Sudan Türk Yatırımcıları Bekliyor

Sudan Türk Yatırımcıları Bekliyor
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2016 | Toplam Okunma: 1712
Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsaları iş birliğinde Sudan’ın başkenti Hartum’a ziyarette bulundu.

33 yıldır düzenlenen ve Afrika Kıtasındaki en önemli fuarlardan biri haline gelen Uluslararası Sudan Fuarına katılım sağlanan program süresince Sudan’ın ekonomik durumu, ülkede bulunan Türk vatandaşlarının yöneldikleri iş alanları ve muhtemel ticari sorunlar üzerine bir dizi heyet toplantıları da gerçekleştirildi.

Türkiye Hartum Büyükelçisi Sayın Cemaleddin Aydın’ın makamına ziyaret ile başlayan program hakkında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN ‘’Bugün Sudan’a gerçekleştirdiğimiz ziyaretin çok yönü bulunmaktadır. Ticaret bakımından hali hazırda yatırımları bulunan Türk iş adamlarının, Türk iş adamları tarafından yapılan Hartum’un tek alışveriş merkezi olan Afra Mall’ın ve Türk vatandaşlarımızın aktif ticari olarak kümelendikleri 60.cadde, aslında Türkiye’nin Sudan’da aktif olarak çalıştığının göstergesidir. Yatırım olanaklarını yakından incelemek ve Trakya potansiyellerini anlatmak için buradayız’’ dedi.

Uluslararası Sudan Fuarı esnasında Türkiye Hartum Ticaret Müşavirliği tarafından organize edilen ikili görüşmeler de Türk ve Sudan firma muhatapları bilgi alışverişinde bulundular. Türk delegasyonu fuarı gezerek firmalardan bilgi aldılar. Ayrıca, Edirne İli Keşan İlçesinden stand açarak katılım sağlayan firma yetkilileri, Suriyeli ve Türk iş adamlarının Sudan’da faal olarak gerçekleştirdikleri işlere yönelik standlarında bilgiler alındı. Ayrıca, Hartum Şehri Yatırım Bakanlığı yetkilileri standlarında ziyaret edilerek Hartum’da yatırımlar hakkında bilgi sağlandı. 

Programın ikinci gününde Türk heyeti adına yemek veren Hartum Bölgesel Devleti Yatırım Bakanı ile görüşmeler yapıldı. Yatırım Bakanlığı Genel Müdürü ve Müsteşarınında katıldığı yemekte iki ülke arasındaki ilişkiler ve ticareti arttırmaya yönelik adımlar ele alındı. Sonraki günlerde Sudan İş Adamları ve İş Verenleri Federasyonu ile toplantılar gerçekleştirildi. Toplantıya Sudan Federal Hükümet kuruluş başkanları ve iş adamları katıldı. Katılımcıların birbirlerini tanıtmasından sonra ikili görüşmeler gerçekleştirildi.Program, Sudan Cumhuriyeti Eski Dış İşleri Bakanı tarafından delegasyonumuz onuruna düzenlenen akşam yemeği ile sonlandı.

FOTOĞRAFLAR

Sudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları BekliyorSudan Türk Yatırımcıları Bekliyor
  Yükleniyor...