Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nin Enerji Altyapısı Yenilendi

Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nin Enerji Altyapısı Yenilendi
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2016 | Toplam Okunma: 1408
Trakya kalkınma Ajansı tarafından açılan 2015 Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ve Hayrabolu OSB Müdürlüğü tarafından hazırlanan Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji altyapısını yenileme projesinin kapanış toplantısı yapıldı.

Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda yapılan kapanış toplantısına Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Hayrabolu Kaymakamı Tamer Orhan, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Başol,  Hayrabolu OSB Müdürü Ahmet Faruk Güler ve davetliler katıldı. Kapanış toplantısında konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, organize sanayi bölgelerinin üretimin uzmanlaşmasında ve daha çevreci bir niteliğe bürünmesi konusunda çok önemli olduğunu söyledi. Şahin şunları söyledi:” Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nin enerji altyapısı 1994-1995 yıllarından bu yana bir yenileme görmedi. Bu eskiyen altyapıya bir de yoğun enerji talebi eklenince üst üste kesintiler ve akım dalgalanmaları yaşanmaya başladı. Bu proje ile Hayrabolu OSB enerji altyapısı yenilemiş oldu ve buraya yatırım yapanlara da güven vermiş oldu. Projede emeği geçen herkesi kutluyor, Hayrabolu OSB’nin Trakya ve ülkemiz ekonomisine daha büyü katkılarda bulunmasını diliyorum.” 

Hayrabolu da bulunan Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nin üretim altyapısının geliştirilmesi amacıyla O.G. Dağıtım Şebekesi Metal Mahfazalı Modüler Hücreler ile XPLE Kablo Hattı tamamlandı. 1990’lı yıllarda yapılan Hayrabolu OSB’nin elektrik altyapısı o dönemde 50 fabrikanın enerji ihtiyacını giderecek şekilde tasarlandı. Bu kapsamda 8 trafo ve buna uygun dağıtım merkezi ve hatları oluşturuldu. Ancak OSB’nin enerji altyapısının 5 yıl kadar atıl kalması ve eskimesi nedeniyle elektrik kesintileri yaşanmaya başladı. Proje ile 8 adet beton köşk içinde bulunan metal muhafaza modüler trafo hücresi güncellendi. Enerji alt yapısı, kontrol rölesinden direkten gelen kablolara kadar yenilendi. Altyapıya yapılan bu yatırımlar ile Hayrabolu OSB’de yaşanan elektrik kesintileri son bulurken ülke ekonomisine de katkıda bulunulmuş olundu.      

“Hayrabolu OSB O.G. Dağıtım Şebekesi Metal Mahfazalı Modüler Hücreler ile XPLE Kablo Hattı Yenilenmesi Projesi” 15 ay sürdü ve % 75’i Trakya Kalkınma Ajansı tarafından  (354.058 TL) desteklendi.

 

 

 

 

FOTOĞRAFLAR

Hayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nin Enerji Altyapısı YenilendiHayrabolu Organize Sanayi Bölgesi’nin Enerji Altyapısı Yenilendi
  Yükleniyor...