Edirne’de Girişimcilik Eğitimlerine Bu Yıl Da Devam Edilecek

Edirne’de Girişimcilik Eğitimlerine Bu Yıl Da Devam Edilecek
Eklenme Tarihi: 19 Nisan 2016 | Toplam Okunma: 1617
Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin düzenlenmesi ile ilgili protokolü imzalandı.

Edirne Çalışma ve İş Kurumu’nda imzalanan protokole İş Kurumu adına İl Müdürü Şengül Çildam, Trakya Kalkınma Ajansı adına da Genel Sekreter Mahmut Şahin imza koydu. İmza töreninde konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Trakya’da girişimcilik kültürünün gelişmesine önem verdiklerini vurguladı ve şunları söyledi:” Uzun soluklu bir çalışmanın temelinin atıldığı bugünden sonra Girişimcilik kültürünü yaygınlaştıracak eğitimleri İŞKUR ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Programı doğrultusunda vermeyi planlıyoruz. Bir girişimci iş kurarken en temelde neyin eksikliğini hissediyorsa o anda devreye giriyoruz. Bu eğitimler ile Girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırmak ve işletme yönetimi bilgisiyle donatmak istiyoruz. Eğitimleri alan Girişimcilerin kuracakları işletmelerin başarı olanaklarını arttırmak amacı ile teorik ve uygulamalı eğitim programları da verilecek ve eğitimlerin sonunda Girişimciler sertifikaya sahip olacaklardır. Bu sertifikalarla KOSGEB Girişimcilik Desteğinden yararlanma imkânını da elde edeceklerdir.

İstihdamın korunması, artırılması, geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılması konusunda Bölgede dinamiklerini harekete geçirilmesi ana amacımızdır.  Bu amaçların hayata geçirilmesine yardımcı olmak için Trakya Kalkınma Ajansı ile Edirne İŞKUR Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini ortaklaşa vereceklerdir. Bu eğitimlere katılan ve kendi işini kurmak isteyen girişimcilere KOSGEB Yeni Girişimci Desteğinden başvurmaları için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Sertifikaları da verilecektir. Bugüne kadar Edirne, Keşan ve Uzunköprü’de 24 girişimcilik eğitimi düzenledik ve bu eğitimler tamamlayan 619 kişiye girişimcilik sertifikası verdik. Ancak bunların içinden sadece 22 tanesi iş kurarak KOSGEB desteklerinden faydalandı. İş kuran ve desteklerden faydalanan girişimcilerimizden 11 tanesi kadın, 11 tanesi de erkektir. Edirnelilere KOSGEB desteklerinden yararlanmaları için çağrıda bulunmak istiyorum. Bu konuda devletimiz oldukça cömert davranıyor, sizlere ise cesaretle işe girerek hayallerinizi gerçekleştirmek kalıyor.

Tüm bunların yanında, protokolün hayata geçmesiyle beraber, Protokolü harekete geçiren Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne İŞKUR Müdürlüğü,  “Girişimcilik” ile ilgili yaptıkları çalışmalarını girişimcilere ve yatırımcılara tanıtılacaklardır. Aynı zamanda, bölgedeki girişimcilere ve yatırımcılara yönelik olarak gerçekleştirilecek olan faaliyetlerde ve etkinliklerde diğer kurum ve kuruluşlar ile olan koordinasyon imkânı da sağlanacaktır.

Protokolümüzün hayata geçmesine katkıda bulunan tüm kurumlara, emeği geçenlere teşekkürlerimizi iletir, protokolümüzün hayırlara vesile olmasını dilerim.”

İŞKUR ve TRAKYAKA arasında imzalanan protokol gereği önümüzdeki dönemde başlayacak girişimcilik eğitimlerine katılan adaylara İŞKUR günlük olarak 20 TL cep harçlığı verecek. 

Girişimcilik Sertifikası Sahipleri KOSGEB Desteklerinden Yararlanabiliyor

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde kursiyerlere teorik ve uygulamalı olarak 70 saatlik bir eğitim programı sunuluyor. Trakya Kalkınma Ajansı, eğitimleri veren eğiticilerin ücretini karşılayarak sürece destek veriyor. Eğitimler sonucunda sertifika alan adaylar KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programlarına başvurma hakkını kazanıyor. KOSGEB girişimci adaylarına bu programlar kapsamında 50 bin TL’lik hibe desteği ve sabit yatırım desteği olarak 100 bin TL’ye kadar iki yıl geri ödemesiz, sıfır faizli kredi imkânı sunuyor. Söz konusu eğitimlerle ilgili ön başvurular Trakya Kalkınma Ajansı’nın internet sitesi üzerinden elektronik olarak yapılabiliyor.

 

 

FOTOĞRAFLAR

Edirne’de Girişimcilik Eğitimlerine Bu Yıl Da Devam Edilecek

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...