Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti

Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2010 | Toplam Okunma:
Malkara´ya bağlı Hemit ve Gönence köylerindeki toplu hayvancılık işletmelerinde incelemelerde bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Ajans uzmanları, örnek işletmelerle ilgili olarak yetkililerden ve üreticilerden bilgi aldılar.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, Ajans uzmanları Işık Ocaklı ve Burcu Yavaş ile birlikte Malkara’da Kaymakamlığın girişimiyle kurulan toplu hayvancılık işletmelerini ziyaret etti. Malkara Kaymakamı Salih Yüce’nin de katıldığı ziyaret sırasında bölgede büyükbaş hayvancılığın durumu ile ilgili bilgi edinildi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Malkara’ya bağlı Hemit ve Gönence köylerindeki toplu hayvancılık işletmelerinde incelemelerde bulunan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün ve Ajans uzmanları, örnek işletmelerle ilgili olarak yetkililerden ve üreticilerden bilgi aldılar. Verilen bilgilere göre Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın Türkiye genelindeki beş örnek işletmesinden ikisi olan Hemit ve Gönence’deki toplu hayvancılık işletmeleri, kooperatif bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Gökay Üstün, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada kırsal kalkınmada modern üretim tekniklerinin bölgeye getirilmesi, daha hijyenik ve kârlı üretim yapılabilmesi ve en önemlisi kırsal nüfusun kalkınmasında sürekliliğin sağlanması için bu gibi ‘iyi örneklerin’ çoğaltılmasının önemli olduğunu belirtti. Üstün, bu tip projelerin Trakya Bölgesinde yaygınlaşması için Ajansın mümkün olan her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Zaman ve işgücü ile makine tasarrufu sağlayan, hayvanların daha uygun koşullarda bakılmasına ve ürünlerin hijyenik ortamda elde edilmesine olanak veren Hemit ve Gönence köylerindeki işletmeler diğer köylere de örnek teşkil ediyor. Bölgede, Çavuşköy, Kürtüllü, Allıışık ve Gözsüz köylerindeki süt üreticileri benzer işletmelerde ortak üretim yapmak için çalışmalara başlamış durumda. Söz konusu potansiyel göz önünde bulundurulduğunda Trakya’da toplu hayvancılık işletmelerinin sayısının artması bekleniyor.  

FOTOĞRAFLAR

Malkara´daki Toplu Hayvancılık İşletmeleri Ziyareti
  Yükleniyor...