İstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldı

İstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldı
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2016 | Toplam Okunma: 1223
Trakya Kalkınma Ajansı ve İstanbul Kalkınma Ajansı işbirliğiyle alternatif turizm rotaları oluşturmak üzere yürütülen çalışmalar kapsamında Güney Kore’den gelen gazeteci heyetine İstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan eserleri tanıtıldı.

Bir hafta süren tanıtım gezisi İstanbul programıyla başladı. İstanbul’daki Mimar Sinan eserlerinin tanıtımı sonrası heyet Trakya’ya geldi. 3 gün süren Trakya programı süresince heyete, başta Edirne olmak üzere Mimar Sinan’ın eserleri ve Bölgenin tarihi ve kültürel değerleri tanıtıldı. Güney Koreli gazeteciler, Edirne programı çerçevesinde Edirne Belediyesi organizasyonuyla Kırkpınar Yağlı Güreşleri gösterisini de izleme fırsatı buldu.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’e nezaket ziyaretinde bulunan Güney Koreli misafirler, Mimar Sinan’ın başyapıtı Selimiye Camii’nin “Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri olması gerektiğini ifade ettiler ve bunun için çalışmalara başlanmasını önerdiler. Mimar Sinan özelinde geliştirilebilecek alternatif bir tarih ve kültür rotasının Güney Kore’deki tanıtımı için çalışmalar yapacaklarını belirten heyet, düzenlenen tanıtım gezisi için Genel Sekretere teşekkür etti.  Genel Sekter Şahin ise yaptığı konuşmada Trakya Kalkınma Ajansı’nın faaliyetlerini anlattı ve bölge turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalara değindi. Alternatif tur rotaları geliştirmek ve turizm potansiyelini artırmak amacıyla tanıtım gezileri düzenlediklerini vurgulayan Şahin, turizmde hedef ülke olarak belirledikleri pazarlara yönelik olarak bu tür çalışmalara devam edeceklerini açıkladı.

Trakya’daki Mimar Sinan eserlerinin yanı sıra bölgenin diğer tarihi, kültürel ve gastronomi değerlerini yakından tanıma fırsatı bulan Güney Koreli grup Kapadokya’ya gitmek üzere Bölgeden ayrıldı.

FOTOĞRAFLAR

İstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldıİstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldıİstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldıİstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldıİstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldıİstanbul’dan Trakya’ya Mimar Sinan Rotası Güney Koreli Gazetecilere Tanıtıldı
  Yükleniyor...