Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti

Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Malkara´ya bağlı Hemit ve Gönence köylerindeki toplu hayvancılık işletmelerinde incelemelerde bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Ajans uzmanları, örnek işletmelerle ilgili olarak yetkililerden ve üreticilerden bilgi aldılar.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, Ajans uzmanları Işık Ocaklı ve Burcu Yavaş ile birlikte Malkara’da Kaymakamlığın girişimiyle kurulan toplu hayvancılık işletmelerini ziyaret etti. Malkara Kaymakamı Salih Yüce’nin de katıldığı ziyaret sırasında bölgede büyükbaş hayvancılığın durumu ile ilgili bilgi edinildi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Malkara’ya bağlı Hemit ve Gönence köylerindeki toplu hayvancılık işletmelerinde incelemelerde bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Ajans uzmanları, örnek işletmelerle ilgili olarak yetkililerden ve üreticilerden bilgi aldılar. Verilen bilgilere göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Türkiye genelindeki beş örnek işletmesinden ikisi olan Hemit ve Gönence’deki toplu hayvancılık işletmeleri, kooperatif bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada kırsal kalkınmada modern üretim tekniklerinin bölgeye getirilmesi, daha hijyenik ve kârlı üretim yapılabilmesi ve en önemlisi kırsal nüfusun kalkınmasında sürekliliğin sağlanması için bu gibi ‘iyi örneklerin’ çoğaltılmasının önemli olduğunu belirtti. Üstün, bu tip projelerin Trakya Bölgesinde yaygınlaşması için Ajansın mümkün olan her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Zaman ve işgücü ile makine tasarrufu sağlayan, hayvanların daha uygun koşullarda bakılmasına ve ürünlerin hijyenik ortamda elde edilmesine olanak veren Hemit ve Gönence köylerindeki işletmeler diğer köylere de örnek teşkil ediyor. Bölgede, Çavuşköy, Kürtüllü, Allıışık ve Gözsüz köylerindeki süt üreticileri benzer işletmelerde ortak üretim yapmak için çalışmalara başlamış durumda. Söz konusu potansiyel göz önünde bulundurulduğunda Trakya’da toplu hayvancılık işletmelerinin sayısının artması bekleniyor.  

FOTOĞRAFLAR

Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti

DİĞER HABERLER

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Tekirdağ’da Yapıldı23 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Kasım ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Fevzi Çakmak Caddesi’nin Yeniden Düzenlenmesine TRAKYAKA’dan Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın hazırladığı ‘’Şehrin Yüzündeki Tarihindeki Çizgiler- Fevzi Çakmak Caddesi Kentsel Tasarım Hamlesi’’ isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı. Trakya’da İlk Kez Düzenlenen Oryantiring Yarışı’na TRAKYAKA’dan Büyük Destek21 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 2.Kademe Şehit Dilay&Cem Kerman Oryantiring Yarışması Kırklareli ili Üsküp Belediyesi’ne bağlı Çukurpınar Köyü’nde 18-19 Kasım tarihlerinde yapıldı. Seyahat ve Turizm Sektörü Temsilcileri Uzakrota Travel Summit’te Bir Araya Geldi21 Kasım 2017Türkiye´nin en etkili seyahat zirvelerinden Uzakrota Travel Summit, bu yıl 5 salon, 1 fuaye alanı ve 1 b2b alanı olmak üzere 7 bölümde 1500’e yakın sektör profesyonelinin katılımıyla gerçekleşti. Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor.
  Yükleniyor...