikçi projelere sahip girişimcilere 500.000 TL’ye kadar finansman desteği sağlayacak.

Girişimcilik eğitimlerimiz devam ediyor. KOSGEB ile gerçekleştirdiğimiz Girişimcilik Eğitimleri’nde 2315 kişiye eğitim verildi. Bu rakam Tekirdağ’da 1200 kişiyi buldu.

“Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın Trakya Ayağını Edirne’de Gerçekleştirdik”

Trakya Kalkınma Ajansı’nın organizasyonu, EticaretSEM ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) katkılarıyla “Türkiye Teknoloji Buluşmaları’’nın Trakya ayağı 08 Aralık 2015 Salı günü Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde gerçekleşti.

TURKCELL’in ana sponsorluğunu üstlendiği konferanslar zinciri Trakya’da büyük destek buldu. 1200’ü aşkın üniversite öğrencisi, akademisyen, genç girişimci ve profesyonellerin katıldığı organizasyon büyük bir ilgiyle karşılandı. Sektör temsilcilerinin deneyimlerini paylaştığı etkinliğin Trakya Bölgesi’nin girişimcilik potansiyelini artırmada önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.

 “Güdümlü Projeler Hayata Geçiyor”

Mali destek programlarımız dışında bölgemizdeki paydaşlarımızla ortak hareket ederek illerimizin önemli ihtiyaçlarını giderecek güdümlü projeler de geliştiriyoruz. Yerel paydaşlarımız ile hayata geçireceğimiz güdümlü projede ilk adımı Edirne için attık. Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığında gerçekleştirilecek olan güdümlü proje kapsamında Tunca Nehri’nin ve çevresinin turizm faaliyetleri açısından etkin kullanımı amaçlanıyor. Projenin 4.750.000 TL’lik kısmını Ajansımız karşılayacak. Projenin adı Kırkpınar Rekreasyon projesidir. Proje adından da anlaşılacağı üzere Edirne’de geleneksel Kırkpınar güreşleri ve festivalinin yapıldığı alanda gerçekleştirilecek. Edirne bilindiği üzere tarihi bir kent olup tarih boyunca da önem ve değerini korumuştur. Şehir bugün özellikle Osmanlı İmparatorluğu’na ve diğer medeniyetlere ait birçok tarihi yapıyı barındırıyor. Proje mekânı olarak seçilen alan tarihi yapıların yoğunlaştığı şehir merkezine oldukça yakın bir alan. Proje içerisinde söz konusu bölgede yapılacak rekreasyon ve peyzaj çalışmaları ile yürüyüş ve bisiklet yolları, oyun parkları, spor sahaları, piknik alanları, restoran, büfe ve kafeteryalar, kumsal, Tunca nehri üzerinde yapay havuz, konser alanları gibi yapıların oluşturulması planlanıyor.

Bu yıl Kırklareli’de yürütülecek güdümlü proje kapsamında fuar ve kongre merkezi inşa edilecek. Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi, Kırklareli Belediyesi, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırklareli Ticaret Borsası’nın yer aldığı ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek proje kapsamında Kofçaz yolu üzeri Kırklareli Üniversitesi Kayalı Yerleşkesi yakınlarında 39 bin 384 m2 lik bir alana kongre ve fuar merkezi inşa edilecek.

İnşa edilecek olan Kırklareli Fuar Alanı ve Kongre Merkezi’nde; sergi salonu ve fuaye, açık fuar alanı, park, çok amaçlı salon, araç otoparkları yer alacak. Proje bütçesinin 4.500.000 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.

Edirne ve Kırklareli’nde hayata geçirilecek güdümlü projelerden sonra 2016 yılında Tekirdağ ilinde de bir fuar ve kongre merkezinin kurulmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

2016 Yılı Mali Destek Programları

2016 yılında da “İktisadi kalkınma, Sosyo-Ekonomik Kalkınma, Küçük Ölçekli Altyapı” mali destek programları aracılığıyla bölgemizden gelen projeleri destekliyor olacağız. Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak mali destek programları çerçevesinde “Yeni İşim Girişim” programını ilan ederek girişimcilere destek olmayı planlıyoruz.

 2016 Yılı Hedeflerimiz

Bu yıl çalışma programımıza aldığımız faaliyetlerin temeli Ar-Ge, inovasyon, işbirliği, tanıtım ve girişimciliğe dayanıyor. Anahtar kelimelerimiz bunlar olacak. Bu doğrultuda çalışmalarımızı şekillendireceğiz. Trakya Bölgesi’nde girişimcilik, Ar-Ge ve inovasyona yönelik çalışmaların artırılması yönünde faaliyetlerimizi yoğunlaştıracağız. Üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, özel sektör temsilcileriyle oluşturacağımız ortak platformla girişimciliğin, Ar-Ge ve inovasyona yönelik çalışmaların özendirilmesine ve geliştirilmesine önem vereceğiz. Bölgemizin tanıtımı çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz. 2016 yılında 2015’in devamı olarak Trakya Bölgesi’ne daha fazla yatırımcı çekmek adına yurt içi ve yurtdışı fuarlara katılmaya ve iş adamları arasında ikili görüşmelere imkân tanıyan toplantılar düzenlemeye devam edeceğiz. İstanbul Sanayi Odası’nda düzenlediğimiz “Trakya Yatırım Ortamı Tanıtım Günü” etkinliğinin benzeri Trakya’da da organize edeceğiz.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da illerin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına olumlu katkı sağlayacak güdümlü projelerle de yerel kalkınmaya destek olmaya devam edeceğiz.

2010 Yılından bu yana uyguladığımız Mali Destek Programları ile bölgede 3000’e yakın istihdam oluşturduk. Amacımız Trakya’mızı önümüzdeki yıllarda adından söz ettirecek bir konuma getirmek, bu konuda paydaşlarımızla ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz.”

Basın toplantısı basın mensuplarının sorularının cevaplanması ile sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Edirne Basını ile Bir Araya GeldiTRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin Edirne Basını ile Bir Araya Geldi

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...