Sudan Türk Yatırımcıları Bekliyor

Sudan Türk Yatırımcıları Bekliyor
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2016 | Toplam Okunma: 1591
Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsaları iş birliğinde Sudan’ın başkenti Hartum’a ziyarette bulundu.

33 yıldır düzenlenen ve Afrika Kıtasındaki en önemli fuarlardan biri haline gelen Uluslararası Sudan Fuarına katılım sağlanan program süresince Sudan’ın ekonomik durumu, ülkede bulunan Türk vatandaşlarının yöneldikleri iş alanları ve muhtemel ticari sorunlar üzerine bir dizi heyet toplantıları da gerçekleştirildi.

Türkiye Hartum Büyükelçisi Sayın Cemaleddin Aydın’ın makamına ziyaret ile başlayan program hakkında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN ‘’Bugün Sudan’a gerçekleştirdiğimiz ziyaretin çok yönü bulunmaktadır. Ticaret bakımından hali hazırda yatırımları bulunan Türk iş adamlarının, Türk iş adamları tarafından yapılan Hartum’un tek alışveriş merkezi olan Afra Mall’ın ve Türk vatandaşlarımızın aktif ticari olarak kümelendikleri 60.cadde, aslında Türkiye’nin Sudan’da aktif olarak çalıştığının göstergesidir. Yatırım olanaklarını yakından incelemek ve Trakya potansiyellerini anlatmak için buradayız’’ dedi.

Uluslararası Sudan Fuarı esnasında Türkiye Hartum Ticaret Müşavirliği tarafından organize edilen ikili görüşmeler de Türk ve Sudan firma muhatapları bilgi alışverişinde bulundular. Türk delegasyonu fuarı gezerek firmalardan bilgi aldılar. Ayrıca, Edirne İli Keşan İlçesinden stand açarak katılım sağlayan firma yetkilileri, Suriyeli ve Türk iş adamlarının Sudan’da faal olarak gerçekleştirdikleri işlere yönelik standlarında bilgiler alındı. Ayrıca, Hartum Şehri Yatırım Bakanlığı yetkilileri standlarında ziyaret edilerek Hartum’da yatırımlar hakkında bilgi sağlandı. 

Programın ikinci gününde Türk heyeti adına yemek veren Hartum Bölgesel Devleti Yatırım Bakanı ile görüşmeler yapıldı. Yatırım Bakanlığı Genel Müdürü ve Müsteşarınında katıldığı yemekte iki ülke arasındaki ilişkiler ve ticareti arttırmaya yönelik adımlar ele alındı. Sonraki günlerde Sudan İş Adamları ve İş Verenleri Federasyonu ile toplantılar gerçekleştirildi. Toplantıya Sudan Federal Hükümet kuruluş başkanları ve iş adamları katıldı. Katılımcıların birbirlerini tanıtmasından sonra ikili görüşmeler gerçekleştirildi.Program, Sudan Cumhuriyeti Eski Dış İşleri Bakanı tarafından delegasyonumuz onuruna düzenlenen akşam yemeği ile sonlandı.

FOTOĞRAFLAR

Sudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları Bekliyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...