Vize’de Bulunan Tabakhane Deresi ve Çevresi Islah Edilecek

Vize’de Bulunan Tabakhane Deresi ve Çevresi Islah Edilecek
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2016 | Toplam Okunma: 1453
2015 Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Vize Belediyesi tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Vize Tabakhane Deresi Islahı ve Çevre Düzenlemesi ile Yeşil Yollar Oluşturma Projesi“ fizibilite çalışması tamamlandı.

Vize Belediyesi Nikah Salonu’nda yapılan kapanış toplantısına Vize Kaymakam Vekili Ercan Kayabaşı,  Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Vize’nin proje üretme konusunda Trakya’nın en başarılı ilçelerinden bir olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:” Proje üretimi konusunda başarılı olan Vize’nin bu konudaki üretkenliğini sürdürülebilir hale getirmesini takdir ediyoruz. Bugün fizibilitesi hazırlanan bu proje uygulaması tamamlandıktan sonra Vize’nin çehresini değiştirecek. Fizibilitenin hazırlanması konusunda biz Ajans olarak % 95 bir destek verdik. Bu fizibilitenin uygulama projesini de Belediyemiz hazırlayacak ve bizim ya da AB’nin açtığı destek programlarına sunacaktır. Bu projeye hangi kanaldan destek verilirse verilsin kazanan Vize olacaktır. Hazırlanan proje fizibilitesinin Vize’ye hayırlı olmasını dilerim” 

 

Proje kapsamında, Vize ilçesinde yerleşim yerleri çevresinde nitelikli, duyarlı ve yaşam konforunu arttırıcı yeşil alanların oluşturulması için çevre düzenleme, ıslah ve kentsel tasarım projelerinin üretilmesi hedefleniyor. Çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda, koruma-kullanma dengesi gözetilerek doğal, tarihi, kültürel zenginlikleri ve çevreyi, verimlilik ve etkinlik açısından irdeleyen çevre düzenleme ve ıslah projeleri ile kıt kaynakları etkin ve verimli kullanarak iyileştirmek projenin genel amaçları arasında yer alıyor.

 

Proje ile Vize ilçesi kent merkezinde yer alan dere ve çevresinin rehabilitasyon projelerinin hazırlanması ile ilçe halkının ve ilçeye gelenlerin nitelikli zaman geçireceği alanlar oluşturulması ve var olan yeşil alanların arasında yeşil yollar bağlantısının başlangıcı yapılması ile yasam kalitesinin iyileştirilmesi hedefleniyor. Toplam bütçesi 85.709 TL olan proje üç ayda tamamlandı.

 

 

FOTOĞRAFLAR

Vize’de Bulunan Tabakhane Deresi ve Çevresi Islah EdilecekVize’de Bulunan Tabakhane Deresi ve Çevresi Islah EdilecekVize’de Bulunan Tabakhane Deresi ve Çevresi Islah Edilecek
  Yükleniyor...