Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu

Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2016 | Toplam Okunma: 1655
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Edirne Otizm Derneği tarafından hazırlanan “Otizmin Ruhundan Üretime Yansımalar” projesi kapanış toplantısı Edirne’de yapıldı.

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi’nde  bulunan Armağan Dönertaş Eğitim Merkezi’nde yapılan açılış törenine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne Otizm Derneği Başkanı Hülya Akbulut  ve davetliler katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Genel Sekreter Şahin engellilerin eğitimi konusunda son yıllarda artan duyarlılığa vurgu yaparak şunları söyledi:” Toplumun %10’unu oluşturan engelli bireylerin eğitimi son yıllarda önem kazanmıştır. Bu konuda devletimizin gerek alt yapı olarak gerekse ekonomik olarak verdiği destekler hepinizin malumudur. Bu kapsamda biz de Trakya Kalkınma Ajansı olarak üzerimize düşenleri yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’de bugün yaklaşık 860.000 otistiğimiz var. Bunları anlamak ve eğitime ihtiyaç duyan küçük bireyleri kazanabilmek için çaba göstermeliyiz.  Otistik çocuklarda organizasyon ve sıralama yeteneği düşüktür. Otistik çocuklar çoğu normal çocuk için otomatik olan birçok zihinsel işlevi organize etmekte zorluk yaşarlar. Özellikle karar verme, planlama, yanlışları fark edip düzeltme gibi zihinsel sıralamalarda sıkıntı çekerler. Bu sıkıntıları bir nebze olsun gidermek için bu çocukların eğitim alması şarttır. Edirne Otizm Derneği bu çocuklarımızın eğitimi için değerli çabalar göstermektedir. Bize düşen de çocuklarımızın eğitim ortamları ve materyallerini iyileştirmekti çok şükür bunu da Derneğimizin projesi ile yerine getirdik. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.“ 

9 ay uygulama süresi olan projenin amaçları arasında Otizmli bireylerin toplumsal entegrasyonlarının ve etkin bir şekilde üretimin içinde yer almalarının sağlanması ve bunun için uygun ortamın oluşturulması, otizmli çocuk sahibi ebeveynlerin çocuklarının eğitimlerine etkin katılmaları için ruhsal yönden profesyonel olarak eğitilmeleri yer alıyor.  Proje sonunda mutfak, müzik, seramik, hareket eğitim atölyeleri oluşturuldu. 20 otizmli bireyin atölye çalışmaları ile günlük yaşam becerileri arttırıldı ve bunların istihdam edilebilirliklerine katkı sağlandı. Proje kapsamında 9 adet bisiklet alındı ve 10 otizmli bireye bisiklet binme becerisi kazandırıldı. Ayrıca eğitimlere katılan 4 eğitmen atölyelerde istihdam edildi.

Toplam bütçesi 100.547 TL olan projenin 90.491 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından geri kalan 10.056 TL’si ise Edirne Otizm Derneği tarafından karşılandı. 

FOTOĞRAFLAR

Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu  Edirne Otizm Derneği Yeni Atölyelerine Kavuştu

DİĞER HABERLER

Kal-Der ve TrakyaKa’dan Çorlu’da Ortak Etkinlik16 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı ve Kal-Der işbirliğinde Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘’Değişime Kulak Ver’’ etkinliği gerçekleştirildi. Trakyalı Süt ve Süt Ürünleri Üreticileri Markalaşmada Kararlı!12 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Trakya Bölgesi süt ve süt ürünleri üreticilerinin rekabet gücünün arttırılması çalışmaları kapsamında Trakya peynirinin markalaşması ve yeni iş modeli oluşturulması üzerine Trakyalı süt ve süt ürünleri imalatçıları ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde toplantılar gerçekleştirildi. Trakya Tanıtım Günleri Hazırlık Toplantılarının Sonuncusu Edirne’de Yapıldı9 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da, 9 Mart’ta Edirne’de yapıldı. Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor9 Mart 2018Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Uzunköprü Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Güneş Uzunköprü´de Enerjiye Dönüşüyor” adlı proje kapsamında yapılan güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı. Trakya Bölgesi, Ankara’da Tanıtım Atağına Kalkıyor 2 Mart 2018Nisan ayında Ankara’da yapılacak olan “1. Trakya Tanıtım Günleri” hazırlıkları son hızla devam ediyor. İlk hazırlık toplantısı, 2 Mart Cuma günü Kırklareli ve Tekirdağ’da yapıldı.
  Yükleniyor...