EKONOMİ ZİRVESİ EDİRNE’DE YAPILDI

EKONOMİ ZİRVESİ EDİRNE’DE YAPILDI
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2016 | Toplam Okunma: 1265
Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen ve Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER), Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD), Trakya Kalkınma Ajansı’nın birlikte organize ettiği "Edirne Ekonomi Zirvesi" Edirne’de gerçekleştirildi. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de konuşmacı olduğu toplantı hararetli tartışmalara konu oldu.

ETSO Konferans Salonu’nda yapılan zirveye Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eski Tarım ve Hayvancılık Bakanı Lütfullah Kayalar, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi olarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan konuşmasında Edirne’nin ekonomik potansiyeline ve kent vizyonuna vurgu yaptı. Son açılış konuşmasını Vali Vekili Beyazıt Tanç yaptı ve bu toplantı sonunda alınacak kararların uygulanmasına destek olacaklarını belirtti.

 

Daha sonra panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak yaptı.  Panele konuşmacı olarak Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı. Panelin ilk konuşmasını Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptı. Zıpkınkurt konuşmasında Edirne’nin gelişmiş bir bölge olarak kabul edilen Trakya’da en fazla göç veren ve kan kaybeden kent olduğunu söyledi. Göçün önüne geçilmesi ve sanayinin kente ilgi göstermesi için Edirne’nin kalkınmada öncelikli yöre ilan edilmesi gerektiğini belirten Zıpkınkurt, hiç olmazsa Süloğlu’nda bulunan Organize Sanayi Bölgesinin bundan yararlanması gerektiğine vurgu yaptı. Daha sonra konuşan Trakya Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk aile tipi hayvancılık işletmelerinin kapasitesinin arttırılması gerektiğini belirtti. Gıdanın stratejik bir sektör olduğunu söyleyen Öztürk, büyük işletmelerin bu alana yatırım yaptığını ancak hiçbirinin asıl işinin hayvancılık olmadığını ve en küçük bir zararda bu işten çekildiklerine vurgu yaptı. Panelin üçüncü konuşmasını Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin yaptı. Şahin Edirne’ye yatırım yapmalarının sebebi olarak oldukça pratik, becerikli ve çabuk öğrenen bir nüfusun bu kentte bulunmasını gösterdi. Edirne’de ki tesislerinde çalışan kadın sayısının 3000’ini geçtiği belirten Şahin, kadınların Edirne’de işgücüne katılımının % 44’e ulaştığını söyledi.

 

Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Edirne’nin eski günlerini aradığına vurgu yaptığı konuşmasında çiftçinin yoksullaşmasına işaret etti. Edirne’nin geleceğine yatırım yapmak için çiftçinin ürün çeşitliliğinin arttırılması gerektiğini söyleyen İnağ, turizme de yapılan yatırımların Edirne’nin önünü açacağını belirtti. Panelin son konuşmasını yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Edirne’nin turizmde önünün açık olduğuna vurgu yaptı ve bu konuda kendilerine gelen projeleri desteklediklerini söyledi. Konuşmasını bir teklifle sonlandıran Şahin, Edirne’de faaliyet gösteren Şahinler Holding gibi büyük ölçekli işletmelerin merkezlerinin İstanbul’dan Edirne’ye taşınmasını önerdi.

 

Edirne Ekonomi zirvesi daha sonra soru, cevap kısmı ile devam etti. Panelistlerin katılımcıların sorularını yanıtlamasından sonra panel, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

FOTOĞRAFLAR

EKONOMİ ZİRVESİ EDİRNE’DE YAPILDIEKONOMİ ZİRVESİ EDİRNE’DE YAPILDI

DİĞER HABERLER

Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı.
  Yükleniyor...