Bu Proje Çiftçi Eğitecek

Bu Proje Çiftçi Eğitecek
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2016 | Toplam Okunma: 1148
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin sözleşmesi imzalandı.

Trakya Kalkınma Ajansı merkez binasında imzalanan sözleşmeye Trakya Kalkınma Ajansı adına Genel Sekreter Mahmut Şahin, Süleymanpaşa Belediyesi adına da Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat imza attı. İmza töreninde kısa bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı GenelSekreteri Mahmut Şahin daha önce fizibilitesine destek verilen bu projenin gerçekleşmesine de destek olacakları için mutlu olduklarını söyledi.

Uygulama süresi 1 yıl olan projenin amaçları arasında, Süleymanpaşa ilçesinde yapılacak olan modern tipte rüzgar ve güneş enerjisi destekli örnek bir sera yatırımı ile çiçekçilik alanında ilçenin dışa bağımlılığının azaltılması ve bölgedeki çiftçilerin sınırlı olan gelir kapılarını arttırmak için serada çiçekçilik yatırımı konusunda bilgilendirilmesi, özendirilmesi ve yol gösterilmesi yer alıyor.

Proje kapsamında yapılacak örnek sera Süleymanpaşa Belediyesi ne ait olan ve Bıyıkali Mahallesi’nde hobi bahçelerinin yanında yer alan tarımsal alanda inşa edilecek. Yapılacak olan sera Türkiye’de bu konuda geçerli olarak kullanılan ve bölge iklim şartlarına dayanıklı olarak tasarlanmış gotik tipte bir sera olacak. Son derece çevreci olan sera sistemi güneş ve rüzgar enerjisi sisteminden oluşan karma enerji sistemi, yağmur sularını israf etmeyerek sulamada değerlendiren su hasadı sistemi gibi sürdürülebilir teknolojileri içeriyor. Yapılacak olan örnek sera ile birlikte ilçedeki yazlık ve kışlık süs bitkilerinin üretiminin bir bölümünün gerçekleştirilmesi, bölgedeki çiftçilerin eğitilmesi sayesinde bu yatırımı örnek alarak, inceleyerek ve kendi yatırımlarını yaparak gelir seviyelerini arttırmaları hedefleniyor.

Toplam bütçesi 346.587 TL olan sera aynı zamanda Bıyıkali ve çevre köylerde çiftçilik yapan üreticilerin eğitimi için de kullanılacak.

 

FOTOĞRAFLAR

Bu Proje Çiftçi Eğitecek

DİĞER HABERLER

Trakya, On Birinci Kalkınma Planı Hazırlık Toplantılarını Tamamladı15 Şubat 2018Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı. Turizm Profesyonelleri EMITT’te Bir Araya Geldi29 Ocak 2018Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan, turizm sektörü temsilcilerini bir araya getiren EMITT 2018 Uluslararası Turizm Fuarı 25-28 Ocak 2018 tarihlerinde TÜYAP Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. EMITT’e, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan Ülkeleri ve İtalya olmak üzere 108 ülkeden 4500 tur operatörü arasından seçilerek davet edilen 650’si katıldı. Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Edirne’de Toplandı18 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Ocak ayı olağan yönetim kurulu toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi Kırklareli’de Başladı16 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Kırklareli Yatırım Destek Ofisi organizasyonuyla düzenlenen “Fotovoltaik Sistem Kurulumu Eğitimi” Kırklareli’de başladı. Trakya E-Ticaret ve Dijital Pazarlamaya Hazır12 Ocak 2018Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in de katıldığı ve Keşan TSO Girişimcilik Merkezi tarafından organize edilen “Dijital Dönüşüm ve E-Ticaret Konferansı” Keşan’da yapıldı.
  Yükleniyor...