Uluslararası İş Adamları Buluşması Gümülcine’de Gerçekleşti

Uluslararası İş Adamları Buluşması Gümülcine’de Gerçekleşti
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2016 | Toplam Okunma: 1332
Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde, Batı Trakya’da faaliyet gösteren Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü ev sahipliğinde Uluslararası İş Adamları Buluşması gerçekleşti.

Gümülcine’de gerçekleşen etkinliğin ilk toplantısı BİHLİMDER binasında düzenlendi. Türkiye, Bulgaristan, Almanya, Karadağ ve Rodos’tan katılımcıların olduğu toplantının açılış konuşmasını Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Başkanı İsmail Molla Ahmet yaptı. “Dış Ticaret ve İhracatta Müşteri Nasıl Bulunur” ve “Ambalaj ve Standardizasyon” başlıklı konular hakkında sunumlar yapıldı.

Toplantının ikinci gününde Batı Trakya Tarım-Hayvancılık Enstitüsü başkan ve üyeleri başta olmak üzere Türkiye, Almanya, Bulgaristan, Karadağ ve Rodos bölgelerindeki katılımcıların eşliğinde Tarım ve Hayvancılık konuları üzerine sunumlar yapıldı. 

Toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Bulgaristan’dan Türkiye’nin Filibe Başkonsolosluğu’ndan Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Balkanlar Komite Başkan Yardımcısı ve Yunanistan Temsilcisi Levent Sadık Ahmet, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Mustafa Katrancı ve diğer davetliler katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını Başkonsolos Ali Rıza Akıncı yaptı. Toplantıya katılan tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında Akıncı, yapılan bu toplantıların önemine değindi.

GENEL SEKRETER ŞAHİN ETKİNLİĞİ GÜNDEM’E DEĞERLENDİRDİ 

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin toplantıları değerlendirdi. Trakya’nın Gümülcine ve İskeçe bölgelerinin tarım ve hayvancılık yapan ve bu yönüyle ön plana çıkan bir bölge olduğunu hatırlatan Şahin, “Bu bölgede çalışmaları ve üretimi daha düzenli ve daha verimli yapmak üzere, bir Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’nün kurulmuş olması bizler için çok sevindirici çalışmalardır. Bizler de bu çalışmalara destek olmak, bu süreçte burada üretilen ürünlerin, dünya piyasasına, komşu ülkelere ve Avrupa ülkelerine ulaşmasına yardımcı olmak için toplantıya katıldık. Bu toplantılara destek vererek bundan sonra daha çok ürün elde edilebilmesi için ve bu ürünün ambalajlanıp markalanıp yakın pazarlara satılabilmesi için iş adamlarımızın yanında olacağız. Toplantıya katılan iş adamlarıyla bölgedeki esnafların ve tüccarların buluşması gerçekten çok önemlidir. Bizler bu çalışmalara katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz. Ayrıca uluslararası pazarda nasıl pay sahibi olunur, bu ürünlerin uluslararası pazara çıkabilmesi için nelerin yapılabilmesi gereklidir konularında iş adamlarımıza yalnız değilsiniz demek istiyoruz. Dolayısıyla hem Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü’ne hem de bölgedeki üreticilerimize başarılar diliyorum. Son olarak bu toplantılara katılan iş adamlarımıza ve bölge halkına bol bereketli bir yıl temenni ediyorum” dedi. 

Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Başkanı İsmail Molla Ahmet ve diğer enstitü üyeleri sunumlarını gerçekleştirdiler.

