Organik Şaraba İlgi Büyüyor

Organik Şaraba İlgi Büyüyor
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı Mürefte beldesinde üçüncü nesil bir üreticinin, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yetiştirilen üzümlerden geleneksel yöntemlerle ürettiği organik şarap, ilçeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

Aker Şarapçılık sahibi Mesut Aker, üç nesilden bu yana şarap üretimi yaptıklarını belirterek, 1967 yılından itibaren Aker Şarapçılık ismiyle şarap üretimi gerçekleştirdiklerini bildirdi. 
1955 yılında yapılan evlerinin bir bölümünü mahzene dönüştürdüğünü ve Tarım İl Müdürlüğü’nden alınan gerekli izinler doğrultusunda şarap üretimini de geleneksel yöntemlerle burada gerçekleştirdiklerini anlatan Aker, sadece yurt içine satış yaptıklarını kaydetti. 

Aile tarzı imalathanelerinde yılda 135 ton şarap ürettiklerini belirten Aker, bunun yüzde 10’luk bir bölümünü organik şarap üretiminin oluşturduğunu söyledi. Ezine’deki 150 dönüm arazide hiçbir gübre ve ilaç kullanmadan yetiştirilen cabernet ve merlot türü üzümlerden geleneksel yöntemlerle organik şarap ürettiklerini belirten Aker, şöyle konuştu: 

"Bu araziden 21 bin 500 ton üzüm çıktı. Bu üzümlerden de 13 ton şarap yaptık. Geçen yıl yaptığımız şarabı bu yıl şişelemeye başladık. Normal şaraplarda alkol oranı yüzde 11 iken bunda yüzde 14 oranında bulunuyor. Şu anda organik şarabı sadece özel müşterilerimize satıyoruz. Normal şarabı 10 TL’ye satarken, organik olan 15 TL’den alıcı buluyor. Ürettiğimiz organik şarap, ilçeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor." 

‘’Şarap En Az İki Yıllık Olmalı’’

2008 yılında üretilen şarapları sattıklarını ifade eden Aker, mahzende 50 yıllık şarapların da bulunduğunu, ancak bunları satmadıklarını belirtti. En uygun şarabın, en az 2 yıllık olması gerektiğini ifade eden Aker, satışta 5 yıllık şaraplarının da olduğunu, ancak 2008 yılı üretimlerinin daha fazla rağbet gördüğünü kaydetti. 


Mesut Aker, evinin bir bölümünü topladığı eski eserlerle müzeye dönüştürdüğünü belirterek, "Şarabın 1900’lerden günümüze uzanan öyküsüne tanık olunması amacıyla hazırladığımız müzemiz yılın her mevsimi ziyaretçilere açıktır. Burada şarap tadımı ücretsizdir" dedi. 

Müzeye dönüştürdüğü evinin önünde ziyaretçileri ilk olarak Mürefte’nin ilk su kuyusu ile Rumlardan kalma tulumbanın karşıladığını anlatan Aker, müzenin içinde ise yine Rumlardan kalma silah ve değişik eserler bulunduğunu söyledi. Müzede 1969 yılında projesini babasının çizerek yaptırdığı ve halen kullandıkları üzüm sıkma makinesinin de tanıtıldığını belirten Aker, bu makinenin 41 yıldır hiç yerinin değişmediğini ifade etti. 

Kaynak: Radikal Gazetesi

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...