Bu Proje Çiftçi Eğitecek

Bu Proje Çiftçi Eğitecek
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2016 | Toplam Okunma: 1344
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen 2016 Mali Destek Programları kapsamında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan “Süleymanpaşa İlçesi Modern Serada Çiçekçilik Örnek Uygulama Alanı” projesinin sözleşmesi imzalandı.

Trakya Kalkınma Ajansı merkez binasında imzalanan sözleşmeye Trakya Kalkınma Ajansı adına Genel Sekreter Mahmut Şahin, Süleymanpaşa Belediyesi adına da Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat imza attı. İmza töreninde kısa bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı GenelSekreteri Mahmut Şahin daha önce fizibilitesine destek verilen bu projenin gerçekleşmesine de destek olacakları için mutlu olduklarını söyledi.

Uygulama süresi 1 yıl olan projenin amaçları arasında, Süleymanpaşa ilçesinde yapılacak olan modern tipte rüzgar ve güneş enerjisi destekli örnek bir sera yatırımı ile çiçekçilik alanında ilçenin dışa bağımlılığının azaltılması ve bölgedeki çiftçilerin sınırlı olan gelir kapılarını arttırmak için serada çiçekçilik yatırımı konusunda bilgilendirilmesi, özendirilmesi ve yol gösterilmesi yer alıyor.

Proje kapsamında yapılacak örnek sera Süleymanpaşa Belediyesi ne ait olan ve Bıyıkali Mahallesi’nde hobi bahçelerinin yanında yer alan tarımsal alanda inşa edilecek. Yapılacak olan sera Türkiye’de bu konuda geçerli olarak kullanılan ve bölge iklim şartlarına dayanıklı olarak tasarlanmış gotik tipte bir sera olacak. Son derece çevreci olan sera sistemi güneş ve rüzgar enerjisi sisteminden oluşan karma enerji sistemi, yağmur sularını israf etmeyerek sulamada değerlendiren su hasadı sistemi gibi sürdürülebilir teknolojileri içeriyor. Yapılacak olan örnek sera ile birlikte ilçedeki yazlık ve kışlık süs bitkilerinin üretiminin bir bölümünün gerçekleştirilmesi, bölgedeki çiftçilerin eğitilmesi sayesinde bu yatırımı örnek alarak, inceleyerek ve kendi yatırımlarını yaparak gelir seviyelerini arttırmaları hedefleniyor.

Toplam bütçesi 346.587 TL olan sera aynı zamanda Bıyıkali ve çevre köylerde çiftçilik yapan üreticilerin eğitimi için de kullanılacak.

 

FOTOĞRAFLAR

Bu Proje Çiftçi Eğitecek
  Yükleniyor...