Tekirdağ İçin Süs Bitkileri Üretimi Umut Vaat Ediyor

Tekirdağ İçin Süs Bitkileri Üretimi Umut Vaat Ediyor
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2016 | Toplam Okunma: 1456
2015 Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Süleymanpaşa İlçesi Serada Çiçekçilik Fizibilite Projesi” tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde yapılan kapanış toplantısına Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi:” Trakya olarak İstanbul gibi dev bir pazarın yanı başında bulunuyoruz ve bu pazardan yeterince yararlanamıyoruz. İstanbul’un süs bitkileri ihtiyacı Yalova, İzmir gibi illerden karşılanıyor. Bu fizibilite çalışması ile yapılacak yatırımın ne kadar karlı olacağı da ortaya çıktı. Bu konuda hassas olan ve Tekirdağlılara yeni ufuklar açmak isteyen Süleymanpaşa Belediyesi’ni ve Başkanı Ekrem Eşkinat’ı kutlamak isterim. Bundan sonra fizibilite sonuçlarını iyi analiz edecek yatırımcılarımızdan süs bitkileri alanında yatırım bekliyor olacağız.”      

Proje ile Süleymanpaşa ilçesinde serada çiçekçiliğinin potansiyelinin ortaya çıkarılarak ve yatırımların önü açılarak ilçeye yeni bir yatırım seçeneği getirmek, Süleymanpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne ait tesiste çiçekçilik için sera projesinin yapılarak örnek bir çalışmanın şehre kazandırılması amaçlanıyor. 

Yaklaşık 44.000 TL’ye mal olan çalışmanın tamamı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklendi. Fizibilite sonucunda Bıyıkali Köyü’ne yakın bir noktada kurulması planlanan 1.700 metrekare seranın dördüncü yıldan itibaren karlı duruma geçileceği öngörüldü.

 

  Yükleniyor...