Sudan Türk Yatırımcıları Bekliyor

Sudan Türk Yatırımcıları Bekliyor
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2016 | Toplam Okunma: 1897
Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsaları iş birliğinde Sudan’ın başkenti Hartum’a ziyarette bulundu.

33 yıldır düzenlenen ve Afrika Kıtasındaki en önemli fuarlardan biri haline gelen Uluslararası Sudan Fuarına katılım sağlanan program süresince Sudan’ın ekonomik durumu, ülkede bulunan Türk vatandaşlarının yöneldikleri iş alanları ve muhtemel ticari sorunlar üzerine bir dizi heyet toplantıları da gerçekleştirildi.

Türkiye Hartum Büyükelçisi Sayın Cemaleddin Aydın’ın makamına ziyaret ile başlayan program hakkında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN ‘’Bugün Sudan’a gerçekleştirdiğimiz ziyaretin çok yönü bulunmaktadır. Ticaret bakımından hali hazırda yatırımları bulunan Türk iş adamlarının, Türk iş adamları tarafından yapılan Hartum’un tek alışveriş merkezi olan Afra Mall’ın ve Türk vatandaşlarımızın aktif ticari olarak kümelendikleri 60.cadde, aslında Türkiye’nin Sudan’da aktif olarak çalıştığının göstergesidir. Yatırım olanaklarını yakından incelemek ve Trakya potansiyellerini anlatmak için buradayız’’ dedi.

Uluslararası Sudan Fuarı esnasında Türkiye Hartum Ticaret Müşavirliği tarafından organize edilen ikili görüşmeler de Türk ve Sudan firma muhatapları bilgi alışverişinde bulundular. Türk delegasyonu fuarı gezerek firmalardan bilgi aldılar. Ayrıca, Edirne İli Keşan İlçesinden stand açarak katılım sağlayan firma yetkilileri, Suriyeli ve Türk iş adamlarının Sudan’da faal olarak gerçekleştirdikleri işlere yönelik standlarında bilgiler alındı. Ayrıca, Hartum Şehri Yatırım Bakanlığı yetkilileri standlarında ziyaret edilerek Hartum’da yatırımlar hakkında bilgi sağlandı. 

Programın ikinci gününde Türk heyeti adına yemek veren Hartum Bölgesel Devleti Yatırım Bakanı ile görüşmeler yapıldı. Yatırım Bakanlığı Genel Müdürü ve Müsteşarınında katıldığı yemekte iki ülke arasındaki ilişkiler ve ticareti arttırmaya yönelik adımlar ele alındı. Sonraki günlerde Sudan İş Adamları ve İş Verenleri Federasyonu ile toplantılar gerçekleştirildi. Toplantıya Sudan Federal Hükümet kuruluş başkanları ve iş adamları katıldı. Katılımcıların birbirlerini tanıtmasından sonra ikili görüşmeler gerçekleştirildi.Program, Sudan Cumhuriyeti Eski Dış İşleri Bakanı tarafından delegasyonumuz onuruna düzenlenen akşam yemeği ile sonlandı.

FOTOĞRAFLAR

Sudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları Bekliyor

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...