Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti

Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Malkara´ya bağlı Hemit ve Gönence köylerindeki toplu hayvancılık işletmelerinde incelemelerde bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Ajans uzmanları, örnek işletmelerle ilgili olarak yetkililerden ve üreticilerden bilgi aldılar.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, Ajans uzmanları Işık Ocaklı ve Burcu Yavaş ile birlikte Malkara’da Kaymakamlığın girişimiyle kurulan toplu hayvancılık işletmelerini ziyaret etti. Malkara Kaymakamı Salih Yüce’nin de katıldığı ziyaret sırasında bölgede büyükbaş hayvancılığın durumu ile ilgili bilgi edinildi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Malkara’ya bağlı Hemit ve Gönence köylerindeki toplu hayvancılık işletmelerinde incelemelerde bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Ajans uzmanları, örnek işletmelerle ilgili olarak yetkililerden ve üreticilerden bilgi aldılar. Verilen bilgilere göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Türkiye genelindeki beş örnek işletmesinden ikisi olan Hemit ve Gönence’deki toplu hayvancılık işletmeleri, kooperatif bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada kırsal kalkınmada modern üretim tekniklerinin bölgeye getirilmesi, daha hijyenik ve kârlı üretim yapılabilmesi ve en önemlisi kırsal nüfusun kalkınmasında sürekliliğin sağlanması için bu gibi ‘iyi örneklerin’ çoğaltılmasının önemli olduğunu belirtti. Üstün, bu tip projelerin Trakya Bölgesinde yaygınlaşması için Ajansın mümkün olan her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Zaman ve işgücü ile makine tasarrufu sağlayan, hayvanların daha uygun koşullarda bakılmasına ve ürünlerin hijyenik ortamda elde edilmesine olanak veren Hemit ve Gönence köylerindeki işletmeler diğer köylere de örnek teşkil ediyor. Bölgede, Çavuşköy, Kürtüllü, Allıışık ve Gözsüz köylerindeki süt üreticileri benzer işletmelerde ortak üretim yapmak için çalışmalara başlamış durumda. Söz konusu potansiyel göz önünde bulundurulduğunda Trakya’da toplu hayvancılık işletmelerinin sayısının artması bekleniyor.  

FOTOĞRAFLAR

Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti

DİĞER HABERLER

Mahmut Şahin :”Sera Projesi Tekirdağ Çiftçisine Yeni Ufuklar Açacak” 25 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin açılışı yapıldı. Bir Fikrim Var Yarışması’nın Kazananları Ödüllerini Aldı16 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının finali Çorlu’da yapıldı ve ilk beşe giren isimler ödüllerini aldı. Yeni İşim Girişim ’in Kazananları Belli Oldu 7 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından başlatılan ‘’Yeni İşim Girişim Programı’’ 2018 finali Kırklareli Eski Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Yeni İşim Girişim ’de Finalistler Belli Oldu3 Mayıs 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere başlatılan “Yeni İşim Girişim 2018 Let’s Up Eğitimleri Ara Jürisi” yapıldı. Bölgedeki girişimcilere mentorluk desteği sağlayan ve finansman kaynakları ile buluşma fırsatları sunan programdan yararlanmak üzere iş fikirlerini sunan girişimci adayları kıyasıya yarıştı. TRAKYAKA Yönetimi Edirne’de Toplandı30 Nisan 2018Trakya Kalkınma Ajansı, Nisan ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Edirne Valiliği’nde gerçekleştirdi.
  Yükleniyor...