Çalıştayda Trakya Kooperatifçiliği Ele Alındı

Çalıştayda Trakya Kooperatifçiliği Ele Alındı
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2016 | Toplam Okunma: 1272
Trakya’da birlikte çalışma kültürünü artırmak ve kooperatifçilik konusunda bölge insanını bilinçlendirmek amacıyla Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Kooperatifçilik Çalıştayı düzenlendi.

Tekirdağ’da özel bir otelde yapılan Çalıştaya bölgedeki 100 ‘ü aşkın kalkınma kooperatifleri, arıcılık, süt ve un birlikleri davet edildi. Çalıştay’da bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin birlikte çalışma ve iş yapma kültürünün bir ürünü olan kooperatifçiliğin Trakya’da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi:” Bugün bölgemizdeki kooperatiflerin sorunlarını tespit etmek, çözüm önerileri geliştirmek ve kooperatifçiliği yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediğimiz çalıştayda sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim.

Bildiğiniz üzere kooperatif, Anadolu’da yaygın olarak başvurulan imece usulünün kurumlaşmış şeklidir. Kooperatif anlayışının yerleşmesinde, tarihi öneme sahip Lonca ve Ahilik yapılanmalarının zihinsel arka planları etkili olmuştur. Kooperatifçiliğin yaygınlaşmasıyla birlik ve beraber hareket etme durumunda, toplumsal karlılığın daha fazla sağlandığı görülmüştür.  Bu noktada atalarımızın sözünü de hatırlatmak isterim “Birlikten kuvvet doğar”. Birlikte hareket ettiğimizde her türlü sorunun daha kolay çözüleceği, hedeflere hızlıca erişilebileceği aşikârdır.

Bugün burada düzenlediğimiz çalıştayda deneyimlerimizi paylaşacağız. Kooperatifçilikte uygulanabilir örnekler, zorluklar ve çözüm önerilerini bir sonuç raporu haline getirip, ilgili kurum ve kuruluşlara göndererek Bölge genelinde dikkat çekmeyi amaçlıyoruz.

Sözlerime son verirken çalıştayımızın çok verimli geçmesini diler, katılım ve katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunarım.”

İki bölüm halinde gerçekleştirilen çalıştayın ilk bölümünde sunumlar gerçekleştirildi. Sunumlarda Marmara Birlik’ten Özgür Ateş, Bademli Kooperatifi’nden Ziraat Mühendisi Ersin Baş ve Tire Süt Birliği’nden Üretim Müdürü Fatih Karataş kooperatiflerinin geçirdikleri süreçleri anlatarak deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı.

Çalıştayın ikinci bölümünde ise Trakya kooperatifçiliğinin güçlü ve zayıf yönleri ele alındı. Çalıştayda Türkiye’nin kooperatifçilik konusunda güçlü bir alt yapısı olması ve köklü bir deneyime sahip olmasının güçlün yanlarından olduğuna vurgu yapılırken, kooperatiflerin az üyeli ve küçük bir yapıya sahip olmalarının da zayıf yan olduğu belirtildi.  Zayıf yanlara ayrıca ortak iş yapma kültürünün eksikliği, kişilerin birbirine güven duymaması gibi yanlar da eklendi.   

Son yıllarda ab ve diğer uluslararası kuruluşların kooperatifler yolu ile kalkınma modeline duydukları ilginin artarak devam etmesi ve proje bazında kaynak sağlaması, uluslararası alanda birim kooperatifler arasında işbirliğinin artması,  toplumun eğitim düzeyinin yükselmesinin “bilinçli ve sağlıklı” kooperatifleşmeye kazandıracağı  ivme, üretim, haberleşme ve bilişim teknolojilerinin giderek gelişmesi de fırsatlar olarak sıralandı.   

Tehditlere sıralanırken de kooperatiflere yönelik devlet desteklerinin giderek azalması, ilgili Bakanlıklar dışında kalan kamu kurumlarında kooperatifçiliğin gelişimi ile ilgili yapılan çalışmaların yetersizliği öne çıktı.

Trakya Kalkınma Ajansı önümüzdeki günlerde deneyimler, uygulanabilir örnekler, zorluklar ve çözüm önerilerini bir sonuç raporu haline getirip, ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacak.

FOTOĞRAFLAR

Çalıştayda Trakya Kooperatifçiliği Ele Alındı Çalıştayda Trakya Kooperatifçiliği Ele Alındı Çalıştayda Trakya Kooperatifçiliği Ele Alındı Çalıştayda Trakya Kooperatifçiliği Ele Alındı
  Yükleniyor...