Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu

Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2016 | Toplam Okunma: 1422
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Edirne Otizm Derneği tarafından hazırlanan “Otizmin Ruhundan Üretime Yansımalar” projesi kapanış toplantısı Edirne’de yapıldı.

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde  bulunan Armağan Dönertaş Eğitim Merkezi’nde yapılan açılış törenine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Otizm Derneği Başkanı Hülya Akbulut  ve davetliler katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Genel Sekreter Şahin engellilerin eğitimi konusunda son yıllarda artan duyarlılığa vurgu yaparak şunları söyledi:” Toplumun %10’unu oluşturan engelli bireylerin eğitimi son yıllarda önem kazanmıştır. Bu konuda devletimizin gerek alt yapı olarak gerekse ekonomik olarak verdiği destekler hepinizin malumudur. Bu kapsamda biz de Trakya Kalkınma Ajansı olarak üzerimize düşenleri yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’de bugün yaklaşık 860.000 otistiğimiz var. Bunları anlamak ve eğitime ihtiyaç duyan küçük bireyleri kazanabilmek için çaba göstermeliyiz.  Otistik çocuklarda organizasyon ve sıralama yeteneği düşüktür. Otistik çocuklar çoğu normal çocuk için otomatik olan birçok zihinsel işlevi organize etmekte zorluk yaşarlar. Özellikle karar verme, planlama, yanlışları fark edip düzeltme gibi zihinsel sıralamalarda sıkıntı çekerler. Bu sıkıntıları bir nebze olsun gidermek için bu çocukların eğitim alması şarttır. Edirne Otizm Derneği bu çocuklarımızın eğitimi için değerli çabalar göstermektedir. Bize düşen de çocuklarımızın eğitim ortamları ve materyallerini iyileştirmekti çok şükür bunu da Derneğimizin projesi ile yerine getirdik. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.“ 

9 ay uygulama süresi olan projenin amaçları arasında Otizmli bireylerin toplumsal entegrasyonlarının ve etkin bir şekilde üretimin içinde yer almalarının sağlanması ve bunun için uygun ortamın oluşturulması, otizmli çocuk sahibi ebeveynlerin çocuklarının eğitimlerine etkin katılmaları için ruhsal yönden profesyonel olarak eğitilmeleri yer alıyor.  Proje sonunda mutfak, müzik, seramik, hareket eğitim atölyeleri oluşturuldu. 20 otizmli bireyin atölye çalışmaları ile günlük yaşam becerileri arttırıldı ve bunların istihdam edilebilirliklerine katkı sağlandı. Proje kapsamında 9 adet bisiklet alındı ve 10 otizmli bireye bisiklet binme becerisi kazandırıldı. Ayrıca eğitimlere katılan 4 eğitmen atölyelerde istihdam edildi.

Toplam bütçesi 100.547 TL olan projenin 90.491 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından geri kalan 10.056 TL’si ise Edirne Otizm Derneği tarafından karşılandı. 

FOTOĞRAFLAR

Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...