Tekirdağ Çiftçisine Sulamada Güneşin Gücü Yardımcı Olacak

Tekirdağ Çiftçisine Sulamada Güneşin Gücü Yardımcı Olacak
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2016 | Toplam Okunma: 1158
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) arasında "Güneşin Gücü Projesi" protokolü imzalandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan imza töreninde sözleşmeye Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Kadir Albayrak, Trakya Kalkınma Ajansı adına da Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin imza koydu. İmza töreninde konuşan Genel Sekreter Mahmut Şahin enerjinin her alanda olduğu gibi tarımda da önemli hale geldiğine vurgu yaptı. Tarımsal sulamada güneş enerjisinden faydalanmanın gerekliliğine vurgu yapan Şahin, ülkemizin geç de olsa bu alana yatırım yapmaya başladığını söyledi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, Tekirdağ'ın 5 vizyonundan biri olan Tarım ve Hayvancılığın önemini belirterek, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, üreticinin yanında olmaya ve destek olacak projeler üretmeye devam edeceklerini söyledi. İmzalanan Güneşin Gücü Projesi ile çiftçinin daha da güçleneceğini belirten Albayrak, önümüzdeki dönem yeni projelerle çiftçinin yüzünün güleceğini vurguladı.

TRAKYAKA’nın 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında imzalanan sözleşme ile Tekirdağ'da güneş ışığından enerji elde edilmesiyle çiftçilerin elektrikten tasarruf etmesi amaçlanıyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Malkara'nın Çınaraltı Mahallesinde 2 bin 500 dekarlık kapalı basınçlı sulama sisteminin doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan proje ile çiftçiler elektrik parası ödemeden sulama yapabilecek.

Geniş bir alanda hizmet verecek projenin maliyetinin yüzde 60'ı TRAKYAKA, yüzde 40'ı da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. 5 ay sürecek proje ile 100 kilovat/saat gücünde güneş enerjisi sistemi kurularak, yıllık ortalama 142 bin kilovat/saat elektrik üretimi yapılacak.

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ Çiftçisine Sulamada Güneşin Gücü Yardımcı Olacak

DİĞER HABERLER

Genel Sekreter Şahin: “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı”10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı “Mimar Sinan’ın İzinde: Trakya” rotası çalışmaları kapsamında Uzakdoğu pazarına yönelik olarak 2016 yılında başladığı, bölgede alternatif turizm destinasyonu oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Ekonomisi Yuvarlak Masa Toplantısında Ele Alındı10 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı, Tekirdağ TSO ve Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen ve Tekirdağ ekonomisi ve sorunlarının ele alındığı yuvarlak masa toplantısında tarım ve tarıma dayalı sanayi ön plana çıktı. TrakyaKariyer Projesi Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı İle Sona Erdi9 Kasım 2017Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve faydalanıcısının Trakya Kalkınma Ajansı olduğu ‘TrakyaKAriyer Projesi’ Kamuoyu Bilgilendirme ToplantısıTrakya Üniversitesi’nde gerçekleşti. Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli’nde Yapıldı9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın katılımcı olarak yer aldığı Trakya Devlet Destekleri Zirvesi Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tekirdağ’ın İlk Güneş Enerji Santrali TRAKYAKA Desteğiyle Kuruldu9 Kasım 2017Trakya Kalkınma Ajansı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destek alan Tekirdağ Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘’TESKİ ve Güneş El Ele Enerjide Verimliliğe’’ projesi kapsamında Muratlı ilçesi Aşağısevindik mahallesine kurulan güneş enerjisi santralinin açılışı törenle yapıldı.
  Yükleniyor...