Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu

Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2016 | Toplam Okunma: 1533
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Edirne Otizm Derneği tarafından hazırlanan “Otizmin Ruhundan Üretime Yansımalar” projesi kapanış toplantısı Edirne’de yapıldı.

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde  bulunan Armağan Dönertaş Eğitim Merkezi’nde yapılan açılış törenine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Otizm Derneği Başkanı Hülya Akbulut  ve davetliler katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Genel Sekreter Şahin engellilerin eğitimi konusunda son yıllarda artan duyarlılığa vurgu yaparak şunları söyledi:” Toplumun %10’unu oluşturan engelli bireylerin eğitimi son yıllarda önem kazanmıştır. Bu konuda devletimizin gerek alt yapı olarak gerekse ekonomik olarak verdiği destekler hepinizin malumudur. Bu kapsamda biz de Trakya Kalkınma Ajansı olarak üzerimize düşenleri yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’de bugün yaklaşık 860.000 otistiğimiz var. Bunları anlamak ve eğitime ihtiyaç duyan küçük bireyleri kazanabilmek için çaba göstermeliyiz.  Otistik çocuklarda organizasyon ve sıralama yeteneği düşüktür. Otistik çocuklar çoğu normal çocuk için otomatik olan birçok zihinsel işlevi organize etmekte zorluk yaşarlar. Özellikle karar verme, planlama, yanlışları fark edip düzeltme gibi zihinsel sıralamalarda sıkıntı çekerler. Bu sıkıntıları bir nebze olsun gidermek için bu çocukların eğitim alması şarttır. Edirne Otizm Derneği bu çocuklarımızın eğitimi için değerli çabalar göstermektedir. Bize düşen de çocuklarımızın eğitim ortamları ve materyallerini iyileştirmekti çok şükür bunu da Derneğimizin projesi ile yerine getirdik. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.“ 

9 ay uygulama süresi olan projenin amaçları arasında Otizmli bireylerin toplumsal entegrasyonlarının ve etkin bir şekilde üretimin içinde yer almalarının sağlanması ve bunun için uygun ortamın oluşturulması, otizmli çocuk sahibi ebeveynlerin çocuklarının eğitimlerine etkin katılmaları için ruhsal yönden profesyonel olarak eğitilmeleri yer alıyor.  Proje sonunda mutfak, müzik, seramik, hareket eğitim atölyeleri oluşturuldu. 20 otizmli bireyin atölye çalışmaları ile günlük yaşam becerileri arttırıldı ve bunların istihdam edilebilirliklerine katkı sağlandı. Proje kapsamında 9 adet bisiklet alındı ve 10 otizmli bireye bisiklet binme becerisi kazandırıldı. Ayrıca eğitimlere katılan 4 eğitmen atölyelerde istihdam edildi.

Toplam bütçesi 100.547 TL olan projenin 90.491 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından geri kalan 10.056 TL’si ise Edirne Otizm Derneği tarafından karşılandı. 

FOTOĞRAFLAR

Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu

DİĞER HABERLER

Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı. Bir Fikrim Var Proje Yarışması Başlıyor12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ile Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşecek olan ‘’Bir Fikrim Var’’ proje yarışmasının tanıtım toplantısı Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da Yapıldı28 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı ve Teknik Üretim ve İhracatı Destekleme Derneği (TÜDEP) işbirliğinde düzenlenen ve iki gün süren Trakya 2.Savunma ve Havacılık Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ’da sona erdi. TRAKYAKA 2018 Mali Destek Programlarını İlan Etti27 Aralık 2017Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı yayınlandı. İki başlık halinde ilan edilen programlar için 11.01.2018 tarihinden itibaren başvuru kabulüne başlanacağı açıklandı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre ilgili proje başvuruları 23 Şubat 2018 saat 23.00’e kadar KAYS üzerinden (KAYS: Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi), ıslak imzalı taahhütnameler ise elden veya posta/kargo yoluyla 02 Mart 2018 Cuma günü saat 18.00’e dek kabul edilecek.
  Yükleniyor...