Genel Sekreter Şahin Nisan Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Nisan Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2016 | Toplam Okunma: 1496
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Nisan ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Trakya Bölgesi Nisan ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Nisan ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2016 yılı Nisan ayında 60,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz.  2016 yılı ile 2015 yılı Ocak-Nisan dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2016 yılı Ocak-Nisan döneminde 225 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 16 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 46 milyon dolarlık azalış meydana gelmiştir. Edirne 2016 yılı Nisan ayında 2,7 milyon dolar, 2016 yılı Ocak-Nisan döneminde 11,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 2,4 milyon dolar azalmıştır.

Kırklareli’den En Çok İhracat İspanya’ya

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2016 Nisan ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülke Bulgaristan olduğunu görüyoruz.  Bulgaristan’ı Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Tayland takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2016 yılı Nisan ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise İspanya olmuştur. İspanya’yı Çin, Hollanda, Ukrayna ve Angola izlemiştir. Tekirdağ’ın 2016 Nisan ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir.

Bölgemizde Nisan ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 59, Kırklareli’de 14, Edirne’de ise 22 şirket kurulduğunu; Tekirdağ’da 3, Edirne’de ise 1 şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %6,57, Bölgemizde ise %6,32 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,52 artış göstermiştir.

 

  Yükleniyor...