İlk sunumu Enstitü Başkanı İsmail Molla Ahmet yaparak katılımcılara enstitünün kuruluş aşamasından ve kuruluşun amacına yönelik açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda Batı Trakya’nın farklı bölgelerindeki köyleri ziyaret ettiklerini söyleyen Molla Ahmet, halka enstitünün amaçlarını anlattıklarını ifade etti. Enstitünün kar amacı gütmediğini, bölge insanını tarım ve hayvancılık alanlarında kalkındırmaya yönelik olduğunu dile getiren Molla Ahmet, bu güne kadar yapmış oldukları 34 toplantıyla birlikte 1400 üreticiye ulaştıklarını söyledi. Bazı bölgelerde pilot uygulamaya gidilerek üretimi arttırmayı amaçladıklarını kaydeden Molla Ahmet, bunun yanı sıra bölge hlkını yeni tarım teknolojilerine yönlendirmek istediklerini dile getirdi. 

Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Ekonomi Kolu Koordinatörü Onur Mustafa sunumunda Avrupa Birliği kapsamında yer alan ülkelerdeki gelir dağılımı, ticaret, işsizlik gibi konular hakkında kapsamlı bilgi verdi. Bunun yanında Türkiye ekonomisi ile diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ekonomilerinden karşılaştırmalı olarak bilgi veren Mustafa, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti ile Batı Trakya Türk azınlığının ekonomik durumu hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktardı. Batı Trakya’da ve özellikle İskeçe bölgesinde işsizliğin patlamış durumda olduğunu söyleyen Mustafa, bölgedeki sanayi verilerinden de bahsederek, bölgede çok sayıda fabrikan kapandığını ve böylece bölgede çok düşük seviyede dış ticaretin olduğunu kaydetti. 

Enstitü üyesi Ziraat Mühendisi Bülent Salih sunumunda Bulgaristan Yunanistan’daki tarım üretimlerinden bahsederek, Batı Trakya’daki tarımdan da bazı verileri rakamsal olarak aktardı. Daha önceki yıllara oranla son yıllarda tarım üreticisi sayısının arttığını dile getiren Salih, bunun sebebin ise birçok kişinin işsizlikten dolayı tarıma yöneldiğini belirtti. 

Enstitü üyesi Ziraat Mühendisi Turgut Molla da Yunanistan geneli ve Batı Trakya’da hayvancılık sektöründen bahsetti. Yunanistan genelinde daha çok küçükbaş hayvan üretiminin olduğunu söyleyen Molla, burada Yunanistan’ın ülke nüfusuna oranla Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında da ilk sıralarda yer aldığını dile getirdi. 

Toplantının son bölümünde iş adamları ikili görüşmelere geçerek, ileriye dönük yapılabilecek konular hakkında fikir alış verişin bulundular. 

 

FOTOĞRAFLAR

Uluslararası İş Adamları Buluşması Gümülcine’de Gerçekleşti

DİĞER HABERLER

Trakya’ya Yeni Bir Kültür Rotası: “Mimar Sinan’ın İzinde Bir Payitahttan Diğerine Yolculuk”13 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve TURİNG işbirliği ile hayata geçirilen ve Trakya Bölgesi’ndeki Mimar Sinan eserleri üzerinde hazırlanan turizm rotasının tanıtımı Edirne’de yapıldı. Trakya Hestourex Fuarı’nda Yerini Aldı8 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Sağlık Müdürlükleri, üniversite ve özel hastaneler ile birlikte Antalya’da 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen 2’nci Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre Fuarı Hestourex’te yerini aldı. On Birinci Kalkınma Planı Marmara Bölgesi İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi31 Mart 2018On Birinci Kalkınma Planı Kalkınma Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yedi coğrafi bölgede düzenlenen toplantıların üçüncüsü Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı CüneydDüzyol başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. TRAKYAKA Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı29 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Mart ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ’da Ajans hizmet binasında gerçekleştirdi. 2018 Yılı Mali Destek Programları Proje Başvuruları Sona Erdi22 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilen proje teklif çağrısı 9 Mart 2018 tarihinde KAYS (Kalkınma Ajanları Yönetim Sistemi) üzerinden sona erdi. Proje başvurularına ait evraklar 16 Mart 2018 Cuma günü saat 18:00’a dek Trakya Kalkınma Ajansı’na teslim edildi.
  Yükleniyor...