Tekirdağ Çiftçisine Sulamada Güneşin Gücü Yardımcı Olacak

Tekirdağ Çiftçisine Sulamada Güneşin Gücü Yardımcı Olacak
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2016 | Toplam Okunma: 1261
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) arasında "Güneşin Gücü Projesi" protokolü imzalandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan imza töreninde sözleşmeye Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Kadir Albayrak, Trakya Kalkınma Ajansı adına da Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin imza koydu. İmza töreninde konuşan Genel Sekreter Mahmut Şahin enerjinin her alanda olduğu gibi tarımda da önemli hale geldiğine vurgu yaptı. Tarımsal sulamada güneş enerjisinden faydalanmanın gerekliliğine vurgu yapan Şahin, ülkemizin geç de olsa bu alana yatırım yapmaya başladığını söyledi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, Tekirdağ'ın 5 vizyonundan biri olan Tarım ve Hayvancılığın önemini belirterek, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, üreticinin yanında olmaya ve destek olacak projeler üretmeye devam edeceklerini söyledi. İmzalanan Güneşin Gücü Projesi ile çiftçinin daha da güçleneceğini belirten Albayrak, önümüzdeki dönem yeni projelerle çiftçinin yüzünün güleceğini vurguladı.

TRAKYAKA’nın 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında imzalanan sözleşme ile Tekirdağ'da güneş ışığından enerji elde edilmesiyle çiftçilerin elektrikten tasarruf etmesi amaçlanıyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Malkara'nın Çınaraltı Mahallesinde 2 bin 500 dekarlık kapalı basınçlı sulama sisteminin doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan proje ile çiftçiler elektrik parası ödemeden sulama yapabilecek.

Geniş bir alanda hizmet verecek projenin maliyetinin yüzde 60'ı TRAKYAKA, yüzde 40'ı da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. 5 ay sürecek proje ile 100 kilovat/saat gücünde güneş enerjisi sistemi kurularak, yıllık ortalama 142 bin kilovat/saat elektrik üretimi yapılacak.

 

FOTOĞRAFLAR

Tekirdağ Çiftçisine Sulamada Güneşin Gücü Yardımcı Olacak
  Yükleniyor...