Genel Sekreter Şahin Mayıs Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi

Genel Sekreter Şahin Mayıs Ayı Ekonomi Verilerini Değerlendirdi
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2016 | Toplam Okunma: 1661
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Bölgesi Mayıs ayı ekonomi verilerini değerlendirdi.

Tekirdağ’da Ocak-Mayıs Döneminde İhracatta Artış

Trakya Bölgesi Mayıs ayı ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulunan Genel Sekreter Şahin şunları söyledi: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Mayıs ihracat rakamlarına baktığımızda Tekirdağ’ın 2016 yılı Mayıs ayında 58 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Bölge illeri arasında en yüksek ihracatı yapan il olduğunu görüyoruz. 2016 yılı ile 2015 yılı Ocak-Mayıs dönemi karşılaştırıldığında, Tekirdağ 2016 yılı Ocak-Mayıs döneminde 283 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş ve Tekirdağ’ın ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 25 milyon dolar artmıştır. Aynı dönemde Kırklareli ili ihracatında ise bir önceki yıla göre 52 milyon dolarlık azalış meydana gelmiştir. Edirne 2016 yılı Mayıs ayında 3,2 milyon dolar, 2016 yılı Ocak-Mayıs döneminde 14,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatı 2,4 milyon dolar azalmıştır.

Edirne’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülke Bulgaristan

Bölge illerimizin ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda ise 2016 Mayıs ayı itibariyle Edirne ilinin en çok ihracat yaptığı ülkenin Bulgaristan olduğunu görüyoruz. Bulgaristan’ı Filipinler, Makedonya, Tayland ve Arnavutluk takip etmiştir. Kırklareli ilinin 2016 yılı Mayıs ayı itibariyle en çok ihracat yaptığı ülke ise Polonya olmuştur. Polonya’yı İspanya, Ukrayna, Yemen ve Çin izlemiştir. Tekirdağ’ın 2016 Mayıs ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke ise Almanya olmuştur. Tekirdağ’ın en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkelerin profiline bakıldığında bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olduğu dikkat çekmektedir.

Bölgemizde Mayıs ayı içerisinde kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini incelediğimizde Tekirdağ’da 44, Kırklareli ’de 15, Edirne’de ise 6 şirket kurulduğunu; Edirne’de 1 şirketin kapandığını görüyoruz.”

TÜFE’de Türkiye geneli yıllık enflasyon %6,58, Bölgemizde ise %6,7 olarak gerçekleşmiştir. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %1,48 artış göstermiştir.

  Yükleniyor...