2016 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi

2016 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2016 | Toplam Okunma: 1442
01 Nisan 2016 tarihinde KAYS(Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi) üzerinden sona eren proje başvurularına ait evraklar 08 Nisan 2016 Cuma günü saat 18.00’e dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi. Genel Sekreter Mahmut Şahin bu yıl da 87.000.000 TL’lik bir talebin geldiğini ve projeler için ayrılan bütçenin bölgeye yetmediğini vurguladı.

2016 Mali Destek Program Başvuruları hakkında bir açıklama yapan Genel Sekreter Mahmut Şahin yapılan ilk değerlendirme sonucu KAYS üzerinden 295 başvurunun yapıldığını, matbu olarak ise Ajans’a 288 proje teslim edildiğini söyledi. Şahin şunları söyledi: “Bu başvurulardan da 123’ünün Tekirdağ, 91’inin Edirne ve 73’ünün ise Kırklareli’den geldiği görüldü. Buna göre Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına gelen başvuru sayısı 121, İktisadi Kalkınma Mali Destek Programına gelen proje başvuru sayısı 65, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında yapılan başvuru sayısı 97, bu yıl ilk kez uygulanan Yenilikçi Girişimcilik Mali Destek Programı’na yapılan başvuru ise 5 oldu.”

Projelerin Bütçe Toplamı 139,5 Milyon TL’yi Aştı

2016 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde Ajansa gelen projelerin toplam uygulama bedelinin yaklaşık 139,5 milyon TL olarak hesaplandığını söyleyen Genel Sekreter Şahin sözlerini şöyle sürdürdü. “Toplam bedelin 86,7 milyonluk bölümü ise Trakya Kalkınma Ajansı’ndan hibe olarak talep edildi. 4 milyon TL bütçe ayrılan İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı için Ajans’tan yaklaşık 20,8 milyon TL talep edilirken, bu başlıkta başvurusu yapılan projelerin toplam bütçesi ise 45 milyon TL oldu. 4 milyon TL’lik bütçeye sahip Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’na ise yaklaşık 44,8 milyon TL tutarında destek talebi geldi. Bu programa gelen projelerin toplam bütçesi ise 69,1 milyon TL oldu. 2 milyon bütçeli Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programına yapılan başvurularda Ajanstan talep edilen miktar 20,7 milyon TL’yi aştı. Bu projelerin uygulama bütçeleri ise 24,8 milyon TL olarak hesaplandı. 1 Milyon TL’lik bir bütçesi bulunan Yenilikçi Girişimcilik Mali Destek Programı’na 274.050TL’lik destek talebi geldi. Bu programın uygulama bütçesi de 577.950 TL oldu.  Geçen yıl olduğu gibi bu yılda talep, mevcut bütçenin yaklaşık 13 katı oldu. Kalkınma Bakanlığı’mızın önümüzdeki yıl bölgemizin performansını değerlendirerek bütçeyi arttıracağını umuyoruz.”

Nisan sonunda başlayacak 2016 Yılı Mali Destek Programlarına ilişkin değerlendirme sürecinin Haziran ayının son haftasına dek sürmesinin planlandığı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamada, gerçekleştirilecek idari ve teknik incelemenin ardından Yönetim Kurulu’nun onaylayacağı projelerin toplam 11 milyon TL’lik bir kaynaktan yararlanmasının ön görüldüğü bilgisi verildi.

 

FOTOĞRAFLAR

2016 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi2016 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...