Hamdibey ve Sislioba Ziyaretçilerini Bekliyor

Hamdibey ve Sislioba Ziyaretçilerini Bekliyor
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2016 | Toplam Okunma: 1113
Trakya Kalkınma Ajansı 2015 yılı Mali Destek Programları kapsamında hibe desteği alan “Hamdibey Köyü ve Sislioba Köyü Ziyaretçi Merkezi Projesi” tamamlandı.

Demirköy Doğayı Kültürel Değerleri Koruma ve Tanıtma Derneği (DEKAT), köy muhtarlıkları ve Demirköy Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde yürütülen projenin kapanış toplantısı Hamdibey Köyü Ziyaretçi Merkezi’nde düzenlendi.  Kapanış törenine Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Saffet Üresin, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Demirköy Kaymakamı Musa Aydemir, DEKAT Başkanı Sırrı Tayan, Hamdibey Köy Muhtarı Turan Üstünel, proje ortakları, köylüler ve basın mensupları katıldı. Genel Sekreter Şahin ziyaretçi merkezi açılışında yaptığı konuşmasında “Öncelikle ülkemizde son dönemlerde yaşadığımız olayları bir daha yaşamamamızı temenni ediyorum. Devletimizin ve milletimizin bir olabilmesinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördük. Zaman birlikte hareket etme zamanıdır. Allah bir daha böyle sıkıntılar yaşatmasın. Trakya Kalkınma Ajansı olarak darbeyi ve darbe girişiminde bulunanları lanetliyoruz, devleti ve milleti ile beraber dimdik darbeye karşı ayaktayız.” dedi.

Şahin konuşmasının devamında şunları söyledi: “Trakya Kalkınma Ajansı olarak eko-turizm açısından oldukça önemli olan Demirköy’e bağlı Hamdibey ve Sislioba köylerimize ziyaretçi merkezi kazandırılmasına verdiğimiz destek için çok mutluyuz. Hayata geçirilen bu proje sayesinde ziyaretçi merkezlerinde köylere ziyarete gelen misafirlere ve turistlere yöresel yemek ve yöresel ürünlerin sunumu yapılabilecek ve köylerin turizm potansiyeline önemli bir katkı sağlanmış olacak. Projenin kayda değer diğer bir katkısı da köylerde yaşayan otuz kadına turizm ve iletişim eğitimleri verilmiş, sosyo-ekonomik gelişimlerine katkı sağlanmış olmasıdır. Projede emeği geçen herkesi kutluyor, eko-turizm potansiyeli taşıyan diğer köylerimize de projenin örnek olmasını temenni ediyorum.”

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 190 bin TL’lik hibe desteği verdiği dokuz ayda tamamlanan proje kapsamında Demirköy ilçesinde bir ilki temsil eden doğal ve mimarı yapı düzenine uygun iki adet ziyaretçi merkezi yapıldı.  Hamdibey ve Sislioba Köylerinde yaşayan otuz kadına Demirköy Halk Eğitim Merkezi ve Kırklareli Üniversitesi Sürekli Yaygın Eğitim Merkezi tarafından turizm eğitimi içerikli bir eğitim programı uygulanarak kadınların istihdam edilebilirlikleri ve becerilerine katkı sağlandı. Proje ile ayrıca yöre mutfağının ve yörenin tarihi doğal dokusunun tanıtımı ile eko-turizm potansiyeli barındıran bu köylerin cazibe noktası haline getirilerek bölgede bulunan otel ve pansiyonların müşterilerinin ve il dışı tur şirketlerinden ziyaretçi merkezlerine turist gelişleri sağlandı.

 

 

 

 

 

FOTOĞRAFLAR

Hamdibey ve Sislioba Ziyaretçilerini BekliyorHamdibey ve Sislioba Ziyaretçilerini BekliyorHamdibey ve Sislioba Ziyaretçilerini BekliyorHamdibey ve Sislioba Ziyaretçilerini Bekliyor

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...