Trakya’nın İlk Çocuk Orkestrası Babaeski’de Kuruldu

Trakya’nın İlk Çocuk Orkestrası Babaeski’de Kuruldu
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2016 | Toplam Okunma: 1494
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından açılan 2015 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Babaeski TRAKYAKA Çocuk Orkestrası” projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

Öğretmenevi’nde yapılan kapanış toplantısı ve yemeğine Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve davetliler katıldı. Kapanış toplantısında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin müziğin çocukların gelişimi ve toplum hayatına uyumu konusundaki katkısına dikkat çekti. 

Proje kapsamında ilk olarak Babaeski İlçesinde 3-18 yaş aralığındaki çocuklar arasında müziksel-ritmik zekâya sahip çocuklar tespit edildi. Müzikal- ritmik zekâya sahip öğrenciler için yaş gruplarına uygun 4 okulda (Ayçiçeği Ana Okulu, Gazi Osman Paşa İlk Okulu, Babaeski Orta Okulu, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) müzik atölyeleri kuruldu. Müzik atölyeleri yaş gruplarına uygun çalgılarla donatıldı. Proje faaliyetleri ile müzik yeteneği olan ve çalgı çalan öğrencilerin yeteneklerinin gelişmesi ve kendilerine olan güven duygularında artış olması, başarılı oldukları bir alanda kendilerini ispatlama şansı elde etme imkânına kavuştular. 

Proje ile ayrıca müziksel-ritmik zekâya sahip öğrenciler eğitim süreçleri sonunda konserler vererek, profesyonelleşme yolunda adım atacak. Roman öğrencilerin akranlarıyla kaynaşması ve topluma uyumlarının sağlanması konusunda da olumlu adım atıldı. Uygulama süresi 9 ay olan ve toplam bütçesi 135.242 TL olan projenin yaklaşık %90’ını Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. 

Babaeski’deki tüm okullardan gelen öğrencilerin oluşturduğu Babaeski TRAKYAKA Çocuk orkestrası önümüzdeki dönemde ilçede yapılacak organizasyonlarda görev alacak ve konserler verecek.

FOTOĞRAFLAR

Trakya’nın İlk Çocuk Orkestrası Babaeski’de Kuruldu  Trakya’nın İlk Çocuk Orkestrası Babaeski’de Kuruldu

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...